X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Bu gömlek artık Türkiye'ye dar...'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Bu gömlek artık Türkiye'ye dar...'

  • Giriş Tarihi: 1.4.2015
'Bu gömlek artık Türkiye'ye dar...'
'Bu gömlek artık Türkiye'ye dar...'

Avrupalı Türkler Erdoğan'ı, gezisinin ikinci durağı olan 'da kalacağı otelin önünde karşıladı. Erdoğan "Bize yakışacak gömlek yeni bir idari yapılanmadır. 7 Haziran'daki dönüşüm, 2023'ün ayak sesleridir" dedi

Cumhurbaşkanı , 'nın Başkenti Bratislava'da kendisini coşkuyla karşılayan Türklere seslendi. Türkiye'nin artık giydiği gömleğe sığmadığını söyleyen Erdoğan, "Bize bundan sonra yakışacak gömlek, şunu bilmenizi istiyorum ki artık yeni bir idari yapılanmadır, bu da başkanlık sistemidir" dedi. Erdoğan, Avrupalı Türklerden başkanlık sistemi için destek istedi. Erdoğan, Slovenya ziyaretinin ardından dün gece Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya geldi. Avusturya'nın başkenti Viyana'dan Erdoğan'ı karşılamak için Slovakya'ya akın eden Türk vatandaşlar, Erdoğan'ın kalacağı otelin önünde Türk bayraklarıyla beklemeye başladı. Erdoğan, kendisini bekleyen Avrupalı Türklere teşekkür ederek, kısa bir konuşma yaptı. Başkanlık sisteminin önemine, yaklaşan seçimlere dikkat çeken Erdoğan, şunları söyledi:
BİZE YAKIŞACAK GÖMLEK BAŞKANLIK SİSTEMİDİR: Gurbetzede kardeşlerim, tabii bir sürecin içindeyiz. Ve bu sürecin ne olduğunu anlıyorsunuz, bunu çok iyi biliyorsunuz. Biliyorum ki artık Türkiye bir değişimin, dönüşümün içerisinde. Şu anda bize giydiğimiz gömlek dar geliyor. Bu vücut artık bu gömleğe tahammül edemiyor. Bize bundan sonra yakışacak gömlek, şunu bilmenizi istiyorum ki artık yeni bir idari yapılanmadır, bu da başkanlık sistemidir. Geçenlerde bildiğiniz gibi sayın Başbakanımız da bu konuyla ilgili yapmış olduğu hazırlıkları bir televizyon programında açıkladı. Ve hükümetimiz bu konuya yönelik de adımını şu anda atmış bulunuyor. Ama burada bir şey var. İki başlık. Bir; ya 400, ki onunla parlamentoda bu işi çözmek. Bir ikincisi, halka gitmek. Bunu hazırlamak için de tabii durmak yok, bunu halletmemiz lazım. Çok koşacağız, çok çalışacağız. İşte geçen hafta Karabük'teydik. Halkımızın bu noktadaki coşkusunu, heyecanını gördük.
ARTIK TAARRUZA GEÇİYORUZ: Artık 7 Haziran'ı halkımız zor çekiyor. İnanıyorum ki şu anda Avrupa da, dünya da 7 Haziran'ı zor çekiyor. Çünkü bu dönüşüm, değişim farklı, 2023'ün bunlar ayak sesleridir diye düşünüyorum. Biz, milli gelirimizi bire üç katladık, ama bu bize yeterli değil. Artık trilyon dolarlarla ifade edilen bir milli gelire sahip olmamız lazım.
BİRİLERİ ÜLKEMİZİ BÖLME GAYRETİNDE: Temel hak ve özgürlükler noktasında ülkemiz bizim çok çok ileri, ama bu karalama kampanyalarına sakın ha aldanmayın. Türkiye'nin Kürt sorunu artık yoktur. Biz, ret politikalarını ayaklarımızın altına aldık, inkar politikalarını ayaklarımızın altına aldık, asimilasyon politikalarını ayaklarımızın altına aldık. Ülkemizde Türk kardeşimin de sorunu vardır, Kürt kardeşimin de sorunu vardır, Çerkezin, Abazanın, Boşnağın, Arnavutun sorunu vardır. Mesele ülkemizi birileri bölmenin gayreti içinde. Biz buna da fırsat vermeyeceğiz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, Rabia diyoruz biz buna. Bunu başaracağız.

#Sayfa#

SLOVAKYA CUMHURBAŞKANI: AB'Yİ HAK EDİYORSUNUZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Slovakya ziyaretinde AB mesajları öne çıktı. Bratislava'ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Erdoğan, Slovakya Cumhurbaşkanı Andrej Kiska tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen karşılamanın ardından Erdoğan şeref defterini imzaladı. Baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan basın toplantısında şunları söyledi:
VİZELER KALKARSA, TÜRKLERİN SAYISI ARTAR: Türkiye-Slovakya Bilim, İnovasyon Daimi Ticaret Hazırlıklarımız tüm hızıyla sürüyor. Turizm aynı şekilde ciddi bir potansiyel sunuyor. Tabii biz Slovakya'ya vize uygulamadığımız için 2014'te Türkiye'ye 130 bin kişi ülkemizi ziyaret etti. AB vizeleri kaldırdığı anda inanıyorum ki, Slovakya'ya giren Türklerin sayısı da ciddi miktarda artacaktır.
ŞEHİTLERİMİZ İÇİN ANIT İSTİYORUZ: Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yıldönümünü idrak etmeye başladık. Bu savaş sırasında Bratislava'da hayatını kaybetmiş olan bizim vatandaşlarımız var. Bu askerlerimiz için Slovakya'da bir Türk şehitliği ve anıtı inşa etmek istiyoruz. Bugün değerli dostum Kiska'dan alınan mesafeyi dinlemek bizi ayrıca memnun etmiştir.
SÜRECİ SLOVAKYA HIZLANDIRIR: 2016 yılının ikinci yarısında Slovakya AB dönem başkanlığını üstlenecek. Buna büyük önem veriyoruz. Ve şimdiden kendilerine başarılar dilerken zaman zaman tıkanma noktasına gelen bu süreci Slovakya'nın hızlandıracağına inanıyoruz. Slovakya Cumhurbaşkanı Kiska ise "Türkiye için AB ne kadar önemliyse, AB için de Türkiye o kadar önemli. Slovakya'nın Türkiye'nin yanında olduğunu ve Türkiye ile birlikte çalıştığını belirtmek isterim. Türkiye'yi biz AB'de gerçekten değer olarak görüyoruz ve AB'ye Türkiye'ye bakışında daha samimi olmaya davet ediyoruz" diye konuştu. Kiska "Son 10 yıldan beri geçirmiş olduğu ve yapmış olduğu iyileştirmelerle Türkiye'nin AB'yi hak ettiğini düşünüyoruz. Türkiye ve Slovakya partner değil aynı zamanda kardeş ülkedir" dedi.