X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Basın özgürlüğü değil tam sorumsuzluk örneği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Basın özgürlüğü değil tam sorumsuzluk örneği

  • Giriş Tarihi: 5.4.2015
Basın özgürlüğü değil tam sorumsuzluk örneği
Basın özgürlüğü değil tam sorumsuzluk örneği

Başbakan Davutoğlu: Savcının fotoğrafının basılması sorumsuzluk örneğidir. Bu basın özgürlüğüyle ilgili değil insanlık onuruyla ilgili bir mesele. Bu gazeteler önce kendi vicdani sorgulamalarını yapmalı

Başbakan Davutoğlu, Doğan medyası ve Cumhuriyet gazete sine yüklendi

Başbakan AK Parti'ye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, şehit Savcı 'ın teröristler tarafından çekilen propaganda fotoğrafını yayımlayan ile kendisine dava açacaklarını belirten ni sert bir dille eleştirdi. Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

HESAP VERECEKLER: Çok yönlü olarak bu soruşturma yürütülüyor. Bu terör eylemi esnasında teröristlerin yurtdışı bazı temasları oldu. Bu temasların oluşturduğu terör ağı konusunda bütün güvenlik, istihbarat birimlerimiz çalışıyor. Savcımızın katline sebep verenler mutlaka hesaplarını verecektir.ŞEHİT AİLESİ NE HİSSETTİ: İki hususa dikkatinizi çektim; Birincisi insani duyarlılık, ikincisi de toplumsal duyarlılık. Mağdurun ailesi vardır. Eşi vardır, babası, annesi, evladı vardır. Bu basın yayın organları bize dönük eleştiri yapmadan vicdanlarına bir sorsunlar: O sabah o şehit ailesi neler hissetti? Ailesinin, savcımızın yaşayan son resmini bu şekilde görmesi ruh dünyalarına nasıl etki bıraktı?SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ: Dünyanın her yerinde teröristin propagandası mahiyetindeki görüntü gösterilmez. Çünkü sonraki eylem için teröristler teşvik edilmiş olur. Bu toplumsal duyarlılık da gösterilmemiştir. Teröristlerin propaganda malzemeleri açık bir şekilde yayımlanmıştır. Toplumda bir duyarlılık oluşmuşken ertesi sabah bu gazetelerde bu resimlerin yayımlanması insani ve toplumsal bakımdan tam sorumsuzluk örneğidir. Bu basın özgürlüğüyle ilgili değil, insanlık onuruyla ilgili bir mesele. Herkes insanlık onuruna saygı gösterecek.

DOĞAN MEDYAYA ÇAĞRI: O açıklamayı (Cumhuriyet gazetesinin açıklaması) okudum. İnsani boyutta hiçbir atıf yok. Önce kendi vicdani sorgulamalarını yapmak durumundalar. Kendi eşleri, çocukları, anneleri, babaları bu durumda olmuş olsaydı acaba ne tepki verirlerdi?

#Sayfa#

MANŞETLERİNİ AÇSINLAR: (Doğan Yayın İlkeleri Kurulu'ndan terör haberleriyle ilgili yapılan açıklama) Dikkat ediniz bizim kararımızdan sonra Etik Komisyonu topladılar. Açıklama yapıp demokrasi dersi vermeye kalkıyorlar. 12 Eylül darbesini nasıl karşıladılar? 28 Şubat post modern darbesinde, 27 Nisan'da, AK Parti kapatılmaya kalkışıldığında, Ahmet Kaya hakkında hangi başlıklar atıldı? Arşiv taraması yapılırsa kendi etik komisyonlarından geçemezler. Kimse bize demokrasi dersi veremez.

HUKUK VİCDANA DAYANIR: Benim hakkımda, çocuklarım hakkında asılsız haberler yaptılar. Ama bir açıklamada bulunmadım. Benimle ilgili eleştiriyi haksız da olsa sineye çekebilirim. Ama şehit bir savcının resmini, cenazesinin kalkacağı gün yayımlamayı sürdüren bir tavrı sineye çekmeyiz. Hukuk önce vicdana dayanır. Bizim vicdanımız da, bu anlamda sorumluluk duygumuz da açıktır.

'AMACIMIZ AVUKATLARA YÖNELİK TEDBİR DEĞİL'

İKİ EKSENLİ ÇALIŞMA: Özel güvenlik kurumlarında çalışanların haklarının mağdur edilmemesi ve stratejik konuma sahip, adliye ve kamu binalarının korunmasıyla ilgili yeni düzenlemeler için çalışmalar yürütülüyor. Cumhurbaşkanımızla da bu konular istişare edilir.

ARAMA: Avukatlarımıza, hukuk temsilcilerimize güvenimiz ve saygımız tamdır. Bu konuda kimse istismara yönelmemeli. Burada söz konusu olan avukatlara yönelik bir tedbir değil, avukatlık kisvesi altında terör eylemine kalkışanları engellemeye yönelik tedbirdir. Bunu avukatlarımızın güvenliği için de yapıyoruz. Rencide edecek bir uygulama söz konusu olmayacak

HEM ADAY HEM BEYANNAME TANITIMI


Başbakan Davutoğlu, milletvekili aday belirleme süreci ve seçim beyannamesiyle ilgili bir soru üzerine "AK Parti, insan unsuru bakımından zengin bir parti. Bütün veriler ışığından temsil kabiliyeti yüksek ve hem teşkilat, hem milletimizi temsil, hem de TBMM'de görev alacakları itibariyle yoğun değerlendirme yapıyoruz. Seçim beyannamesi üzerinde çalışmalar sürüyor. 14-15 Nisan'da hem adaylarımızı tanıtacağız hem de seçim beyannamesini halkımızın takdirine sunacağız" dedi.