X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Yemen'de akan kana son vermemiz lazım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"'de akan kana son vermemiz lazım"

  • Giriş Tarihi: 8.4.2015
"Yemen'de akan kana son vermemiz lazım"
Yemen'de akan kana son vermemiz lazım

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinde 'deki çatışmaların bitirilmesi için istişare mekanizması kurulmasına karar verildi. Erdoğan "Ölen de, öldüren de Müslüman. Vuruşan tarafları masaya oturtarak bu kana son verelim" dedi

'ın ziyaretinden 'deki çatışmaların bitirilmesi için istişare mekanizması kurulması kararı çıktı. Türkiye'nin merkezinde yer alacağı mekanizma için Suudi Arabistan başta olmak üzere tüm ilgili ülkelere çağrı yapılacak. Daha sonra ateşkesin şartlarını ve Yemen'de barışı sağlayacak siyasi mekanizma kurulacak. Cumhurbaşkanı , yapılan görüşmeler için "Ölen de öldüren de Müslüman. Beni ne Şia ilgilendiriyor, ne Sünni. İki ülke bir araya gelerek istişare ederek, birbiriyle vuruşan tarafları masaya oturtarak bu kana son verelim" diye konuştu. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise, "İki ülke olarak, bölgedeki diğer ülkelerle Yemen'deki sorunları aşalım barışa ve güvene giden Yemen'e ulaşalım istedik" ifadelerini kullandı.


EL ELE YÜRÜDÜLER
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günübirlik resmi ziyaret kapsamında geldiği İran'da resmi tören ile karşılandı. Tören alanına gelen Erdoğan'ı arabasının kapısında karşılayan Ruhani, Erdoğan'ın elinden tutarken, iki lider uzun süre el ele yürüdü. Törenin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleşti. İki lider son olarak basın mensuplarının karşısına geçti ve görüşmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan burada şunları söyledi: "Çok anlamlı bir buluşmayı gerçekleştirdik, yüksek düzeyli stratejik konseyin ikinci toplantısını yaptık. Gerek siyasi, gerek ekonomik, gerekse turizm, ulaştırma ve kültürel alanlarda neler yapabileceğimizi değerlendirme fırsatı bulduk. Bölge ateşten çember, bunu aramızda görüştük. Terörle mücadele konusunu görüştük. Siyasi noktada uluslararası alanda ne gibi adımları atabiliriz" Görüşmede bölgesel sorunların daele alındığını belirten Erdoğan şöyle devam etti: "Iraktaki sorunları ele aldık. Kan ağladığımız bir yer. Şu ana kadar yüz binlerce insan öldü, tarih adeta katledildi. Aynı şekilde Suriye'de de 350 bin insan öldü. (Yemen'i kastederek) Ben burada mezhebe bakmıyorum. Beni ne Şia ne Sünni ilgilendirir beni Müslüman ilgilendirir. Ayrıca insan olarak bakmak gerekir. Bizi yaradan Allah yaratılanların en şereflisi olarak yaratıyor. Bizim bir araya gelerek, oturarak konuşarak bu işin müzakeresini, müşaveresini yaparak bu kana son vermemiz lazım. Birbiri ile vuruşanları bir araya getirelim, ne kadar arabuluculuk yapabiliyoruz bunları ele alalım.

#Sayfa#

MERKEZ ANKARA

SABAH'a açıklamalarda bulunan bir üst düzey cumhurbaşkanlığı görüşmenin en önemli başlığının Yemen olduğunu ve konunun tüm boyutları ile ele alındığını ifade etti. Buna göre; Yemen'de barış ve istikrarın sağlanması için ortak çalışma yapılması konusunda mutabık kalındı. Bunun içeriği ve mekanizmasını önümüzdeki günlerde hem İran hem de Türkiye çalışacak. Bunun önemli bir adımı çatışmasızlık ortamının sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması olacak. İnsani yardımların yanında, eş zamanlı olarak da siyasi müzakere sürecinin bir an önce başlatılması için çalışılacak. Alınan bu karar bir çağrı olarak tüm taraflara iletilecek. Türkiye, bu konuyu Yemen, Suudi Arabistan başta olmak üzere tüm ülkelerle görüşecek. Türkiye bu istişare merkezinin ortasında olacak. Kolaylaştırıcı rol üstlenecek. Önceki gün Suudi Arabistan veliaht prensi ile yapılan görüşmenin de bu çerçevede yapıldığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Erdoğan, özellikle Yemen konusunda daha önce dile getirdiği tüm yaklaşımlarını bir kez de muhataplarının karşısında yineledi. İran'ın yaşanan gerginliğin mezhep savaşına dönmemesi için İran'ın sorumlulukları olduğunu hatırlattı. Tansiyonun düşmesi için bölgedeki tüm farklı ülke savaşçılarının çekilmesi gerektiğini dile getirdi, herkesi sorumluluk almaya çağırdı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Tahran ziyaretinde 6 bakan ile birlikte MİT Müsteşarı Hakan Fidan da yer aldı. Erdoğan, temaslarının ardından akşam saatlerinde Ankara'ya döndü.

'BARIŞI KONUŞALIM'
İran Cumhurbaşkanı basın toplantısında, "İki ülke olarak, bölgedeki diğer ülkelerle Yemen'deki sorunları aşalım barışa ve güvene giden Yemen'e ulaşalım istedik" dedi. Ruhani "Bölgesel konularda güvensizlik, istikrarsızlık var, iki taraf da buna tahammül edilemeyeceğini bildirdi. Teröre radikalizme karşı mücadele ve bölgedeki tüm Müslümanlar arasında kardeşliğin şahidi olmayı görüştük" dedi. Yemen konusunda "Açık bir şekilde görüşlerimizi ortaya koyduk. İki ülke de akan kanın durmasını saldırıların durdurulmasını, talep ediyoruz. Ateşkes talep ediyoruz. Bunun üzerine bölgeye insani yardımlar ulaştırılsın, iki ülke bölgedeki başka ülkelerin de aracılığıyla Yemen'deki sorunları aşmayı, barışa ve güvene giden bir Yemen'e ulaşalım istedik" dedi.