X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER CHP'de şaka gibi isimler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'de şaka gibi isimler

  • Giriş Tarihi: 9.4.2015 10:47 Güncelleme Tarihi: 9.4.2015 11:09
CHP'de şaka gibi isimler
CHP'de şaka gibi isimler

Akşam yazarı Emin Pazarcı bugünkü yazısında ilginç adayları kaleme aldı. En ilginç isim ise 1993 yılında ’den istifa ederek grup sayısını 19’a düşürerek Baykal’ı arkadan hançerleyen, bugün ise Kars’tan 1. sırada aday gösterilen oldu.

İşte Emin Pazarcı'nın bugünkü yazısından çarpıcı bölümler:


Şaka gibi isimler
1993 Yılı'ydı… Deniz Baykal, 12 Eylül 1980 Darbesi ile kapatılan 'yi yeniden açmış, TBMM'de 20 milletvekiliyle grup kurmuştu.
O dönemde bir başka sosyal demokrat parti olan SHP'nin başında ise Murat Karayalçın vardı. Solda iki partinin birleşmesine ilişkin çalışmalar sürüyordu.
CHP grup kurmuştu, kurmasına da sıkıntıları vardı. Kars Milletvekili 'ın istifa tehditleri sürüyordu. Üstelik Nacitarhan, bir başka Kars Milletvekili Atilla Hun'la da birlikte hareket ediyordu.
Ve o günlerde bütçe görüşmeleri yapılıyordu.

CHP'DEN İSTİFA EDEREK GRUBU 19'A DÜŞÜRDÜ!

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, günlerdir bu görüşmelere hazırlanıyordu. Yeniden açılan CHP adına ciddi bir çıkış planlıyordu. Bu amaçla, kurmaylarıyla birlikte günlerce çalışıp bir konuşma hazırladı.
Bütçenin tümü üzerinde görüşmeler gelip çattı…
O gün CHP içinde deprem gibi bir gelişme oldu. Kars Milletvekili Zeki Nacitarhan, Baykal'ın kürsüye çıkmasına saatler kala partiden istifa etti. CHP'nin milletvekili sayısı 19'a indi. Anayasa'nın ilgili maddesi gereğince gruptan düşmüş oldu.
Baykal'ın konuşması elinde kaldı, kürsüye çıkamadı.
Yetmedi, bitmedi…
CHP, TBMM Başkanlık Divanı ve Danışma Kurulu'nda temsil hakkını kaybetti. Hazine yardımı azaldı. CHP'lilere tahsis edilen grup başkanvekillikleri odaları ve araçlar geri alındı. TBMM'de konuşma imkânları ile radyo ve televizyon haberlerinde yer alma süreleri kısaldı.
Nacitarhan'ın istifası CHP'ye büyük bir kayıp ve şok yaşattı.

22 YIL SONRA KILIÇDAROĞLU ADAY GÖSTERDİ

Aradan tam 22 sene geçti. Kılıçdaroğlu'nun "Yeni CHP"si, Zeki Nacitarhan'ı ödüllendirdi. Haziran seçimleri için Kars birinci sıradan milletvekili adayı gösterdi. Hem de 70 yaşın üzerinde olmasına ve CHP'nin "listeleri gençleştirmekle" övünmesine rağmen!
Şaka gibi değil mi?
Çünkü CHP'de kurumsal hafıza kalmadı. Kılıçdaroğlu'nun geçmişte bu yaşananları bilerek Zeki Nacitarhan'ı aday listesine aldığını hiç sanmam.
* * *

İSTİKLAL MARŞI İLE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ KARIŞTIRAN ADAY MHP'DE

Bir başka isim Ekmeleddin İhsanoğlu…
Geçtiğimiz cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin "Çatı Adayı" idi. O dönemde hep "Kendisini Kılıçdaroğlu mu, Bahçeli mi buldu?" tartışmaları yapıldı. Şimdi MHP'den aday gösterildiğine göre, İhsanoğlu'nu MHP'nin keşfettiği netleşti.
Bugün biliyoruz ki, İhsanoğlu İstiklal Marşımızı dahi bilmeyen bir isim. Aday olduğunda Edirnekapı Şehitliği'ne gitmiş, Mehmet Akif Ersoy'un kabrini ziyaret etmişti. Kitabeden İstiklal Marşı'ndan bir dize okuyup şöyle demişti:
"Akif'in meşhur şiiri ve mısraları. Çanakkale Şehitleri herhalde şiirin adı."
"Milliyetçi" bir partide, İstiklal Marşımızı bilmeyen bir aday! Üstelik İstanbul'da birinci sırada!
Bu da "Yeni MHP" ve bu da şaka gibi!
* * *
EMİN PAZARCI/AKŞAM