X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Tarihe husumet olarak geçecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Tarihe husumet olarak geçecek'

  • Giriş Tarihi: 14.4.2015
'Tarihe husumet olarak geçecek'
'Tarihe husumet olarak geçecek'

Papalık makamının ihtilafları ortadan kaldırması gerektiğini belirten AB Bakanı Bozkır: Açıklama, tarihi bir husumet olarak dünya tarihine geçecek bir yanlış

Katolik aleminin ruhani lideri 'in, Vatikan'daki Aziz Petrus Bazilikası'nda düzenlenen ayindeki Ermeni iddialarıyla ilgili sözleri siyasilerden büyük tepki gördü. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Papa Francis'in yaptığı açıklama, tarihi bir husumet olarak dünya tarihine geçecek yanlış bir açıklamadır" dedi.İstanbul'daki programı sırasında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Bozkır, açıklamanın tamamen ihtilaflı olduğunu ve tarihi hiçbir belgeye dayanmadığını söyledi. Böyle bir açıklamanın kabul edilemeyeceğini belirten Bozkır, "Kabul edilmesi mümkün olmayan böyle bir açıklamayı Türkiye hiçbir şekilde kabul etmeyecektir. Yok farz edecektir" değerlendirmesinde bulundu. Bozkır, şöyle devam etti: "Papalık makamı, insanların dini inançlarını güçlendirmek, manevi dünyalarını zenginleştirmek, insanlar arasında her türlü ihtilafı ortadan kaldırmak ve dünyaya güzellikler katmak için çalışması gereken bir makamdır ancak Papa Francis'in yaptığı açıklama, tarihi bir husumet olarak dünya tarihine geçecek yanlış bir açıklamadır. Türkiye ve Türk milleti olarak tarihimizin hiçbir dönemiyle ilgili olarak utanç duyacağımız hiçbir an yoktur. Bununla ilgili olarak bütün arşivlerimiz açıktır. Dünya akademisyenleri gelip Osmanlı arşivleri olsun, Türkiye Cumhuriyeti arşivleri olsun hepsini inceleme imkanına sahiptir. Bizim bütün incelemelerimiz sonucunda da 1915 yılında iddia edilen olaylarla ilgili hiçbir kanı ve hiçbir bulgu bulmuş değiliz." Papa'nın açıklamasına ilişkin siyasiler şu değerlendirmelerde bulundu:
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Papa, Bosna ve Ruanda olayları uluslararası mahkemelerce soykırım olarak saptanmasına rağmen bunlara 'toplu kıyım' diyor ama hukuken tanınmayan 1915 olaylarıyla ilgili 'soykırım' ifadesini kullanıyor. Burada bir çelişki ve ayrımcılık var. Papa açıklamasında çekilen acılar arasında maalesef ayrımcılık yaptı. Türklerin ve Müslümanların çektiği acıları, zulümleri ve ölümleri adeta görmezden geldi. Tarih siyasete alet edildi. Her şeyden önce bir din adamının özellikle son yıllarda artan ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlük karşısında hoşgörü, barış ve kardeşlik mesajı vermesi gerekiyordu. Her açıdan tartışmalı, ön yargılara dayalı, tarihi tahrif eden ve yaşanan acıları tek bir dinin mensuplarına indirgeyen bu ifadeler Türkiye ve Türk milleti için yok hükmündedir.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Papa'nın yaptığı iftiradır, bühtandır, ayrımcılıktır. Hukuken, soykırım bir millete yapılacak en büyük iftiradır, bühtandır. Bu ispat edilmiş değildir, bunun ispat edilebilmesi için yargı kararı gerekiyor, uluslararası bir yargı kararının olması gerekiyor. Yugoslavya, Ruanda ile ilgili, Yahudilere yapılan soykırım ile ilgili yargı kararı var ama Türk milleti ile ilgili yargı kararı yok. Politik, siyasi, ayrımcılığı, ırkçılığı, nefret söylemlerini tahrik eden bir açıklamadır.
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Conkar: Dini makamlar mesnetsiz ithamlarla kin ve nefreti körükleme yeri değildir.Vatikan, bu tutumunu gözden geçirip, hatalarından dolayı Türkiye'den özür dilemelidir.

#Sayfa#

'DİN ADAMLARININ GÖREVİ GÜNÜN ACILARINA BAKMAK'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. , Papa Francis'in Ermeni iddialarıyla ilgili sözlerine ilişkin "Politik lobilerin, PR şirketlerinin din kurumlarının dualarına ve ayinlerine kadar uzanmış olması düşündürücü ve üzücüdür" dedi. Hatay'da gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Görmez Papa'nın açıklamasını şu sözlerle değerlendirdi: "Vatikan gibi ciddi bir din kurumunun ve Sayın Papa Francis gibi saygın bir din adamının bu tür siyasi politik lobilerin etkisinde kalarak milletimize, hassaten tarih boyunca birlikte yaşama ahlakı ve hukukunu inşa etmiş ve dünyaya göstermiş bir topluma yönelik bu mesnetsiz iddiaları hem de dua ve ayin üzerinden ifade etmiş olmasından son derece üzüntü duyduğumu ifade etmek isterim." Görmez, şöyle devam etti: "Bugün bütün din adamlarına düşen görev, tarihteki acılardan çok bugün yaşanan acılar üzerinde yoğunlaşmaktır. Bugün yaşanan acılar tarihteki acılardan çok daha büyük. Coğrafyamız büyük acılar içinde kıvranıyor. Milyonlarca insan öldü. Kendi ülkelerinden yurtlarından edildiler. Afrika coğrafyasında büyük trajediler yaşanıyor. Üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz."

VATİKAN BÜYÜKELÇİSİ ANKARA'DA
Papa Francis'in açıklamaları sonrasında Ankara'da diplomasi trafiği yoğunlaştı. Papa, Vatikan'da düzenlenen ayinde yaptığı konuşmada 1915 olayları için selefi Papa Jean Paul'ün Dünya Ermenileri ruhani lideri II. Karekin'le 2001 yılında imzaladıkları ortak deklarasyonda yer alan "20. Yüzyıl'ın ilk soykırımı" nitelendirmesine atıfta bulundu. Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi Antonio Lucibello'nun izahat için Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasının ardından, Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı da istişare için Ankara'ya çağrıldı. Paçacı önceki gece Ankara'ya gelirken, Vatikan'a dönüp dönmeyeceği ise tartışma konusu oldu. Vatikan'ın vereceği mesajlara ve gelişmelere göre, Paçacı'nın önümüzdeki günlerde Vatikan'a dönüşüne ilişkin nihai karar verilecek. Kaynaklar, Paçacı'nın Vatikan'a dönüşünün "değerlendirmeye tabi" olduğunu ve bu konunun yapılacak görüşmeler çerçevesinde masaya yatırılacağını belirtti.

ÖFKE DÜNYA BASININDA
Financial Times (İngiltere): Türkiye önyargılı davranmakla suçladığı Papa'nın sözlerine sert yanıt verdi. Papa'nın ifadeleri, Vatikan'da Türk pozisyonunun yeniden sertleşmekte olduğu kaygılarının bulunduğunun bir imasıdır.
Wall Street Journal (ABD): Papa'nın sözleri Türkiye ile diplomatik kızgınlığı tetikledi. Gelişme, Ermenilerin "soykırım"ın tanınması için on yıllardır sürdürdükleri kampanyaya "güç" katarken, Türkiye'nin çabaları açısından ise olumsuz oldu.