X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER O görüntüler askerin elinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

O görüntüler askerin elinde

O görüntüler askerin elinde
O görüntüler askerin elinde

'da askere yönelik tuzak, asker kamerasında. Görüntülere göre teröristler çadırdan ateş ediyor. Savcılık o görüntüleri inceliyor

'de 'nın tuzak kurmasıyla çıkan çatışma, askerler tarafından görüntülendi. Savcılık tarafından incelemeye alınan görüntülerde, askerin dışarıya çıkmasını istediği çadırdakilerin ateşle karşılık verdiği, olayda ölen Cezmi Burak ile yaralanan Cenap İlboğa'nın da çadırda olduğu, askerlerin yaralı arkadaşlarını bölgeden aldıkları sırada bile PKK'lıların yoğun ateşine maruz kaldıkları yer alıyor.


ASKER UYARDI, ATEŞ AÇTILAR

Geçen hafta bahar şenlikleri sırasında PKK'nın tuzak kurup askere ateş açmasıyla çatışma çıkan 'nın Diyadin ilçesinde gerginlik sona erdi. Diyadin esnafı da iş yerlerini açtı. Çatışmanın yaşandığı Yukarı Tütek köyü kırsalında sessizlik hakim. Operasyonla ilgili Diyadin Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma ise sürüyor. Savcılık, çatışma anında asker tarafından çekilen görüntüleri incelemeye aldı. Görüntülere göre, tedbir amacıyla gece bölgeye giden askerlerin bir çadır kurulduğunu gördüğü, bunun üzerine içeridekilerden ellerini kaldırıp dışarı çıkmalarını istediği, ancak içeridekilerin bu isteğe ateşle karşılık vermesi üzerine çatışma çıktığı bildirildi. Görüntülerde, çatışma sırasında ölen eski HDP İlçe Başkanı Cezmi Budak ile yaralanan MEYA-Der yöneticisi Cenap İlboğa'nın da çadırda olduğu öğrenildi. Askerlerin, yaralı arkadaşlarını bölgeden taşıdıkları sırada PKK'lıların yoğun ateşine maruz kalmalarının da görüntülerde yer aldığı bildirildi. Savcılık ayrıca olaydan sonra bazı HDP'liler tarafından çekilen görüntüleri de incelemeye aldı.

İŞTE KARA PROPAGANDA
Bu arada istihbarat kaynaklarınca elde edilen bir başka görüntü de Diyadin'deki olaylarda askerin haklılığını ortaya çıkardı. Doğubayazıt ilçesine bağlı Güngören köyünün Kule mezrasında geçen 4 Nisan'da çekilen görüntülerde, HDP tarafından hem Öcalan'ın doğum gününü kutlamak hem de baharın gelişini karşılamak amacıyla bir etkinlik düzenleniyor. Bir süre sonra, Ağrı Dağı eteklerinden havaya ateş açarak inen PKK'lılar da alana geliyor. Etkinliği sunan kadın, öldürülen teröristler için "Şehit" ibaresini kullanırken, bir süre sonra kürsüye gelen ve PKK'nın Doğubayazıt-Diyadin kırsallarından sorumlu üst düzey örgüt üyesi vatandaşlara örgüt propagandası yapıyor. Alandaki platformun üzerine çıkan Murad Bazid kod adlı PKK'lı, Kürtçe konuşmasında vatandaşlara, terör örgütüne destek olmalarını, seçimde örgütün istediği partiye oy vermelerini ve haksızlığa uğramaları durumunda KCK'nın sözde mahkemelerine başvurmalarını istiyor. Diğer teröristlerden bir kısmın dağın eteğinde, bir kısmı da kürsünün etrafında ellerinde silahlarla bekliyor. Ayrıca örgüt üyeleri dağın eteğine Öcalan posteri ve sözde PKK bayrağı asıyor.

#Sayfa#

SENARYO TEKRARLANACAKTI
Tamamı görüntülerde yer almayan etkinlikle ilgili araştırma yapan istihbarat birimleri, örgüt üyelerinin bazı vatandaşlara 1 hafta sonra Diyadin'de yapılacak etkinliği hatırlatıp orada görüşme temennisinde bulunarak ayrıldıklarını belirledi. Aynı propagandayı Diyadin'deki etkinlikte de yapmayı planlayan örgüt üyelerinin, askerin aldığı ihbarı değerlendirip etkinlik alanına önceden gitmesiyle bozuldu. Diyadin'deki çatışmada öldürülen 5 teröristin, çeşitli eylemlere katıldıkları tespit edildi.

DİYARBAKIR VE VAN'DA GÜVENLİK ZİRVESİ
İçişleri Bakanlığı'nca Seçim Güvenliği Genelgesinin yayımlanmasının ardından bölgenin iki önemli ilinde kritik zirve yapılacağı öğrenildi. Emniyet ve Jandarmanın tepe isimlerinin katılımıyla Van ve Diyarbakır'da önümüzdeki günlerde "Seçim Güvenliği Toplantısı" yapılacak. Merkez olarak seçilen bu illerde yapılacak toplantılara çevre illerin vali ile jandarma komutanlarının da katılacağı ve 7 Haziran'da yapılacak Genel Seçimler öncesi ve sonrası ile ilgili alınacak güvenlik tedbirleri konuşulacak. Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay'ın katılımının beklendiği bu illerdeki toplantıda çevre illerin valilerinin de hazır bulunacağı belirtildi. Toplantı kapsamında güvenlik birimlerinin teyakkuz halinde olmaları istenecek. Toplantıda provokasyon ve sabotajlara karşı güvenlik birimlerinden uyanık olmaları istenecek.

VİRANŞEHİR'DE İLKOKUL KUNDAKLANDI

Şanlıurfa Viranşehir'deki Mehmet Akif Ersoy İlkokulu kundaklandı. Ateşe verilen okulun bir sınıfı tamamen yandı. Yangın, yaklaşık bir saatlik çalışmanın ardından söndürüldü. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

HDP RAPORU PAYLAŞACAK
Ağrı'da 'canlı kalkan' yalanı yine HDP'nin kendi raporuyla çöktü. Rapora göre, hem canlı kalkan diye bahsedilen teröristleri hem de askerleri festivale giden vatandaş hastaneye ulaştırdı. Ağrı'da dört askerin yaralanmasına neden olan saldırı sonrası HDP'den sürece dair ilk yazılı açıklama geldi. Açıklamada olayın bütün boyutlarıyla soruşturulması ve Ağrı Valisi başta olmak üzere sorumluların açığa çıkarılması istendi. 13 Nisan'da HDP heyetinin bölgeye gittiği anımsatıldı. Heyetin kapsamlı bilgi aldığı ifade edilen açıklamada, raporun kamuoyu, devlet yetkilileri ve yapılacak ilk İmralı ziyaretinde Abdullah Öcalan ile paylaşılacağı bildirildi.