Çavuşoğlu: Eskisi gibi olamayız

Giriş Tarihi: 24.4.2015 09:23
Çavuşoğlu: Eskisi gibi olamayız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avusturya Parlamentosu tarafından 1915 olaylarını kınayan bildiri yayınlanmasına ilişkin, mevkidaşı Kurz ile telefonda görüştü. Çavuşoğlu, bildirinin kaçınılmaz olarak iki ülke arasındaki ilişkilere olumsuz yansımaları olacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile dün Avusturya Parlamentosu'nda grubu bulunan 6 parti tarafından kabul edilen ve 1915 olaylarını kınayan bildiri yayınlanmasına ilişkin olarak bir telefon görüşmesi yaptı. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Çavuşoğlu, muhatabına sözkonusu bildirinin kaçınılmaz olarak iki ülke arasındaki ilişkilere olumsuz yansımaları olacağını ve tarihi konular hakkında parlamentoların karar veremeyeceğini iletti.

6 PARTİ BİRLEŞMİŞTİ

Avusturya parlamentosunda grubu bulunan 6 parti, 1915 olaylarını kınayan bildiri yayınlamıştı. Parlamento Başkanı Doris Bures, parlamentoda yaptığı konuşmada, 24 Nisan 1915'te "Ermenilerin tutuklamasıyla" başlayan olayların "tehcir" ile devam ettiğini ve "soykırım" ile son bulduğunu öne sürmüştü. Bures, 6 siyasi partinin bu konuda birleştiğini ve bu çerçevede ortak bildiri hazırladığını söylemişti. Dışişleri Bakanlığı, "hukukun katli" olarak nitelediği Avusturya Parlamentosu'nun 1915 olaylarına ilişkin bildirisinin, büyük infial yarattığını belirterek, Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş'ün Türkiye'ye çağrılması kararının alındığını açıklamıştı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu: Eskisi gibi olamayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz