DAEŞ'e katılmak isteyenleri böyle geri gönderdi

Giriş Tarihi: 30.4.2015 16:14 Güncelleme Tarihi: 30.4.2015 17:04
Polis DAEŞ'e katılmak isteyenleri böyle geri gönderdi

DAEŞ'e katılımı engellemek için Atatürk ve ile İstanbul 'nda "mülakat odaları" kuran , 384 kişiyi riskli bularak ülkelerine iade etti. Şüpheli şahısların mülakat odasında sorgulandığı o anlar polis kamerası tarafından görüntülendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 14 Mayıs 2014'te DAEŞ'e uluslararası katılımı engellemek için çalışma başlattı.

MÜLAKAT ODALARI KURDU

Söz konusu çalışmalar kapsamında Atatürk ve ile İstanbul 'nda "mülakat odaları" kurdu. Havalimanlarında ve otogarda görevlendirilen 40 ekip, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı'nda bir ay süren "profilleme", "risk analizi", "takip" ve "sorgu yöntemleri" eğitimlerini aldı. Özel bir eğitimden geçirilen ekipler, özellikle DAEŞ'e katılımın yüksek olduğu Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Amerika ve Rusya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinden son bir yılda İstanbul'a iniş yapan uçakların kapılarında ve otogarda, Suriye sınırındaki şehirlere gidecek olan otobüslerin başında bekleyerek durumlarından şüphelendikleri bin 968 yabancı yolcuyu gözaltına alıp mülakat odalarında sorguladı.

384'Ü ÜLKESİNE GERİ GÖNDERİLDİ

Sorgulanacak kişinin geldiği ülke dilini bilen bir tercüman eşliğinde mülakata giren ekipler, kişilere önceden hazırlanmış 23 soru yöneltti. Alınan cevaplara göre bu kişilerden bin 584'ü serbest bırakılırken 384'ü ise şüpheli bulunarak yapılan işlemlerin ardından ülkelerine iade edildi. Öte yandan serbest bırakılanlardan bazılarının ise yurt içinde takibe alındığı da öğrenildi.

SORGU ANI POLİS KAMERASINA KAYDEDİLDİ

Mülakat odasındaki sorgu anı kamerası tarafından görüntülendi. Ulaşılan o görüntülerde, 13 Mart'ta İspanya Barselona üzerinden İstanbul'a gelen Fas asıllı İngiltere vatandaşları Ghafoor Hussain, Mohammed Ghaffar ve Mohammed Amoudi durumlarında şüphelenilerek görüşmeye alındığı görülüyor. Tekli ve çapraz sorgudan geçirilen bu kişiler, riskli bulunarak ülkelerine iade edildi.
Ayrıca, yine görüşmeye alınan başka bir kişinin de riskli bulunarak ülkesine gönderildiği de kaydedildi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis DAEŞ'e katılmak isteyenleri böyle geri gönderdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz