X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Davutoğlu'ndan 10 müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Davutoğlu'ndan 10 müjde

  • Giriş Tarihi: 4.5.2015
Davutoğlu'ndan 10 müjde
Davutoğlu'ndan 10 müjde

Almanya'daki konuşmasında yurtdışındaki Türklerin hayatını kolaylaştıracak 10 müjdeyi açıklayan Davutoğlu: 'Cağız, ceğiz' demiyoruz. 'Yaptık, yapıyoruz, yapacağız' diyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya'nın Dortmund kentinde, yurtdışında yaşayan vatandaşlara seslendi. Yurtdışında yaşayan Türklerin hayatını kolaylaştıracak 10 müjdeyi de açıklayan Davutoğlu, muhalefete yüklendi. Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu gelir hayali vaatlerde bulunur. 'Yapacağız' der; 'Cağız, ceğiz' demiyoruz. 'Yaptık, yapıyoruz, yapacağız' diyoruz" dedi. 'Dortmund Buluşması'nda salonu dolduran binlerce vatandaşın büyük coşkuyla karşıladığı Davutoğlu, şu mesajları verdi:

ANADOLU İSLAMI YETER:
Tahta bavullarla gelenler var ya sağına soluna bakıp Alevi-Sünni ayrımı yapmadılar, aşlarını paylaştılar. Alevilik, Sünnilik üzerinden nifak sokmaya kalkarsa bir olun, iri oldun, diri olun. Avrupa İslamı diye bir kavram üretiyorlar. Değişik İslam anlayışlarının arasını bulmaya çalışıyorlar. Ey kardeşlerim bize Anadolu İslamı yeter. Hoşgörüyü Mevlana'dan öğrenmişiz gönüllülüğü, Yunus Emre'den öğrendik. Alevi ve Sünnilere sesleniyorum; Bektaş-ı Veli, Ehli Beyt olmadan Alevilik; Mevlana olmadan hoşgörü olmadan Sünnilik olmaz.

#Sayfa#


'CAĞIZ, CEĞİZ' DEMİYORUZ:
Kılıçdaroğlu gelir hayali vaatlerde bulunur. 'Yapacağız' der; 'Cağız, ceğiz' demiyoruz. 'Yaptık, yapıyoruz, yapıcağız' diyoruz. Hiçbir yerde kurulu bir taşı olmayan birine itibar eder misiniz? Bahçeli 'Milliyetçilik ders veremez' demiş işte meydan lafla olmaz. Türkiye'ye herhangi bir güç yan bakamayacak. Birisi yan baktığında bilsinler ki borç kapısındaki Türkiye değil, Osmanlı mirasçısı, Selçuklu vârisi yeni Türkiye cumhuriyeti devleti. Bu inançla yürüyoruz. Gözünüz arkada kalmasın. Yeni Türkiye, yeni nesilleri büyük iddialarla büyüyor. Bu yürüyüş 2002'de başlamadı, 1071'de başladı, durduramazlar.

SİLAHLAR GÖMÜLMELİ:
Kimlik taşıyan herkes, dili ne olursa olsun ve devletin o onurunu korumak görevidir. İster oy verin ya da vermeyin kanaatinizi paylaşın, paylaşmayın her birinizin onurunu korumak devlet görevimizdir. Onurunuzu korumaya söz veriyorum. Silahın terörün artık anlamı olabilir mi. Geçmişte de olamazdı şimdi de olamaz. Demirtaş buralarda dolaşıyor, konuşuyor. Silahla demokrasi yan yana olur mu, terörle demokrasi yan yana olur mu? Silahları gömecekler.
Dövizli askerlik bedeli 6 bin eurodan 1000 euroya indirilecek.
210 euro olan pasaport harcı 100 euro olacak.
Yurtdışından getirilen araçların kalış süresi 2 yıla çıkartılacak.
Aile hukuku işlemlerinde, Almanya ve Türkiye'de alınan kararlar karşılıklı olarak tanınacak.
Yurtdışından getirilen telefonların Türkiye'de kayıt edilmeden kullanma süresi iki katına çıkartılacak.
THY, yurtdışındaki vatandaşların Türkiye'ye seyahatlerinde 3 kişilik aileye yüzde 20 indirim yapacak.
Lisans öğrencilerine 500 euro, yüksek lisans öğrencilerine 700 euro, doktora öğrencilerine ise 1000 euro destek sağlanacak.
'Gençlik Köprüsü' projesinin kapsamı genişletilerek bütün Avrupa'ya yayılacak. nTürkiye'de uygulanan konut ve doğum yardımı, çeyiz hesabı uygulamaları yurtdışındaki Türkler için de geçerli olacak.

7 Haziran'dan sonra yurtdışındaki Türklere seçilme hakkı da tanınacak.

#Sayfa#


'HER ŞEYİ DİNLEMEYE MERAKLILAR, AÇIKLASINLAR'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya gezisini izleyen, televizyonların Ankara temsilcilerinin sorularını da yanıtladı. Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Pensilvanya ziyaretinden sonradan haberim oldu" açıklamasıyla ilgili "Cumhurbaşkanının olduğu yerde; onun bilgisi, izni olmadan bir yere gitmem. BM Genel Kurulu toplantılarında Gül ile birlikte New York'tayken ben Pensilvanya'ya gittim. Görüşme öncesi ve sonrasında bilgi verdim. O ziyaret asla bir nezaket ziyareti değildi" dedi. "O görüşme Gülen ile baş başa idi" diye konuşan Davutoğlu, şunları kaydetti: "Herşeyi dinlemeye meraklı oldukları için dinledilerse açıklasınlar. Bizim söylediğimiz açıktır. Türkiye'ye dönmesi, gerginliğin giderilmesi yönündeydi. İstiyorlarsa, kaydetmişlerse açıklasınlar."