X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Okul üzümü"nün dağıtımı başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

""nün dağıtımı başlıyor

  • Giriş Tarihi: 11.5.2015 15:05
"Okul üzümü"nün dağıtımı başlıyor
Okul üzümünün dağıtımı başlıyor

TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Berber, okullarda sütten sonra kuru üzümün dağıtılmasına, öğretim döneminin bitimine 3 hafta kala başlanacağını bildirdi.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı ve Manisa Milletvekili Recai Berber, okullarda sütten sonra kuru üzümün dağıtılmasına, öğretim döneminin bitimine 3 hafta kala başlanacağını bildirdi.

Manisa'nın Alaşehir ilçesindeki Tariş tesislerinde "okul üzümleri" için yoğun çalışma sürdürülüyor. Öğrenciler için 25'er gramlık paketler halinde hazırlanan kuru üzümler, projenin uygulanacağı pilot illere gönderiliyor.

Recai Berber, yaptığı açıklamada, " Projesi" için uzun süre çalışma yürüttüklerini vurgulayarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Manisa'yı ziyaretinde müjdeli haberi Manisalılara verdiğini, sonrasında okullarda kuruüzüm dağıtılmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararı alındığını ve bunun Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı.

Okullarda dağıtılması planlanan üzümlerin Tariş'in Alaşehir ilçesindeki tesislerinde hazırlandığını dile getiren Berber, "Bakanlar Kurulu kararına göre her yıl 60 bin ton kadar üzüm, öğrencilere rekoltenin durumuna ve ihtiyaca göre 'okul üzümü projesi' kapsamında dağıtılacak" diye konuştu.
Berber, hazırlıklarda son aşamaya gelindiğini anlatarak, "2014-2015 eğitim yılının son 3 haftasında bin 200 ton kuru üzüm, önümüzdeki günlerde pilot bölge olarak seçilen belli illerde dağıtılacak" ifadelerini kullandı.

İngiltere'deki okullarda Türk üzümü dağıtılıyor


Üzümün enerji kaynağı olarak doğrudan beynin yakıtı olan glikozu belli oranda vermek suretiyle zeka ve hafıza gelişimini sağladığına işaret eden Berber, İngiltere'deki okullarda da Türk üzümünün dağıtıldığını söyledi.