X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Çamur at izi kalsın' siyaseti yapıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Çamur at izi kalsın' siyaseti yapıyorlar

  • Giriş Tarihi: 23.5.2015
'Çamur at izi kalsın' siyaseti yapıyorlar
'Çamur at izi kalsın' siyaseti yapıyorlar

Paralel yapının FATİH Projesi iddialarına yanıt veren Erdoğan: Madem proje bitti. Bugün dağıtılacak tabletlere ne diyeceksiniz? 'Çamur at izi kalsın' mantığıyla yapılan siyasetin kimseye faydası yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fatih Projesi tablet dağıtım töreninde, paralel yapı medya organlarının sık sık gündeme getirdiği "Fatih projesi sona erdi, tablet dağıtımı yapılmayacak" iddiasına yanıt verdi. Erdoğan, "Madem Fatih Projesi sona erdi, bugün dağıtılan 700 bin tablet bilgisayara ne diyeceksiniz? Hatta gelecek yıldan itibaren dağıtılacak 10 milyon 600 bin tabletin ihalesi de şu anda yapıldı, neticelenecek, ilan edilecek. Buna ne diyeceksiniz?" diye sordu. Milli Eğitim Bakanlığı Fatih Projesi tablet dağıtım töreninde konuşan Erdoğan şunları söyledi:
DEVLETİMİZ YAPAR: Böyle dev projelere ülkede alışamayanlar vardı. Onları da buna alıştırmamız gerekiyor. Onun için kararlı olmamız lazım, yol haritamızı gayet iyi uygulamamız lazım ki buna öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, velilerimiz gün geçtikçe "Evet bizim devletimiz yapar, gerek etkileşimli tahtalar, gerek tablet bilgisayarlarla beraber bu gerçekleşti ve geleceğe çok daha farklı bakıyoruz" desinler.
10 MİLYON TABLET VE BİLİŞİM ÜSSÜ: Bugün 81 ilde 700 bin tablet bilgisayar öğrencilere teslim ediliyor. Bugüne kadar 737 bin 800 tablet bilgisayarı öğretmen ve öğrencilerin hizmetine sunduk. İnşallah 2016 yılından itibaren 4 yıl süreyle 10 milyon 600 bin tablet bilgisayarı öğrencilerimize teslim edeceğiz. Şu anda ihalesi yapılarak sonuçlandırma safhasına geldi. Bu safhadan sonra Türkiye'de ve dışarıda üretimi yapılacak, bununla beraber ülkemiz aynı zamanda bilişim teknolojisinde bir üs olmanın, uygulama alanı olmanın da adımını atmış olacaktır. Sadece pazar değil aynı zamanda bu işin üssü haline de gelmiş olacağız.
YERLİ TASARIM: Tabletler tamamen yerli tasarımlarla Türkiye'de üretildi. Fatih Projesi sadece tablet bilgisayarlardan ibaret değil bilgisayarlarla birlikte etkileşimli tahtayı, çok fonksiyonlu yazıcıyı, fiber optik internet bağlantısını öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz. Bu altyapıyı tamamlayacak şekilde her derse özgü eğitim içeriği hazırlanıyor. Videolarla, görsellerle dersler daha anlaşılır ve zevkli hale getiriliyor.
NEREDEN NEREYE?: 30 bin bilişim teknolojisi sınıfı kurup okullarımıza 1 milyon bilgisayar gönderdik. 2002 yılında 346 bin 600 olan derslik sayısını ki bu sayıya 79 senede ulaşıldı, biz ise 12 senede 234 bin 473 derslik ilavesi ile bu sayıyı 581 bin 133'e ulaştırdık. Eğitimde 4+4+4 sistemine geçerek darbe döneminin ürünü haksızlıklara, adaletsizliklere, katsayıyla ortaya çıkan mağduriyetlere son verdik. Okullarda kılık kıyafeti serbest bıraktık.
MADEM PROJE SONA ERDİ: Bazıları diyor ki "Fatih Projesi sona erdi. Tablet bilgisayar dağıtımı artık yapılmayacak." Bunu neye dayanarak söyledikleri belli değil. Madem Fatih Projesi sona erdi, bugün dağıtılan 700 bin tablet bilgisayara ne diyeceksiniz? Hatta gelecek yıldan itibaren dağıtılacak 10 milyon 600 bin tabletin ihalesi de şu anda yapıldı. Buna ne diyeceksiniz? Siyaseti dürüst yaparsanız ülke de kazanır, millet de kazanır. Çamur at izi kalsın mantığıyla yapılan siyasetin kimseye, en başta da ülkeye ve evlatlarımıza faydası olmaz.
EĞİTİM KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİL: Yine birileri çıkmış, "Bu kadar üniversite açılması hatadır" diyor. Eğitim kimsenin tekelinde değildir, olamaz. Eğitim de sağlık da ulaşım da diğer tüm hizmetler de sadece mutlu azınlığın, parası olanların değil tüm milletin hakkıdır.
#Sayfa#
AĞUSTOSTA 35 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK
Mili Eğitim Bakanlığı, ağustos öğretmen atamasını 35 bin olarak belirledi. Atamalar yapıldıktan sonra öğretmen sayısı 901 bine çıkarken, öğretmen ihtiyacı da 81 bine düşecek. Cumhuriyet'ten bu yana okulların öğretmen ihtiyacı yüzde 1'in altına ilk kez düşmüş olacak.

ASLOLAN KİTAPTIR
"Bizim zamanımızda kitap, defter, kalem bulmak çok zordu ama yüksek ideallerimiz vardı. Bugünlere bu ideallerimizle, bu mücadele azmimizle geldik. Biz istiyoruz ki önümüzdeki dönemde ülkemizin yeni Alparslan'ı, yeni Fatihleri, yeni Akşemseddinleri, yeni Gazi Mustafa Kemalleri çıksın. Sizden isteğim, bu tabletleri amacına uygun kullanmanızdır. Bilgisayarın sanal dünyasında kaybolup gerçek hayattan, okulunuzdan, kitaptan uzaklaşmayın. Aslolan kağıt, kitap, kalemdir."

KALİTE DAHA YÜKSELECEK
"Üniversitelerdeki hocalarımız da inanıyorum ki eğitim kalitesini her yıl daha da yükseltecek, bu eğitim kurumlarını dünya çapında araştırmaların, yayınların merkezi haline getirecektir. Yeni Türkiye'nin inşasında en büyük görevi üniversitelerimizin, oralardaki pırıl pırıl gençlerimizin, öğretim elemanlarımızın üstleneceğine inanıyorum."

PALALI DEĞİL TABLETLİ
"Bu altyapıyı sağlarken sizlerden de beklentilerimiz var. Üstad Necip Fazıl'ın ifade ettiği gibi, "Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak" diyebilen bir gençlik istiyoruz. Bu cehalete "çıkmaz sokak" diyebilen bir gençlik. Bu gençlik elinde pala ile bıçakla, silahla dolaşan gençlik olmayacak. Elinde tablet bilgisayarıyla, kalemiyle, kitabıyla dolaşan bir gençlik olacak, arzumuz bu.

YÜZDE 100 YERLİ
Tabletler yüzde 100 yerli tasarımla üretildi. 8 çekirdekli işlemciye ve 2 gigabyte RAM'e sahip tabletlerde, 2 megapiksel ön, 5 megapiksel arka kamera bulunuyor. 1920X1200 çözünürlük kalitesi, 32 gigabyte dahili bellek ve 10,1 inç ekran boyutuyla kullanıma sunulan bilgisayarların, aktif EMR kalem özelliği bulunuyor. Tabletler, öğrencilere bilgisayar üzerinden yazı yazma ve not alma imkanı da sağlayacak.