X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Başbakan Davutoğlu Kayseri'de konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Başbakan Davutoğlu Kayseri'de konuştu

  • Giriş Tarihi: 29.5.2015 19:25 Güncelleme Tarihi: 29.5.2015 21:44
Başbakan Davutoğlu Kayseri'de konuştu
Başbakan Davutoğlu Kayseri'de konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu Kayseri'de halka seslendi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Eğer birinci parti olmazsak ben görevi bir başka arkadaşıma devrederim diyorum ama onlar diyemiyorlar. Çünkü onlar Kayseri'nin ruhunu bilmezler. Onlar birinci olmayı hiç düşünmezler küçük oyunlar oynarlar, kendi dar sahalarında" dedi.

Davutoğlu partisinin Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitinginde, konuşmasına, "zirvelerin şehri" olarak nitelendirdiği kenti selamlayarak başladı.

Kentin değerlerini selamlayan Davutoğlu, "Cumhuriyetin zirvesinde onurla hizmet eden", birlikte çalışmaktan onur duyduğu 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile onun anne ve babasına selamlarını iletti.

İstanbul'un fethinin yıl dönümü olduğunu belirterek alandakilere "Fethiniz mübarek olsun" diyen Başbakan Davutoğlu, Kayseriler'in küçük düşünmediğini, küçük hesaplar yapmadığını, hep zirveye oynadığını söyledi.

Alandakilere "Siyasete girenin niyeti nedir, birinci parti olmak, zirveye gitmek değil mi" diye soran Davutoğlu, "Evet" karşılığını aldı. Bunun üzerine Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Birinci parti olmak istemeyen biri siyasete niye girsin? Anlamı yok ama soruyorum günlerdir, 'Birinci parti olmazsanız, zirveye çıkmazsanız istifa edecek misiniz' diyorum, hepsi cevap vermekten kaçıyorlar ama ben söylüyorum, Davud el Kayseri'nin, Ahi Evran'ın, Mimar Sinan'ın talebesi olarak diyorum, eğer birinci parti olmazsak ben görevi bir başka arkadaşıma devrederim diyorum ama onlar diyemiyorlar. Çünkü onlar Kayseri'nin ruhunu bilmezler. Onlar birinci olmayı hiç düşünmezler küçük oyunlar oynarlar, kendi dar sahalarında. Biri yüzde 25'e razıdır, 'Bu kadar yeter bana' der. Biri yüzde 13, yüzde 14'e razıdır 'Bu kadar yeter' der, birinin derdi ise barajı aşıp Türkiye'yi kaosa götürmek mümkünse."

- "İDDİASINI ORTAYA KOYSUN HERKES"

Kalabalığa, "Siyasetin zirvesine çıkmaya niyetli parti hangi parti" diye soran ve "AK Parti" yanıtını alan Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Kayseri'ye gelerek "milliyetçilikten bahsettiğini" söyledi.

Alandakilerin yuhalaması üzerine Başbakan Davutoğlu, "Yuhalamayın. Biz Ahi Evran'ın edebiyle sorarız sorumuzu onun gibi şeref dosyasını açmayı. Şeref dosyasını açarsak, şerefin ölçüsü bu al bayrağı Türkiye'nin her yerinde dalgalandırmaktır" diye konuştu. Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Yıl 1999. İkinci parti oldu, ona iktidar olmayı teklif ettiler, 'Siz başbakan olun. Biz sizinle hükümet kurarız' dedi Fazilet Partisi, cesaret edemedi. Gitti, o dönemki CHP zihniyeti olan DSP'nin arkasına takıldı. Gelip burada konuşmak kolay, iddiasını ortaya koysun herkes. Kayserili bir çocuğa limon satmak için tezgah verseniz Türkiye'nin en büyük gıda üreticisi olmayı düşünür, 12 yaşındaki çocuk, azla yetinmez. Azimle der ki 'Limon satarım, her şeyi yaparım, Allah'ın izniyle Türkiye'de, Dünya'da gıda birincisi olurum' der öyle değil mi? Onun için bunlar Kayseri'nin o zirve aşkını bilmezler, Kayserili'nin büyük yürüyüşe çıkma iradesini bilmezler hep kendi koltuklarını düşünürler."

Konuşması sırasında üzerinde Kayserispor ve Suat Altın İnşaat Kayseri Erciyesspor amblemleri bulunan atkı sunulan Başbakan Davutoğlu, Kayserispor'a Süper Lig'de başarı diledi, "Kayseri her zaman mutlaka Süper Lig'de bir takım bulundurur. Zirveyi eksik bırakmaz" ifadesini kullandı. Alandakilere Kayseri'de kullanılan deyimi kullanarak "Gadalarını aldıklarım öyle değil mi" diye soran Başbakan Davutoğlu'na alandakiler hep bir ağızdan alkışlayarak "Evet" karşılığını verdi.

#Sayfa#

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Papa ve bazı ülkelerin devlet başkanlarının, "Türkler ve Kürtler Ermenilere soykırım yaptılar" ifadesini kullandığını buna HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da destek verdiğini belirterek, "Şimdi birçok Batılı yayın organı HDP'ye destek için yayınlar yapıyor. Yani öyle bir uluslararası manipülasyon var ki aynen Gezi dönemi gibi" dedi.

Davutoğlu, partisinin Cumhuriyet Meydanı'ndaki mitinginde, CHP'nin Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı şehit eden DHKP-C'nin müzik grubunun başsolistini Hatay'da liste başı yaptığını belirtti.

"Kimlerin terörle el ele tutuştuğunu görüyor musunuz" diye soran Davutoğlu, AK Parti'ye karşı bir şer, yıkım ve tahrip cephesi kurulduğunu söyledi. Muhalefet partilerinin, şimdiden koalisyon hesabı yaptığını ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Altı tane yanlıştan bir doğru çıkar mı? Peki, karşılarındaki bir doğru, elif gibi doğru, AK Parti doğrusu, bu altı yanlışı silip süpürür mü? Şimdi bunların uluslararası irtibatlarını da görün. Papa ve bazı ülkelerin devlet başkanları, 'Türkler ve Kürtler soykırım yaptılar Ermeniler'e dediler. Bir baktınız HDP Eş Başkanı da destek verdi. Şimdi birçok Batılı yayın organı HDP'ye destek için yayınlar yapıyor. Yani öyle bir uluslararası manipülasyon var ki aynen Gezi dönemi gibi. Gezi'de nasıl uluslararası çevreler, o uluslararası medya kuruluşları, Türkiye'yi kaosa sokmak için yayın yaptılar, şimdi de aynı yayını yapıyorlar. Dünya karşımıza geçse de sömürgeciler, emperyalistler, işbirlikçileri, haçlılar, hepsi, bütün bu paralel çete, hep beraber karşımızda olsalar da millet ve Allah, bizden yanadır."

-"EĞER HDP BARAJI GEÇERSE AK PARTİ'NİN OYLARI DÜŞER DİYE DÜŞÜNÜYORLAR"

Davutoğlu, İstanbul'a dünyanın en büyük en havalimanını yaptıklarına işaret ederek, "Onu başlattığımız için Gezi olayları ile bizi sarsmak isteyen uluslararası çevreler oldu" diye konuştu.

İstanbul'da dünyanın en uzun kuleli asma köprüsünü ve iki boğaz köprüsünün arasına dünyanın ilk üç katlı tünelini inşa ettiklerini anlatan Davutoğlu, Türkiye'yi zirveye taşıyacaklarını ifade etti.

Miting alanındakilere "Şiddet yanlılarına, bu vandallara bir ders vermeye var mısınız" diye soran Davutoğlu, şunları söyledi:

"Birer birer maskeleri düşüyor. HDP, hani Kadıköy'de, Şişli'de cici çocuk oyununa giren bu Demirtaş, var ya, bakın şimdi, biraz önce haber geldi, Şırnak'ta uzun namlulu silahlarla başka bir partinin taraftarlarını taradılar, iki kişi vefat etti. Şimdi HDP'ye sormak vakti değil mi? AK Parti'nin milletvekili Burhan Kayatürk'e Van'da saldırırsınız, Siirt'te milletvekili adayımız Yasin Aktay'a saldırırsınız, Erzurum'da Abdurrahim Fırat'a saldırırsınız. Bizim kardeşlerimizi, Siirt'te mitinge geldi diye kızlarımızı, bacılarımızı darp etmeye kalkarsınız. Başka partilere saldırırsınız. Peki nerede, bir kınama gördünüz mü? Diğer partilerden ses çıkıyor mu? Hayır. Çünkü hepsi işbirlikçi. MHP'den bir kınama duydunuz mu? CHP'den bir kınama duydunuz mu?"

200 aydının "HDP'ye oy verin" diyerek destek beyanında bulunduğunu belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Peki dönüp HDP'ye 'Seçime giriyorsan silahla ne işin var?' diye sormak gerekmez mi? Soruyorlar mı? Dönüp AK Parti'ye soruyorlar, güya otoriterleşiyormuşuz. Peki, terörün gölgesinde millete baskı yaparak, sandıklara baskı yapmaya çalışan, demokrasiyi kirletmeye çalışanlara niye sesleri çıkmıyor? Niye biliyor musunuz? Çünkü o yolla AK Parti'yi durduracaklarını zannediyorlar. Eğer HDP barajı geçerse AK Parti'nin oyları düşer diye düşünüyorlar. Bunu MHP de istiyor, CHP de ama biz başkasının barajına bakmayız. Biz, milletin gönlüne bakarız. Şimdi bunlara inşallah en net cevabı sandıkta verecek miyiz?"

Şimdiye kadar yaptıkları çalışmalarla ekonomiyi toparladıklarını, milli birlik ve beraberliği sağlama yolunda mesafe aldıklarını aktaran Davutoğlu, bu birikimle yeni atılımlara yönelmeleri gerektiğini bildirdi.

AK Parti iktidarı döneminde duble yolları birer birer otoyollara çevireceklerini anlatan Davutoğlu, Antalya-Konya-Nevşehir-Kayseri ve Samsun-Çorum-Amasya-Çorum-Kayseri hızlı tren hatlarını da inşa edeceklerini sözlerine ekledi.