X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erdem'in kızı HDP'ye aday oldu oylar 4 puan arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erdem'in kızı HDP'ye aday oldu oylar 4 puan arttı

  • Giriş Tarihi: 29.5.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 29.5.2015 21:02
Erdem'in kızı HDP'ye aday oldu oylar 4 puan arttı
Erdem'in kızı HDP'ye aday oldu oylar 4 puan arttı

KONDA anketlerinde 2014 yılının Kasım ayında oyları yüzde 8 olan HDP, Nasıl oldu da 6 ayda yüzde 12'lere kadar çıktı.

Kamuoyu araştırmaları şirketi KONDA, 2014 yılının Kasım ayında yaptığı ankette HDP'nin oyunu yüzde 8'lerde gösteriyordu. Aralık ayında yaptığı araştırmasında oran yüzde 2,5'in üzerinde artışla yüzde 10.6'ya çıktı.

2015 Nisan ayı anketinde ise bu rakam birden yüzde 12,1'leri gördü. Adayların ve partilerin seçim beyannamelerini açıklaması ile Mayıs ayı araştırmasında HDP'nin oyları yüzde 11.5'e geriledi.

KONDA'nın kurucu ortağı Tarhan Erdem, Amerika'da yayın yapan bir medya kuruluşuna verdiği röportajda HDP'yi yüzde 11.4'e indirdi.
Peki, Kasım ayında yüzde 8'lerde olan HDP'nin oyu ne oldu da bir anda yüzde 12'lere kadar çıktı?

Konuyu köşesine taşıyan Star Gazetesi'nden Mustafa Kartoğlu; sorunun cevabı olarak Tarhan Erdem'in kızı Ayşe Erdem'in, 5 Ocak 2015'te HDP İstanbul İl Eşbaşkanı olarak seçilmesini işaret ediyor.

Kartoğlu iddiasına dayanak olarak da 30 Nisan'da yayınlanan röportajında Ayşe Erdem'in eş başkanlığa geldiğinde, babasının 'Aile olarak üstümüze ne düşerse yanında olacağız' demesini gösteriyor.

Kartoğlu yazısında KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır'ın, yakın zamanda verdiği röportajdaki ifadelerinin Konda'nın araştırmalarındaki güveni zedelediğini ve Ağırdır'ın "Demirtaş'a yönelik sempati Erdoğan karşıtlığından da besleniyor. Bu sempatinin oya dönüşmesi için sahiden özgürlükçü bir zihni yırtılma olmalı. Oysa böyle bir zihni yırtılmanın olmadığını görüyoruz. O nedenle HDP hala direkte" şeklindeki beyanının bir itiraf olduğunu öne sürüyor.

Kartoğlu'nun iddiasına göre KONDA'nın HDP'ye baraj aşıran anketlerinin arkasında HDP İl Eş Başkanı ve İstanbul 2. Bölge adayı Ayşe Erdem var.
Oy için tahminde de bulunan Kartoğlu; "56.6 milyon seçmen var ve yüzde 85 katılım bekleniyor. 47-48 milyon geçerli oy olacak. HDP, bağımsız adaylarla 2011'de 2 milyon 435 bin 133, 2014 yerel seçiminde 2 milyon 961 bin 194 ve Demirtaş'ın aday olduğu cumhurbaşkanlığı seçiminde 3 milyon 958 bin 48 oy almıştı. HDP'nin yüzde 10 barajını geçmesi için 4.8 milyon civarında oy alması gerekiyor" diyor.

HDP Meclis'e girmek için oylarını 1 milyon daha artırmak zorunda. Bunu da ancak büyükşehirler üzerinden yapabilir. Bir süredir AK Parti karşıtı bir politika benimseyen HDP'nin yeni ittifakları olan sol, sosyalist parti ve akımları barajı aşmasına yetmiyor.

Bunun için 'özgürlükçü, demokrat Türkler'in oyuna yöneldi. HDP, en büyük 8 metropolde oyunu en az üç katına çıkarması gerekiyor. Batıda sevilen adaylarla hem imajını düzeltmeye hem de muhalefetten umudunu kesen seçmenden oy almaya uğraşıyor. Tarhan Erdem'in sahibi olduğu, KONDA gibi şirketler de bu amaca ulaşmalarına yardım edecek algı operasyonlarına destek oluyor.

Konda seçim araştırmalarının yanı sıra dev uluslararası firmalara ürün geliştirme ve satışları ile yatırımlarına yön verecek araştırmalar, yerli-yabancı kuruluşlara da ekonomik ve siyasi çalışmalar yapıyor.

Kartoğlu'na göre Erdem, Erdoğan karşıtlığını, sadece saygın araştırmacı kimliğini değil, ticari güvenilirliğini de riske atmaya değer buluyor.