X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erdoğan'dan Eskişehir'de önemli mesajlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erdoğan'dan Eskişehir'de önemli mesajlar

  • Giriş Tarihi: 5.6.2015 18:16 Güncelleme Tarihi: 5.6.2015 22:22
Erdoğan'dan Eskişehir'de önemli mesajlar
Erdoğan'dan Eskişehir'de önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir'de halka hitap etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, manşetleriyle siyaseti dizayn etmeye alışık darbeci medyanın ve faiz batağındaki devleti hortumlayan çevrelerin son 12 yılda Türkiye'nin başarılarını sindiremediğini, hazmedemediğini dile getirerek, "Son 12 yılımıza bir bakın, her seçimde farklı formüllerle farklı kılıflar altında bize karşı bir çetenin oluşturulduğunu görürsünüz. Oyuncuları değişir, figüranlar değişir, senaryo değişir, ama hedef değişmez" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Vilayet Meydanı'nda düzenlenen programda vatandaşlara hitap etti.

Tüm Eskişehirli vatandaşlara, kentin ilçe ve mahallelerindeki tüm vatandaşlara selamlarını ileten Erdoğan, "Eskişehir'in, Anadolu'nun, bu kadim coğrafyanın adeta özü, özeti olduğunu ifade ederek, Eskişehir'in bir irfan diyarı olduğunu söyledi.

Yunus Emre'nin, Şeyh Edebali'nin, Hoca Nasreddin'in, "Alan sensin, veren sensin, kılan sen / Ne verdinse odur dahi nemiz var; / Hakikat üzre anlayıp bilen sen, / Ne verdinse odur dahi nemiz var" diyen Aziz Mahmud Hüdayi'nin şehri olan Eskişehir'in 600 yıllık Osmanlı'nın, 92 yıllık cumhuriyetin yazıldığı adete bir tarih kitabı gibi olduğunu belirten Erdoğan, "Eskişehir yiğitler ocağıdır. Hızır Bey, Adnan Menderes'in, Hasan Polatkan'ın şehridir. Ben buradan, bu aziz topraklardan tüm alimlerimizi, ariflerimizi, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle minnetle yadediyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir'in Türk dünyasına "kültür başkentliği" yaptığını anımsatarak, kentte kendisine gösterilen sevgi ve coşkudan dolayı Eskişehirlilere teşekkür etti.

Vatandaşların "Dik dur eğilme Eskişehir seninle" tezahüratları üzerine Erdoğan, "Şunu unutmayın; biz sadece Rab'bimizin huzurunda rükuda eğiliriz. Başka hiçbir yerde eğilmek bizde yok. Hiçbir makam bizi bugüne kadar eğemedi, bundan sonra da eğemeyecektir. 12 yıl bunun ispatıdır, 4,5 yıl belediye başkanlığım bunun ispatıdır. Biz, kefenimizi giydik bu yola öyle çıktık" diye konuştu.

Eskişehir'in ve bu toprakların 600 yıllık bir çınarın, Osmanlı cihan devletinin doğduğu, filiz verdiği topraklar olduğunu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şeyh Edebali'nin hikmet çeşmesinden sulanan bu ulu çınarın dalları Balkanlar'dan Afrika'ya, Kırım'dan Orta Doğu'ya kadar çok geniş bir coğrafyayı kapsadı. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' düsturuyla hareket eden gönül neferleri yüzyıllardır yaşatmanın, barışın, adaletin sembolü oldu. Nerede bir mazlum, mağdur, muhtaç varsa onun yanında olmayı kendilerine görev bildiler. Bize, dünyanın 34 ayrı devletinin sınırları içinde 78 şehitliği olan bir millet olma şerefini miras olarak bıraktılar. Atalarımızın bize bıraktığı bu onurlu mirası ihya etmeye, yeniden diriltmeye çalışıyoruz. Bunu biz yaptık, yapıyoruz. Neden? Çünkü Sevgililer Sevgilisi ne buyuruyordu? 'Hayrun nas men yenfeun nas' insanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır' buyuruyordu. Biz de bu çizgide gidiyoruz. Gecemizi gündüzümüze katarak tüm Türkiye'ye hizmet ettik, ediyoruz. On yıllardır kanayan tüm yaraları sarmaya, sorunları çözmeye, acılara merhem olmaya çalışıyoruz. Sadece ülkemizde değil, şehitlerimizin olduğu tüm coğrafyalarda, atalarımızın ayak bastığı her yerde bu mücadeleyi veriyoruz."

-"BİZİM ÇAĞIRIMIZ ADRİYATİK'TEN ORTA ASYA'YA, BAHÇESARAY'DAN MOGADİŞU'YA KADAR TÜM KARDEŞLERİMİZEDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin mücadelesinin sadece 780 bin kilometrekareyle sınırlandırılamayacak kadar büyük olduğuna dikkati çekerek, "Bizim çağırımız sadece 78 milyona değil Adriyatik'ten Orta Asya'ya, Bahçesaray'dan Mogadişu'ya kadar tüm kardeşlerimizedir. Unutmayın Kurtuluş Savaşı ile yazılan destan sadece bize son yurdumuzu bahşetmedi, aynı zamanda sömürgecilerin dipçiği altında ezilen tüm mazlumlara ümit verdi, heyecan verdi, cesaret verdi. 2002 yılında yeni Türkiye'nin kuruluşunun ilk adımı aynı şekilde tüm bölgenin ümit kaynağı oldu. Biz de son 12 yılda attığımız her adımla bu umudu daha büyüttük. Nasıl ezilenlere, kendi kaderine terk edilmiş kardeşlerimize, Türk dünyasına umut olmuşsak, zulüm düzeninin devam etmesini isteyenleri de hayal kırıklığına uğrattık" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, "Manşetleriyle siyaseti dizayn etmeye alışık darbeci medya, faiz batağındaki devleti hortumlayan çevreler bizim başarılarımızı sindiremediler. Son 12 yılımıza bir bakın, her seçimde farklı formüllerle farklı kılıflar altında bize karşı bir çetenin oluşturulduğunu görürsünüz. Oyuncuları değişir, figüranlar değişir, senaryo değişir ama hedef değişmez" dedi.

Erdoğan, kendilerine karşı oluşturulan çetenin, 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de "laiklik elden gidiyor" kurgusuyla Meclis'te cumhurbaşkanını seçtirmemek için her yola başvurduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

"2010 Anayasa referandumunda ne yaptılar? 'Hayır'da birleştiler. Ağızlarını her açışlarında '12 Eylül mağduruyuz' diyen muhalefet partileri darbe anayasasına sahip çıktılar. Anayasa değişikliğini yapıyoruz, Meclis'te 'partilerin kapatılmasını kaldıralım' dedik. Hepsi Meclis'i terk etti. CHP, MHP, BDP o zaman öyleydi, terk ettiler. Maalesef bizim içimizden de hainler çıktı ve 330'u yakalayamadık, 330'u yakalayamadığımız için partilerin kapatılmasını kaldıracak madde o anayasa metnine girmedi. Bunların ne olduğu anlayın, bunlar birbirinin aynıdır, bunların demokrasiyle filan yakıdan uzaktan alakası yok. Gezi eylemlerinde çevreci maskelerini taktılar, yerleri değiştirilen 12 tane ağacın arkasına saklanıp bize saldırdılar. Ey CHP, Yalova'da ağaçları söktün mü? Ey CHP Sarıyer'de ağaçları söktün mü? Neredesiniz tencere tavacılar, niye konuşmadınız? Demek ki mutfaklarında tencere tava kalmadı, onu çünkü bize karşı kullandılar."

#Sayfa#

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin kutlu yürüyüşünü durdurmak, 2023 hedeflerimize ulaşmamızı engellemek, tam bağımsız bir ülke olmamıza mani olmak için her şeyi yapıyorlar. Bunun için her yolu meşru, her desteği makbul görüyor, her örgütü de baş tacı ediyorlar. Paralel örgütle terör örgütü, ana muhalefetle milliyetçi olduğunu iddia eden parti aynı safta, omuz omuza mücadele veriyor. Darbeci Doğan medyası ile bu milleti kendi müstemlekeleri zanneden uluslararası basın kuruluşları, bu kirli ittifakı cilalamaya çalışıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Vilayet Meydanı'nda düzenlenen programda vatandaşlara hitap etti.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, "17-25 Aralık darbe girişiminde kılıf neydi? Yolsuzluktu. 30 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde, Pensilvanya'daki kasetçi başının montajlarından, şantajlarından medet umdular. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'ekmek' diyerek, kendilerine çürük bir çatı kurdular" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yani bu kardeşiniz sizin adayınızdı. Diğerleri de 14 parti bir araya geldi, bir tane aday çıkardılar. Öyle mi? Bir tanesi de şu anda 'cici çocuk var ya', oydu. Milli irade ne dedi? Yüzde 52'yle 'Erdoğan' dedi. Hamdolsun bu senaryoların hiçbiri tutmadı. Çünkü, 40 çürük yumurtadan bir sağlam yumurta etmez" diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim milletimiz ferasetiyle, basiretiyle bu kaos ve kriz heveslilerine büyük bir ders verdi. Her seferinde oyunlarını, kurgularını başlarına yıktı. Ama 'yenilen pehlivan güreşe doymaz' misali bunlar hiçbir zaman uslanmadılar" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin son 70 yıllık tarihinin, "demokratlarla darbecilerin mücadele tarihi" olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu dönem aynı zamanda milli ve yerli olanlarla, kazanmak için yer yolu mubah gören işbirlikçilerin mücadele alanıdır. Tarihine, medeniyetine, değerlerine sahip çıkan, 'Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli' diyenlerle, batıya kapı kulu olmayı marifet sayanların mücadelesidir. Demokrasi tarihimizin hemen her döneminde bu kavganın izlerini görürsünüz. İşte bugün de daha önceki seçimlerde yazılan senaryoların yeniden tedavüle sokulduğunu görüyoruz. Bu seçim süreci gerçekten ibretlerle dolu. Bir araya gelmesi hayal bile edilemeyen partiler, örgütler, medya grupları hepsi bir olmuşlar, aynı noktaya saldırıyorlar. Hükümeti alaşağı etmek, Gezi olayları ve 17-25 Aralık darbe girişimiyle başaramadıklarını, bu kez eli kanlı örgütün partisine destek vererek yapmaya çalışıyorlar. Türkiye'nin kutlu yürüyüşünü durdurmak, 2023 hedeflerimize ulaşmamızı engellemek, tam bağımsız bir ülke olmamıza mani olmak için her şeyi yapıyorlar. Bunun için her yolu meşru, her desteği makbul görüyor, her örgütü de baş tacı ediyorlar. Paralel örgütle terör örgütü, ana muhalefetle milliyetçi olduğunu iddia eden parti aynı safta, omuz omuza mücadele veriyor. Darbeci Doğan medyası ile bu milleti kendi müstemlekeleri zanneden uluslararası basın kuruluşları, bu kirli ittifakı cilalamaya çalışıyor."

-"DERT, TÜRKİYE'Yİ ULUSLARARASI CAMİADA ZOR DURUMA SOKMAK"

"Ben burada, Eskişehir'de size bir ölçü vereceğim" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu kardeşinize kimler saldırıyor buna bir bakın. Bu ülkeyi sevenler, bu milleti sevenler saldırıyorsa haklılar. Ama bu milletin düşmanları saldırıyorsa herhalde haksızlar. Ölçü bu" şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Yani Amerika'nın New York Times'ı Abdülhamit Han'a saldırdığına göre, Amerika'nın New York Times'ı Menderes'e saldırdığına göre, Amerika'nın New York Times'ı rahmetli Özal'a saldırdığına göre, Amerika'nın New York Times'ı şimdi de bu kardeşinize saldırıyorsa biz doğru yoldayız, biz doğru yoldayız. Bakın, bu ülkeye zerre kadar faydası olmayanlara saldırmıyor bunlar. Bu ülkeye hizmet edenlere saldırıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Düşünün, Türkmen kardeşlerimize, Bayırbucak Türkmenlerine yardım götüren MİT tırlarıyla ilgili ihaneti, alçaklığı gördünüz değil mi? Bu gazetenin hangi gazete olduğunu biliyorsunuz. Ya bu Cumhuriyet gazetesinin, bugüne kadar bu ülkede zerre kadar bir hayrı oldu mu? Şimdi onun genel yayın yönetmeninin bu attığı başlık yeni değil ki. Bunu paralel daha önce yaptı zaten ve paralelci yargı mensupları şu anda yargı yolunda. Bunlar bunun bedelini ödeyecekler. Çünkü, Başbakanın izni olmadan bu tür bir operasyonu yargı yapamaz. Bunlar bu yola başvurdular. Benim haberim yok ve MİT'e ait. MİT'e ait olduğunu gösteriyorlar, buna rağmen geliyorlar. Dert ne? Dert, Türkiye'yi uluslararası camiada zor duruma sokmak. Paralel örgütün savcılarının mimarı olduğu bu ihanette hepsi birden ortaya çıkıyor ve onlar da buna sahip çıkıyor. Paralel örgüt, bölücü örgüt."

Recep Tayyip Erdoğan, "Ey Bahçeli, sen MİT'i mi savunacaksın, yoksa MİT camiasını yıkmak isteyenleri mi? Bayırbucak Türkmenlerine yardım götürenleri mi savunacaksın, yoksa onların karşısında olanları mı?" sorusunu yöneltti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "O dönemde MHP'nin milletvekili olan arkadaşımız, müteaddit defalar bana Başbakan olarak gelip teşekkür etmiştir, Dışişleri Bakanımız Sayın Davutoğlu'na teşekkür etmiştir. 'Çünkü, Bayırbucak Türkmenlerine sadece siz sahip çıkacaksınız, başka çare yok' demiştir. Bunu aslında Bahçeli biliyor. Ya biz bunları yaptık. İsim de verebilirim, ama gerek yok. Gerekirse bu akşam televizyon programında açıklarım. Bu akşam televizyon programında açıklarım" ifadesini kullandı.

-"EĞRİ MASTARDAN DOĞRU ÇİZGİ OLMAZ"

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Paralel örgüt, bölücü örgüt, bunların kulağına ne fısıldarsa, Bahçeli de Kılıçdaroğlu da aynısını tekrar ediyor. Kandil'deki terör baronları ne diyorsa, ırkçı Doğan medyası da onu söylüyor. Sizin hiç mi vicdanınız, hiç mi insani bir tarafınız kalmadı? Hiç mi vatan sevgisi, millet şuuru, tarih bilinci edinmediniz? Türkmenler katledilirken, Türkiye'nin eli kolu bağlı bir şekilde oturup seyretmesini mi bekliyorsunuz? Ölüm karşısında çekirdek çitlemek sizin meşrebiniz olabilir ama bu millet, bu devlet asla böyle bir şey yapmaz. Kırım Tatarına, Ahıska Türküne, Gagavuz Türküne, Balkanlardaki Evlad-ı Fatihan'a nasıl sahip çıkıyorsak, Türkmen kardeşlerimize de tüm imkanlarımızla sahip çıktık, sahip çıkıyoruz, sahip çıkacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendi ülkesine ihanete çanak tutanların bu ülkeye bir hayrı olabilir mi? Kendi ülkesini, iftiralarla teröre destek veriyor gibi göstermeye çalışanların bu millete faydası olabilir mi? Eskişehir bunlara ne der? Ben söyleyeyim isterseniz. Eğri mastardan doğru çizgi olmaz. Kırk çürük yumurta nasıl bir sağlam yumurta etmezse, bu kirli ittifaktan da milletin hayrına bir şey çıkmaz" değerlendirmesinde bulundu.

#Sayfa#

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Siyasette eğer dürüstseniz bu millet sizi tanır. Ama dürüst değilseniz patinaj yapar sonunda da gidersiniz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Vilayet Meydanı'nda düzenlenen programda vatandaşlara hitap etti.

Konuşmasında, "Şimdi sizlere soruyorum. Öyle bir cevap verin ki ihanet şebekelerinin yüreği ağzına gelsin. Öyle bir söyleyin ki Pensilvanya'daki kaçaklar, Kandil'deki terör baronları, yurt dışından bizi terbiye etmeye çalışan densizler duysun. Eskişehir, bu eski Türkiye koalisyonuna pazar günü gerekli dersi verecek mi" diyen Erdoğan, meydandakilerin "Evet" cevabı üzerine, "Eskişehir, pazar günü yeni Türkiye için yeni Anayasa diyecek mi? Eskişehir, pazar günü 'başkanlık sistemini destekliyorum' diyecek mi? Eskişehir, rekor bir katılımla sandıkları patlatacak mı? Sizler, böyle dik durdukça bu yürüyüşe kimse mani olamaz" ifadesini kullandı.

12 yıldır ülkeyi dört temel üzerinde yükseltmenin çabasını verdiklerini eğitim, sağlık, adalet, emniyet alanlarında 12 yıl öncesine göre çok farklı bir yere gelindiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "12 yıl öncesini şöyle bir hatırlayın" diyerek, o dönemde yüksek faiz ve enflasyon ateşinin bütün ekonomiyi tutuşturduğunu, devletin yüksek faizle borçlandığını, ihracatın düşük, yatırımların durma noktasına geldiğini, işsizlik ve yoksulluğun büyüdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu, bana '4 yıl verin' diyor. 'İşsizliği sıfırlayayım' diyor. Ondan sonra projeyi açıklıyor. '2035'te işsizliği yüzde 5'e indireceğim' diyor. Allah, Allah, bu ne perhiz ne lahana turşusu. 4 yıl verin sıfırlayayım, öbür taraftan 2035'te 5'e indireyim' diyor. Yahu yalan, yalan. Şimdi Kars'a gitmiş. Kars'ta diyor ki çok enteresan, Et Balık Kurumunu kaldıracağım, Et Süt Kurumu yapacağım. Ben 2013'te Et Süt Kurumu yaptım onu. Başbakanlığım döneminde yaptım. Böyle bir yalan olur mu? Yalancıdan siyasetçi olur mu? Diyor ki 'harçları kaldıracağım.' Şimdi üniversiteli gençlere sesleniyorum: Allah aşkına siz harç ödüyor musunuz? Harçları ben başbakanken kaldırdık zaten. Bu başka bir dünyada yaşıyor. Ne oluyor, ne bitiyor haberi yok. İstikrar ve güven bunlarla gelmez."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne davet ettiğini, altın klozet kapağı bulması durumunda cumhurbaşkanlığını bırakacağını söylediğini hatırlatan Erdoğan, "Ne oldu? Konuyu değiştirdi. 'Ben diyor külliyeyi kastetmemiştim, üzerine alındı.' Ondan sonra 'Kocaeli Valiliği' dedi. Kocaeli Valimiz de müthiş bir açıklama yaptı. Ona da cevap yok. 'Yine makaram sarı bağlar, kız oynar gelin ağlar.' Aynı şeyi çalıp duruyor. Bunun durumu bu." diye konuştu.

Erdoğan, "Siyasette eğer dürüstseniz bu millet sizi tanır. Ama dürüst değilseniz patinaj yapar sonunda da gidersiniz. Ya bu Baykal'a da aynı numarayı yapmadı mı? Baykal'ın yanından çıktı, gazeteciler sordu 'aday mısınız', 'değilim' dedi. Hemen aday oldu. Ya bu kaset genel başkanı, kaset" ifadesini kullandı.

Meydandakilere, "Gençler, ben niye bugün sizinle beraberim" diye soran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dağın emriyle siyaset yapan kişi 'Şu Cumhurbaşkanını nereye çağırırlarsa gidiyor' diyor. Zaten özelliğim o. Tabii nereye çağırırlarsa gittim. Gidiyorum ve gideceğim. Özelliği bu, 40 yıllık siyasi hayatım böyle gelişti. 81 vilayetin tamamını ilçelere varıncaya kadar gezmişimdir. Bunlar tabii siyasete yukarıdan indiler, araziden değil. Biz böyle geldik. Bunların içinde bir tane yok. Biz, toprakları eşeleye eşeleye geldik. Ve sizlerde bu göreve layık gördünüz, şimdi de bunu yapıyoruz."

Türkiye'nin geçmişte IMF'ye 23 milyar dolar borcu olduğunu, bunu DSP, MHP ve ANAP'tan devraldıklarını bildiren Erdoğan, bu borcun AK Parti döneminde ödendiğini ve IMF'nin borç istemesi üzerine 5 milyar dolarlık bir anlaşma imzalandığını, aynı dönemde Merkez Bankasının kasasında 27,5 milyar dolar olduğunu, şimdi ise 122 milyar dolar bulunduğunu belirtti.

"Büyük Türkiye böyle olur. Güçlü Türkiye böyle olur" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, işçi ve memurdan kesilen zorunlu tasarruf ve konut edindirme paralarının başbakanlığı zamanında ödendiğini kaydetti.

#Sayfa#

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şimdi çıkmış bir paralel devlet. Milleti bölmek istiyor, milleti parçalamak istiyor. 40 yıldır meğerse bunların derdi, devleti ele geçirmekti. Fakat hamdolsun başaramadılar" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Vilayet Meydanı'nda düzenlenen programda vatandaşlara hitap etti.

Eskişehir'e 600 yataklı Yunus Emre Devlet Hastanesi'nin ve tam teşekküllü bin 80 bin yatak kapasiteli bir de şehir hastanesinin yapılacağını belirten Erdoğan, Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildiğini ve bunun gereklerini layıkıyla yerine getirdiğini ifade etti.

Hizmet ve eser için istikrar ve güvenin ortamının şart olduğunun altını çizen Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, seçim beyannamesinde eğitim sisteminde yapmayı vaat ettiği değişiklikle 'imam hatipleri kapatacağım' dediğini aktararak, "Biz bunu 28 Şubat'tan biliriz. Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz" diye konuştu.

Çocukların katsayı ve başörtüsü sorunu nedeniyle yurt dışında okuduğunu hatırlatan Erdoğan, o dönemde okulu birincilikle bitiren başörtülü kızlara diplomalarının dahi verilmediğini, imam hatiplerde 600 bin olan öğrenci sayısının da 60 bine düştüğünü söyledi.

Şimdi imam hatiplerinin orta kısımlarının açıldığını, katsayının sorununun çözüldüğünü ve imam hatiplerdeki öğrenci sayısının 60 binden bir milyona çıktığını kaydeden Erdoğan, düz liselerde peygamberin hayatının ve Kur'an-ı Kerim derslerinin seçmeli olarak okutulduğunu anımsattı.

Danıştay'ın "düz liselerde", Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun ise "yargıda" başörtüsü sorunu olmadığı yönünde karar aldığına işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Normalleşme bu. Normalleşen Türkiye bu. Refahın, huzurun olduğu Türkiye bu. Kılıçdaroğlu bunlar senin işine gelmiyor, cici çocuğun da işine gelmiyor. Bakıyorsun, bunlar Zerdüştlük dinini dağlarda öğretiyorlar, dağlara kaçırdıkları çocuklara.

Neymiş, Diyanet İşleri Teşkilatını kaldıracakmış. Ben Kürtce mealli Kur-an'ı Kerim gösteriyorum, diyorlar ki 'ondan bir tane var. Ona özel göndermişler. Ertesi gün Diyanet İşleri Başkanlığı 10 bin adet bundan bastırdıklarını depolardan gösterdi. Sen mi gösterirsin. Kalktı dedi ki 'biz Diyanet İşleri Başkanının altındaki Mersedesi alacağız. Kaynak o' dedi. "

O dönem Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Arnavutluk'a gittiklerini ve orada Namazgah Camisinin temelini attıklarını hatırlatan Erdoğan, dönüşte Görmez'e "Bana bunu sorsaydın, sana bu arabayı iade etme derdim. Madem bunu yaptın o makamın bir iadeyi itibarı var. Dolayısıyla cumhurbaşkanlığının havuzundaki zırhlı Mersedeslerden bir tanesini ben size tahsis edeceğim" dediğini aktardı.

- "O makam Vatikan'dan asla geri olamaz"

Vatikan'dan Papa Francesko'nun Türkiye'ye özel uçakla ziyarete geldiğine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dedim ki yurtdışı seyahatlerle ilgili de Başbakanımızla konuşacağım ve yurt dışı seyahatlerde bu uçaklardan bir tanesini biz Diyanet İşleri Başkanımıza tahsis etmeliyiz. Çünkü o makam Vatikan'dan asla geri olamaz. Bizler de layık olduğu ne ise onu yapmamız lazım. İşte bunlar, bunları rahatsız ediyor.

Ne diyor 'zorunlu din derslerini kaldıracağız.' CHP'de aynısını söylüyor o da aynısını söylüyor. Neyi kaldırıyorsun ya dur bakalım. Bu milli iradenin önüne geçemezsin. Bu millet sana bunun fırsatını vermez. İşte bir zamanlar 'Türkçe ezan' diyenler vardı. Bu millet onları ne yaptı, yok etti. Şimdi de 'Kürtce ezan' diyenler çıktı. Onlarda bu ülkede bu milletten iltifat göremez. Benim dindar Kürt kardeşlerim bunlara bu pazar günü gereken cevabı vermelidir, diye düşünüyorum."

Erdoğan, vatanın üzerinde operasyon yapmak isteyenlerin karşısında orduyu, güvenlik güçlerini ve milleti bulacağını söyledi.

Devletin içinde devlet olmayacağını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şimdi çıkmış bir paralel devlet. Milleti bölmek istiyor, milleti parçalamak istiyor. 40 yıldır meğerse bunların derdi, devleti ele geçirmekti. Fakat hamdolsun başaramadılar. 99'da başlarındaki baş imam kaçtı, gitti. Nereye? Amerika'ya, Pensilvanya'ya. Senin Pensilvanya'da ne işin var. Madem baş imamsın, Mekke'ye, Medine'ye gitseydin ya. Niye Mekke'ye, Medine'ye gitmedin de Pensilvanya'ya gidiyorsun. Şimdi küçük imamlar başladı. Onlar da mihrapları tek edip gidiyorlar. Ya mihrap terk edilir mi? Ama bunlar eder. Bunlar eder.

Başbakanlığımda 'inlerine gireceğiz' demiştim. Hatırlıyor musunuz? Girdik mi? Şimdi kovalıyoruz. Onlar kaçıyor biz kovalıyoruz. İşte bak Adana'daki MİT tırlarına operasyon yapanların da şu anda yargı takibinde. Çünkü bu ülkeyi, bölmek isteyenlere, bu milleti, bu ümmeti parçalamak isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. Gereği neyse yapılacaktır. Hukukun verdiği yetki ne ise bunun bedelini ödeyecekler. Yeter ki sizler Rabia'ya sahip çıkın."

"Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" diyen Erdoğan, vatandaşlar oyuna sahip çıktıkça tüm oyunların bozulacağını belirtti.

- Notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda eşi Emine Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ve bazı milletvekilleriyle, sahneden vatandaşlara satranç takımı dağıttı.

Erdoğan, bu sırada kendisine gönderilen Eskişehir atkısını da takarak, poz verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara hitabından önce de valiliği ziyaret etti.