X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Başbakan Davutoğlu'ndan muhteşem final
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'ndan muhteşem final

  • Giriş Tarihi: 7.6.2015 01:30 Güncelleme Tarihi: 7.6.2015 03:45
Başbakan Davutoğlu'ndan muhteşem final
Başbakan Davutoğlu'ndan muhteşem final

, partisinin Şehir Meydanı'ndaki mitinginde hemşehrilerine hitap etti.

Genel Başkanı ve Ahmet , seçim mitingleri kapsamında 81 vilayete gittiklerini belirterek, "Ülkenin her yerine gidemeyenler ülke birliğini koruyabilir mi? Milletin her ferdine hitap edemeyenler milleti koruyabilir mi? Temsil edebilir mi? İşte yarınki seçim bu seçimdir. Milletin birliği ile milleti şu veya bu şekilde etnik ve mezhebi temelde bölmek isteyenler arasındaki seçimdir" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, partisinin Şehir Meydanı'ndaki mitinginde hemşehrilerine hitap etti. Konuşmasına kentin manevi değerlerini selamlayarak başlayan Başbakan Davutoğlu, ilçeleri sayarak selamlarını iletti.

Davutoğlu, son mitingini bu ilde yaptığını belirterek, yağmur yağsa güneş de doğsa partililerin meydanları aşkla doldurduğunu söyledi.

"Bir seferden bir zafere yürüyoruz" diyen Davutoğlu, seferi 'da başlattığını hatırlattı. Partisinin Erzurum'daki ilk mitinginden önce Konya'ya geldiğini belirten Davutoğlu, "Bütün bu seferden, 81 vilayeti dolaştıktan sonra tekrar Konya'nın huzurundayım. İrfan, hikmet, merhamet, hoşgörü şefkat diyarındayım" diye konuştu.Alandakilerin sloganlarına "Konya'nın başbakanı olmak çok güzel ama en güzeli Konyalı olmak. Nasıl bir haletiruhiyedeyim biliyor musunuz? Kelamıkadim'i bitirip Hatim duasında büyük bir huzur duyarsınız ya bütün Kelamıkadim'i bitirip burada da biz vatanı dolaşıp hatmini Konya'da yapıyoruz. Mübarek olsun" karşılığını verdi.

225 STK'dan AK Parti'ye tam sayfa destek

Davutoğlu, AK Parti siyasetinin farkını ortaya koyacaklarını belirterek, şöyle devam etti:

"81 vilayette 110 miting yaparak buraya geldik. Gitmeden, yola çıkmadan önce Hazreti Mevlana'nın huzuruna vardığımda manen ona dedim ki içimden geçirerek dedim ki 'Ya Mevlana bu topraklara ektiğiniz manevi tohumun, kardeşlerini ziyarete gidiyorum. Senin kardeşlerini, Kars'ta Harakani Hazretlerini, Doğubayazıt'ta Ahmedi Hani'yi, Bursa'da Emir Sultan'ı, Hacıbektaş-ı Veli'yi Nevşehir'de, Kırşehir'de Ahi Evran'ı, Kayseri'de Seyyid Burhanettin'i, Davud-u Kayseri'yi, Şeyh Edebali'yi, İstanbul'da Ebu Eyyub el-Ensari'yi, huzurunda dedim ki bunların bir kısmı Türkçe konuştular, yazdılar, davette bulundular. Bir kısmı Kürtçe konuştular, bir kısmı Arapça, bir kısmı Farsça konuştular ama esas dil, tevhid dilini, vahdet dilini konuştular."

Alandakilere "Hazreti Mevlana'nın şefkatini, merhametini bu topraklarda daimi kılacak mıyız. Hangi dilde olursa olsun Yunus Emre'nin güzel Türkçesi ile Fegiye Teyran'ın güzel Kürtçesi ile Ezanı Muhammedi'nin güzel Arapçasıyla tevhid çağrısında bulunacak mıyız" diye soran Davutoğlu, "Evet" yanıtını alması üzerine bunun için 81 şehre gittiğini söyledi.

Başta en yakın arkadaşlarının "Çok zor, süre kısa, günde 5-10 miting yapmanız gerekir" dediğini aktaran Davutoğlu, "Dedim ki bir insanda aşk varsa vakti bereketlendirecek olan Allah'tır, feyiz verecek olan Allah'tır" ifadesini kullandı.

Alandakilere "Şahit olur musunuz, biz vatanın her köşesine gittik mi? Kardeşlik dedik mi? Türk, Kürt, Sünni, Alevi, Boşnak, Gürcü herkes kardeştir dedik mi? Şahit misin Konya" diye soran Davutoğlu'na alandakiler bir ağızdan "Evet" karşılığını verdi.

Başbakan Davutoğlu, 81 kente bunun için gittiklerini belirterek, "Dedik ki bizim dergahımız ümitsizler dergahı değildir. Ne olursan ol gel. Hangi dili, hangi lehçeyi konuşursan konuş, hangi bölgeden olursan ol gel. Bizim dergahımız birlik dergahı dedik. Şahit misin" diye sordu.

Seçim kampanyası kapsamında her yerde aynı dili kullandıklarını ifade eden Davutoğlu, "Konya'da ne söylediysem, Diyarbakır'da, İzmir'de aynı şeyi söyledim" dedi. Davutoğlu, hem göründükleri gibi olduklarını hem de oldukları gibi göründüklerini kaydetti.

Demirtaş Sabah gazetesini hedef gösterdi


-"ALLAH AŞKINA BİZİM DIŞIMIZDA 81 VİLAYETE GİDEN OLDU MU?"

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bizim dışımızda 81 vilayete giden oldu mu? CHP Genel Başkanı, cumhuriyetçilikten bahseder ama cumhuriyetin her vilayetine gitti mi, gidebildi mi, aynı dili konuşabildi mi? MHP Genel Başkanı, milliyetçilikten ve milletten bahseder, şeref tartışması açar, şimdi milletin bütün fertlerine ulaşabildi mi? HDP Eş Başkanı Demirtaş özgürlükten bahsetti. Peki, Güneydoğu'da, Doğu Anadolu'da aynı güçte bahsedebildi mi? Her yere gidebildi mi? Peki, şimdi sesleniyorum buradan bütün Türkiye'ye. Ülkenin her yerine gidemeyenler, ülke birliğini koruyabilir mi? Milletin her ferdine hitap edemeyenler, milleti koruyabilir mi? Temsil edebilir mi? İşte yarınki seçim bu seçimdir. Milletin birliği ile milleti şu veya bu şekilde etnik ve mezhebi temelde bölmek isteyenler arasındaki seçimdir. Yarın oyunuzu AK Parti'ye verecek değilsiniz sadece, yarın Türkiye'nin her yerinde konuşanlara oy vereceksiniz. 81 vilayete giden herkesle konuşan AK Parti'ye mührü vuracak mısınız? Kim ne derse desin, biz biriz, beraberiz, ayaktayız diyecek miyiz?"

"Onlar 'biz' derken, şu veya bu etnik grubu kastederler" diyen Başbakan Davutoğlu, "Ama biz, 'biz' derken; aynı kıbleye bakan, aynı secdeye varan, aynı vatanın havasını teneffüs eden bütün bir milleti kastediyoruz" şeklinde konuştu.

"Yarın sandıklar size emanet, emanete sahip çıkacak mısınız" diye soran Davutoğlu, "Buradan Doğu'ya, Güneydoğu'ya, vatanın her köşesine sesleniyorum; 'Milli irade emanetine sahip çıkın" ifadesini kullandı.

- "İKİNCİ MUHASEBE"

AK Parti hükümetlerinin 12 yılda yaptıklarını kısaca ifade etmek istediğini söyleyen Davutoğlu, partililere "12 yıl içinde Türkiye olağanüstü mesafeler aldı, IMF'ye mecburduk, şimdi mecbur değiliz. IMF'ye borcu kim ödedi. Bu aziz milleti değil namerde, merde dahi muhtaç olmaktan kim kurtardı. Bir piyade tüfeği yapamayan ülkeden, kendi uçağını, kendi helikopterini, kendi tankını yapan Türkiye'ye kim getirdi, kim getirdi. Çok kötü yol şartlarından 18 bin kilometre duble yolları kim yaptı. Otoyolu kim yaptı, hızlı trenleri kim getirdi. Havalimanlarını 55'e kim çıkardı?" şeklinde sorular yöneltti. Partililer de "AK Parti" diye karşılık verdi.

Başbakan Davutoğlu, "İşte Konya, işte Başbakan" tezahüratları üzerine, "İşte Konya, işte hadim, işte hizmetkar" dedi.

Yarınki seçimlerin meydanlardaki bu coşkudan ilan edildiğini söyleyen Davutoğlu, şöyle dedi:

"Bir de demokrasi açısından hepinizi 12 yıl öncesine götürmek istiyorum; 28 Şubat, 27 Mayıs gibi, 12 Eylül gibi milletin üzerinden silindir gibi geçmişti. Bacılarımız başörtüsü sebebiyle ikna odalarına alınıyordu. Her türlü özgürlükler sınırlanmıştı. İmam hatiplere kısıtlamalar getirip, katsayı zulmü olmuştu, bütün bu zulümleri kim bitirdi? Bugün Meclis'e başörtülü, başı açık kardeşimiz el ele giriyorlar, Türk kadınına bu onuru kim yaşattı? Her türlü sınırlamaları, kısıtlamaları, darbeci vesayetçi uygulamalara son verdik, kim son verdi?"

Yağmurun artmasıyla partililerin aşkının da arttığını belirten Davutoğlu, "Bu yağmurla yarın inşallah sandıklar da bereketlenecek, rahmet inecek inşallah sandıklara. Allah'ın rahmeti bereketi sandıklar üzerine olsun, milli irade üzerine olsun. Ben burayı bırakmıyorum, terk etmiyorum siz de meydanı koruyacak mısınız. Bu Konya'nın aşkını sevdasını gösterir" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, "Biz ıslandıkça davamızı hatırlarız, Sayın Cumhurbaşkanımıza da selam olsun. 'Beraber ıslandık bu yollarda' diyorduk yıllarca. Şimdi ikinci yarı başlıyor, her zamankinden daha azimli, her zamankinden daha vakur, daha çalışkan olmanızı istiyorum. Her zamankinden daha dirençli olmanızı istiyorum. Ayakta durmaya var mısınız, ayağa kalkmaya var mısınız? Bu kutsal davayı, burçlara bayrağını dikmeye var mısınız" diye sordu. miting alanındakiler de "Evet" yanıtını verdi.

Başbakan Davutoğlu, ikinci yarının anlamına ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, şunları kaydetti:

"Geçen hafta 10 öncelikli gündemimizi ilan ettim, bir, yeni bir sivil anayasa yapacağız, insan onuruna dayanan, özgürlüklere dayanan yeni bir sivil anayasa yapacağız, insan onuruna, özgürlüklere dayanan bir anayasa. Başkanlık sistemi de dahil her konuyu tartışırız. Muhalefet liderlerine buradan sesleniyorum; 8 Haziran'da hep beraber 12 Eylül'ün o yamalı bohçasını tarihe göndereceğiz inşallah. İki; çözüm süreci, milli birlik süreci. Kim ne yaparsa yapsın, hangi ihaneti yaparsa yapsın, çözüm sürecini başarıya ulaştıracağız. Milli birliği, beraberliği korumaya var mısın Konya?"

#Sayfa#

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, ülkeyi Kürtler-Türkler, Sünniler-Aleviler diye bölenlere karşı demokrasiyi güçlendireceklerini belirterek, "İnşallah 8 Haziran'dan itibaren kim ne tehdidi yaparsa yapsın, ister Kandil'den bölücüler, ister Pensilvanya'dan ihanetçiler, ister DHKP-C teröristler, kim ne derse desin biz inadına barış diyeceğiz, özgürlük diyeceğiz, şefkat diyeceğiz, merhamet diyeceğiz, izzet diyeceğiz" dedi.

Davutoğlu, partisince Konya şehir meydanında düzenlenen mitingde, kentte Kürtlerin, Türklerin asırlarca beraber yaşadığını vurguladı.

Bir taraftan seçim kampanyasıyla bir taraftan da "Haçlı Seferleri" mantığıyla bir başka cepheyle uğraştıklarını ifade eden Davutoğlu, Papa ve birçok liderin sözde Ermeni soykırımına ilişkin açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Bu topraklarda Mevlana'nın hoşgörüsüyle asırlarca bir arada yaşandığına işaret eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama bir baktınız Demirtaş da bu iddialara sahip çıktı, bir baktınız Kudüs Yahudilerin mekanıdır diye Kudüs'e dönük açıklamalar yapıldı. Kılıçdaroğlu 'İsrail'de niye büyükelçiliğimiz yok' dedi. Bunlar millete yabancı, bunlar milletin örfüne, inancına yabancı. Diyanet'i kapatacağız dediler. Tek parti zihniyetine bir daha izin verir miyiz? 'Din dersini kaldıracağız' diyorlar, 'imam hatip lisesinin ortasını kapatacağız' diyorlar. Biz buna geçit verir miyiz? 28 Şubat'ta o zihniyetle işbirliği yapan CHP, MHP, HDP anlayışına karşı milli tarihi, milli kimliği, inancımızı, töremizi korumaya var mısın Konya?

Biz ülkeyi Kürtler-Türkler, Sünniler-Aleviler diye bölenlere karşı demokrasiyi güçlendireceğiz. Kültürümüzü tahkim edeceğiz. Milli birliğimizi pekiştireceğiz. 'Şefkatte ve merhamette güneş gibi ol' diyor Hazreti Mevlana. Güneş gibi olacağız. Herkesi bağrımıza basacağız. İnşallah 8 Haziran'dan itibaren kim ne tehdidi yaparsa yapsın, ister Kandil'den bölücüler, ister Pensilvanya'dan ihanetçiler, ister DHKP-C teröristler, kim ne derse desin biz inadına barış diyeceğiz, özgürlük diyeceğiz, şefkat diyeceğiz, merhamet diyeceğiz, izzet diyeceğiz."

Bütün toplum kesimleri arasında yeni bir dönem açacaklarını belirten Davutoğlu, herkesle yüz yüze, göz göze, diz dize oturup konuşacaklarını ve milletle aralarına kimsenin mesafe koyamayacağını dile getirdi.

Bütün toplum kesimlerinin sorunlarını çözeceklerini ifade eden Davutoğlu, Türkiye'de yepyeni bir ekonomik hamle başlatacaklarını bildirdi.

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde attığı devrim mahiyetindeki adımları yeni menzillere taşıyacaklarını vurgulayarak, 757 hastane yaptıklarını, şimdi de bir tanesi Konya'da olacak 34 şehir hastanesi inşa edeceklerini anlattı.

- -KONYA ARASINA HIZLI TREN


Duble yolları otoyollara çevireceklerini, yüksek hızlı treni yayacaklarını belirten Davutoğlu, Selçuklu'nun başkenti Konya, Osmanlı'nın başkenti İstanbul, Cumhuriyet'in başkenti Ankara'yı birleştirdiklerini söyledi. "İnşallah Antalya-Konya-Nevşehir-Kayseri hattıyla Akdeniz'i Kapadokya'ya birleştireceğiz. Akdeniz'e turizm için gelen herkes bir hızlı tren mesafesinde Hazreti Mevlana'ya gelip ders alacak" diyen Davutoğlu, bunun mutlaka gerçekleştirilecek bir proje olduğuna işaret etti.

Davutoğlu, Konya'dan hızlı trenin Karaman'a ineceğini, oradan Mersin'e, Adana'ya, Omaniye'ye, Gaziantep'e, buradan da peygamberler diyarı Şanlıurfa'ya, Habur'a kadar gideceğini söyledi.

"Yükselen, küresel güç olmakta olan Türkiye'nin merkez şehri Konya olacak" diye konuşan Davutoğlu, tarihi yazmanın zor olduğunu ama o niyetle başlanınca Allah'ın yardım edeceğini kaydetti.

Davutoğlu, "Biraz önce rahmetle serinledik, bakın şimdi de güneş açıyor. Her rahmetin arkasında bir bereket vardır. Ama ilk yağmurda meydanı terk edenler güneşi göremezler. Onun için meydanları doldurmaya var mısınız? Sandıkları doldurmaya var mısınız? Yeni bir tarih yazmaya var mısınız? 'Yağmur yağsa, güneş doğsa, bizim yolumuz kutludur. Durmayız' demeye var mısınız?" dedi.

Ekonomik dönüşüm çerçevesinde 25 büyük programı açıkladıklarını anlatan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mega projeden bahsettiğini, 2035'te merkez ülke olunacağını söylediğini ifade ederek, "Biz merkez ülkenin kitabını 15-20 sene önce yazdık, tarihini ise şimdi gerçekleştiriyoruz, şimdi yazıyoruz" diye konuştu.

Davutoğlu, bütün projelerinin gerçekleşeceğini vurgulayarak, Konyalının hiçbir zaman küçük düşünmeyeceğini, boyun eğmeyeceğini, zorluk karşısında pes etmeyeceğini, hep iddialı olduğunu ve ileriye baktığını ve yeni fetihlere yürüdüğünü dile getirdi.

- KONYA-ANKARA-İSTANBUL KOMŞU KAPISI OLACAK

İstanbul Ankara arasının da 1,5 saate ineceğini anlatan Davutoğlu, o tren Konya'ya da geldiğinde, Konya-Ankara-İstanbul'un komşu kapısı olacağını ifade etti.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu neyi ilan edecek biliyor musunuz Konyalılar. Hani cumhuriyetçilik yaptığını iddia edip de Osmanlıcaya savaş ilan edenler var ya, hani Cumhuriyet'ten bahsedip de Selçuklu tarihinin en temel prensiplerini bilmeyen var ya, hani hoşgörüden bahsedip Hazreti Mevlana'yı, hani bu toprakların ruhundan bahsedip mimar şahsiyetleri bilmeyenler var ya... Şimdi bu hızlı tren şunu gösteriyor; biz Selçuklu'nun varisleriyiz, biz Osmanlı'nın torunlarıyız, biz Cumhuriyet'in çocuklarıyız. Selçuklu-Osmanlı-Cumhuriyet çizgisi sürecek. Cumhuriyet'in içini boşaltmak isteyenler, Cumhuriyet'i tarihten koparmak isteyenler, Cumhuriyet'i Kuvayımilliye'den, o ruhtan koparmak isteyenler karşısında AK Parti'yi, karşısında Konya'yı bulacak."

#Sayfa#

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hala o Pensilvanya paraleline inanan kardeşlerime sesleniyorum, yalvararak, rica ederek sesleniyorum, ne olur geçmişte hayır niyetle, iyi niyetle onlara inanmışsanız, bir an düşünün. Eğer bir hareket, bir çevre, Kudüs için ayağa kalkmış, Mescid-i Aksa için bedel ödemiş AK Parti varken, 'Kudüs, Yahudilerin kutsal mekanıdır' diyen HDP'ye oy veriyorsa bunun hesabı bu dünyada da ahirette de sorulur" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Konya şehir meydanında düzenlenen mitinginde, İzmir işgal edildiğinde Balıkesir Alaca Mescit'te Vehbi Efendi'nin başkanlığında başlayan Kuvayımilliye, Adnan Menderes başkanlığındaki demokrasi Kuvayımilliyesi ve AK Parti ile başlayan ve yükselen Türkiye Kuvayımilliyesi olmak üzere üç Kuvayımilliye bildiklerini söyledi.

Hedeflerinin küçük olmadığını, 2023'e kadar kademeli ama birçoğu 2019'da bitecek projeleri bulunduğunu belirten Davutoğlu, dünyanın en büyük havalimanını, en uzun kuleli asma köprüsünü yapacaklarını, bir ilki gerçekleştirerek boğazın altında üç katlı tünel inşa ettiklerini belirtti. Davutoğlu, "Gemiyi karadan yürüten Fatih Sultan Mehmet'in torunları olarak suyun altından üç katlı tünel yapar treni otomobili oradan geçiririz" ifadesini kullandı.

Davutoğlu meydanda toplananlara, "Uyudu zannedilen dev, kendi tarihini unuttu zannedilen dev ayağa kalkıyor. Ayağa kalkmaya var mısınız? Dünyayla yarışmaya var mısınız? Dünyanın önünde gitmeye var mısınız" diye seslendi.

"Bu deve diz çöktürün" diyenlerin olduğunu ifade eden Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yurtdışındaki ağa babalar, lobiler, şer çeteleri, CHP'ye, MHP'ye, HDP'ye, arkasındaki paralele, Kandil'e, DHKP-C'ye 'Bu deve diz çöktürün. Bu yürüyen, yükselen deve diz çöktürün. Çınar ağacı gibi gümrahlaşan Türkiye'nin dallarını kesin' diyor. Devin doğum yeri olan Konya biz, diz çöker miyiz? Bize diz çöktürebilirler mi? Kılıçarslan'a diz çöktüremediler, bize diz çöktürebilirler mi? Bunu göstermenin yolu yarın, 7 Haziran'da 'Bu dev diz çökmeyecek' diye haykırmaya var mısın Konya? Sandıkları doldurmaya, bir huşu içinde sandığa gidip, besmeleyle sandığa Türkiye'nin geleceği için oyunu atmaya var mısın?"

Konya'ya seslendiği gibi Hakkari'ye de, Edirne'ye de, Erzurum'a da 78 milyona seslendiğini ifade eden Davutoğlu, "Bütün vatandaşlarımız yarın mübarek sabah seheriyle birlikte duayla besmeleyle güne başlasın. Sonra gayet şuurlu, sabırlı ve basiret içinde sandıklara yürüsün. Sandıklara yürürken, tarihe de yürüdüğünü göstermeye var mısın" dedi.

- "BİZE ADAM LAZIM"

Davutoğlu, 2014'te Beyşehir'de seçim mitingine çıktığı sırada yanına gelerek elini öpmek isteyen 10 yaşında bir çocuğa "Çabuk yetiş bize adam lazım" dediğini, çocuğun da "Sayın Bakanım aradığın adam benim" diye cevap verdiğini anlatarak, "Miting bitti dedim ki: Yarabbi sana hamd olsun. 10 yaşında çocuğa 'Bize adam lazım' diyorum 'Aradığın adam benim' diyor. Yarabbi bu gençlikten razı ol" diye konuştu.

Sancaktepe mitinginde topluluğun içinde en az 85 yaşında iki büklüm ak sakallı bir dedenin elini göğe açmış dua ettiğini anlatan Davutoğlu, "Allah aşkına böyle bir dua karşılıksız kalır mı? AK Parti milletin kabul edilmiş duasıdır. AK Parti 10 yaşındaki gencin geleceğidir. Yarın bunu oylayacağız. Milletin kabul edilmiş duasına oy verecek misiniz? Adam arıyoruz dediğimde ben varım diyen o delikanlının geleceğine oy verecek misiniz" diye sordu.

Türkiye'nin çehresini 12 yılda değiştirdiklerini, en büyük havalimanı, en uzun köprü, en geniş tünelin hepsini birer birer yapacaklarını vurgulayan Davutoğlu, "Önümüze engel çıkarsalar da yapacağız, çıkarmasalar da... Şu parti veya bu parti barajı geçse de yapacağız, geçmese de... HDP, MHP, CHP, Pensilvanya, Kandil, DHKP-C, altılı değil, altmış altılı çete olarak gelseler de büyük Türkiye'yi kuracağız" ifadesini kullandı.

- "BUNUN HESABI BU DÜNYADA DA AHİRETTE DE SORULUR"

"Pensilvanya paraleline inanan kardeşlerime sesleniyorum" diyen Davutoğlu, "Yalvararak, rica ederek sesleniyorum, ne olur geçmişte hayır niyetle, iyi niyetle onlara inanmışsanız, bir an düşünün. Eğer bir hareket, bir çevre, Kudüs için ayağa kalkmış, Mescid-i Aksa için bedel ödemiş AK Parti varken, 'Kudüs, Yahudilerin kutsal mekanıdır' diyen HDP'ye oy veriyorsa bunun hesabı bu dünyada da ahirette de sorulur" dedi.

Davutoğlu, Paralel Devlet Yapılanması'nın, 'HDP'ye oy verin' dediğini ifade ederek, "Dün Diyarbakır saldırısında da söyledim. Biz bütün partilerin güvenliğini, huzurunu, kendi huzurumuz güvenliğimiz biliriz. Ama siyasi alanda kim 'Kudüs Yahudilerindir' derse kaya gibi karşılarında dururuz" değerlendirmesinde bulundu.

Kürt vatandaşlarına seslenen Davutoğlu, "Böyle diyen biri sizi temsil edebilir mi? Selahaddin Eyyubi'nin mirasını reddeden birisi, sizi temsil edebilir mi? Düşünün ki nasıl bir koalisyon var. Pensilvanya'ya vurduğunuzda ses CHP'den geliyor, CHP'ye vuruyorsunuz MHP'den, MHP'ye vuruyorsunuz HDP'den" şeklinde konuştu.

- "BİZ OSMANLI'NIN MİRASINA SAHİBİZ"

Davutoğlu, geçmişte böyle çok koalisyon gördüklerini dile getirerek, şunları söyledi:

"Darbeciler karşımızda birleşti. Vesayetçiler birleşti. Bize yeni Osmanlıcı dediler. Çekineceğimizi zannettiler. 'Osmanlıcı değiliz' diyeceğimizi zannettiler. İşte buradan haykırıyorum; Biz Osmanlı'nın mirasına sahibiz. 'Bunlar tarihi inşa edecek' dediler. Doğru biz Selçuklu'nun mirasını inşa edeceğiz. Ama orada durmayacağız. Nasıl Osmanlı, Selçuklu'dan aldığını çok daha ileri götürmüşse biz de Cumhuriyet ile Osmanlı'dan Selçuklu'dan aldığımızı dünyanın küresel gücü haline dönüştüreceğiz. Önümüzü onun için kesmek istiyorlar. Önümüzü kesmek isteyenlere 'Biz tarihin yürüyen öznesiyiz. Biz tarihi şekillendiren ecdadın çocuklarıyız' demeye var mısınız?"

Davutoğlu, büyük Türkiye ve yeni Türkiye projesiyle ekonominin yeniden yapılandırmasını başarıya ulaştıracaklarını, gençlerin istihdamından başlayıp dinamik nüfus içinde ekonomiyi büyüterek istihdam alanlarını genişleteceklerini belirtti.

Vatandaşlara "Yarınları inşa etmeye hazır mısınız" diye seslenen Davutoğlu, Konya'nın seçime katılımının yüzde yüz olmasını, Türkiye birinciliğini almasını istedi.

- "MİLLET YERİNE NOTERE GİDENE İNANILIR MI"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, MHP'ye ve HDP'ye birilerinin dışarıdan sufle verdiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Dediler ki 'Türk halkı çok çabuk inanır, eskiyi de çabuk unutur. Onun için olmayacak vaatlerde bulunun size iktidarı verir.' 91'de olduğu gibi güya. Çıktılar emeklilerimize dönük, taşeronla, asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundular.

Emeklilerimize dönük dedi ki 'Ben size şunları, şunları vereceğim.' Biz iktidara geldiğimizde en düşük emekli maaşı 257 liraydı şu anda bin 77 lira, 4,5-5 misli. Bağkur emeklisi en düşüğü tarımda 66 liraydı, şu anda 816 lira. Neredeyse 12-13 misli. Buna rağmen biz emeklilerimizin haklarını, hukuklarını gözetme yanında onların en iyi hayat şartlarına kavuşması için Mart'ta kanun çıkardık, seyyanen ayda 100 lira zam yani bir yılda bin 200 lira. Eğer bir emekli maaşı en düşük 800 lira ise 1,5 misli maaşı zaten ek olarak biz Temmuz'dan itibaren veriyoruz. Ayrıca bin 100 liranın üzerindeki emeklilerimize de en kısa zamanda gerekli düzenlemeleri yaparız. Onlarla, Kılıçdaroğlu ile aramızdaki fark şu, biz söz verdik mi yaparız. O söz verdi mi ne yapar, notere gider. Millet yerine notere gidene inanılır mı? 81 vilayeti dolaştım, notere gitmek aklıma gelmedi. Noterleri çok severim ama millete söz verirken biz notere gitmeyiz, millete gideriz."

Taşeronun kendilerinden çok önce başlamış bir problem olduğunu, yasal düzenlemeyle gerekli düzeltmeleri yaptıklarını ifade eden Davutoğlu, bir yasa daha çıkararak taşeronların bütün haklarını garanti altına aldıklarını, asli işte çalışanların taşeron olarak hizmet vermesine de izin vermeyeceklerini söyledi. Davutoğlu, karayollarındaki sorunu da çözdüklerini, seçimden sonra taşeron ve asli işçiyi ayıracaklarını, gerekli düzenlemeleri yapacaklarını bildirdi.

Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu ne yapar? Taşeronların sorunlarını çözeceğim diye meydanlara çıkar. Sarıyer Belediyesinde taşeron işçiler geçen günlerde isyan ettiler, CHP Genel Merkezinin önünde iki gün önce protesto yaptılar. Daha Sarıyer Belediyesinde sorunu çözemeyen biri, Türkiye'de çözebilir mi? Şişli Belediyesinde hala kavgalılar, kendi aralarındaki kavgayı bitiremeyen adam, Şişli Belediyesinde eski başkan yeni başkan mahkemelik, diyor ki 'Ortadoğu'ya barış getireceğim', sen önce Şişli'ye, belediyeye barış getir sonra Türkiye'den Ortadoğu'dan bahset. Bunlara itibar edilir mi" ifadesine yer verdi.

Başbakan Davutoğlu, özel güvenlik elemanlarına ilişkin düzenleme yapacaklarını, bir tek özel güvenlik elemanının bile işini kaybetmeyeceğini vurgulayarak, esnafa faizsiz kredi verdiklerini, kredi limitlerini yükselttiklerini, çiftçilere de her türlü destekte bulunduklarını sözlerine ekledi.

#Sayfa#

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz insanımızı yaşatmaya geliyoruz. Birileri gençleri dağlarda öldürmeye geliyor. Birileri terörle, şiddetle bu gençleri birbirine kırdırmaya geliyor. Biz ise barışa geliyoruz, huzura geliyoruz, kardeşliğe geliyoruz, yeni Türkiye'ye geliyoruz. Yarın vereceğiniz oy, kardeşliğe verilecek oydur" dedi.

Davutoğlu, partisince Şehir Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'deki bütün hastanelerin en iyi şartlara getirildiğini, kimsenin hastanede "ücret sancısı" çekmediğini, ilaç kuyruklarında beklemediğini anlattı.

Devlet tarafından kadınlara, mübarek annelik görevlerini yapıp çocuklarını dünyaya getirdiklerinde ilk çocukta 300, ikinci çocukta 400, üçüncü çocukta ise 600 lira doğum hediyesinin verilmeye başlandığını dile getiren Başbakan Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kadınlarına ve gençlerine şefkatli olduğunu söyledi.

"Ceberrut devlet" anlayışı yerine insanına saygı gösteren yeni Türkiye anlayışının hakim olduğunu belirten Davutoğlu, engellilere yönelik yapılan çalışmalara ilişkin de bilgi verdi.

Nerede bir mitinge gitse hepsinin gelip teşekkür ettiğini ifade eden Ahmet Davutoğlu, Edirne mitinginde bir engellinin tekerlekli sandalye ile kendisine ulaşmaya çalıştığını, bunun üzerine yanına gidip ne istediğini sorduğunda, "Sayın Başbakanım bir şey istemiyorum. Nasıl olsa siz bizim için her şeyi yapıyorsunuz. Sadece teşekkür etmek istiyorum" dediğini aktararak, bundan güzel bir şeyin olamayacağını dile getirdi.

"Sağlam iradenin Konya'da olduğunu" söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Konya'da bütün siyasi tarihi aşacak şekilde bir rekor netice alacak mıyız? Sizden, bir daha 100 yıl içinde geçilmeyecek bir rekor bekliyorum. Var mısınız o rekoru kırmaya?" sorusuna, alandakilerden "Evet" karşılığını aldı.

"Nasıl bir şefkatli devlet kurduklarını" da anlatan Davutoğlu, doğumdan eğitime, çeyiz hesabından konut edinmeye ve diğer alanlardaki sosyal yardımlara ilişkin bilgiler verdi.

Şeyh Edebali'nin, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" sözünü aktaran Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu.

"Biz insanımızı yaşatmaya geliyoruz. Birileri gençleri dağlarda öldürmeye geliyor. Birileri terörle, şiddetle bu gençleri birbirine kırdırmaya geliyor. Biz ise barışa geliyoruz, huzura geliyoruz, kardeşliğe geliyoruz, yeni Türkiye'ye geliyoruz. Yarın vereceğiniz oy, kardeşliğe verilecek oydur. Kardeşliğe oy verecek misiniz? Huzura oy verecek misiniz? İstikrara oy verecek misiniz? Yükselmeye oy verecek misiniz? Oyunuz kime? Kardeşliğin adresi kim? Huzurun adresi kim? İstikrarın adresi kim? Geleceğimizin, istikbalimizin adresi kim? İstiklalimizin garantisi kim? İşte oyumuz ve tarihi mührümüz AK Parti'ye."

- "BİZ 'KİMSESİZLERİN KİMSESİ' OLDUK"

Herkese sahip çıktıklarına vurgu yapan Davutoğlu, emeklilere, yaşlılara, dul kadınlara, öksüz ve yetimlere yönelik yardımlar konusunda da açıklamada bulundu.

Başbakan Davutoğlu, şu ifadelere yer verdi:

"Biz 'kimsesizlerin kimsesi' olduk. 'Kimsesizlerin kimsesi' olmaya var mısınız? Somali'de çocuklar açlıktan ölürken, bizi ihanet şebekeleri itham etti. Somali'ye açlıktan ölen çocuklara eli ulaşan Türkiye'den memnun musunuz? Razı mısınız? Gazze'de öldürülen çocuklara, yetimlere sahip çıkan Türkiye'den memnun musun Konya? Razı mısın Konya? Bu Kılıçdaroğlu, 'Suriye'den gelen yetimleri, öksüzleri geri gönderelim' diyor. Selçuklu torunları razı olur musunuz?"

- "MİT TIRLARINI İHANET ŞEBEKELERİ DÜNYAYA ŞİKAYET ETTİ"

Bayırbucak Türkmenleri'nin Türkiye sınırlarının dışında kaldığını dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Zalim Esed, onlara zulmediyor. Allah aşkına Selçuklu torunları, kardeşlerinizi yalnız bırakır mısınız? Ama onlara yardıma giden MİT tırlarını, ihanet şebekeleri dünyaya şikayet etti. Hesap sorar mısınız? Din, diyanet diye konuşup, mazlumlara yardıma giden tırlara baskın yaptıran bu paralel çeteden hesap soracak mısınız? Onları dünyaya şikayet eden, sonra da milliyetçi geçinen MHP'den hesap soracak mısınız? Kobani'deki, Halep'teki Kürtlere yardım ettiğimizi unutup, Kobani'yi bahane ederek Türkiye'nin şehirlerini şiddete boğan HDP'den hesap soracak mısınız?

Şimdi soruyorum, mazlumlara sahip çıkan kudretli Türkiye Cumhuriyeti'nden razı mısınız? 2011'de bana en büyük onuru verip, milletvekili olarak Konya'dan gönderdiniz. Sizden bir emanet aldım. Bu emanete sahip kaldık mı? Milli iradeye sahip çıktık mı? Tehdit edenin tehdit etmesine bakmadan, şantajcının şantajına bakmadan dimdik durduk mu? Mazlumlara sahip çıktık mı? Şahit misin Konya? İşte bizim iddiamız bu. Nerede bir öksüz varsa, nerede bir yetim varsa, Arakan'daysa, Somali'deyse, Gazze'deyse gözyaşını biz sildik. Allah şahit, önümüze ne engel çıkarırlarsa çıkarsınlar, hain çeteler ne yaparlarsa yapsınlar, dünyada mazlumlara sahip çıkmaya devam edeceğiz."