'ın o fotoğrafını yayınlayan 39 gazeteye ceza

Giriş Tarihi: 19.6.2015 12:56 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 17:12
Savcı Kiraz'ın o fotoğrafını yayınlayan 39 gazeteye ceza

(BİK) Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın Çağlayan Adliyesi'nde rehin alınmasıyla ilgili fotoğrafları yayınlayan le ilgili kararını verdi. BİK, 39 gazeteye 1 ile 12 gün arasında değişen ilan kesme cezası verdi.

'nun (BİK) yönetim kurulu toplantısında, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiği 31 Mart'taki rehin alma terör eylemine ilişkin fotoğrafları yayınlayan 39 gazete hakkında 1 ile 12 gün arasında ilan kesme cezası uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

BİK Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ertem, dünkü yönetim kurulu toplantısında, 'ın rehin alınmasıyla ilgili görüntüleri yayınlayan e cezai işlem uygulanmasına dair karar alındığını söyledi.

BİK'in kamu ilanlarını yazılı basına dağıttığını anımsatan Ertem, ister istemez kamu ilanlarından pay aktarıldığı için gazetelerin yayın içeriğiyle ilgili de denetim görevi yaptıklarını ifade etti.

Ertem, şikayetleri basın-ahlak ilkeleri kapsamında değerlendirdiklerini ve buna göre gazeteler hakkında karar verdiklerini anlattı.

REESEN HAREKET


Bazı durumlarda ise resen hareket etme yetkileri bulunduğunu vurgulayan Ertem, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çağlayan Adliyesi'nde yaşanan olayla alakalı herhangi bir şikayet beklemeksizin, resen harekete geçtik. Bu olayı haberleştiren gazetelerle alakalı işlem tesis edilmesi yönünde olayın yaşandığı tarihten sonra süreci başlattık. Bunu yayınlayan ilgili gazetelere savunmalarını gönderdik, onlar da savunmalarını bize gönderdi. Savunmasını istediğimiz bütün yurt çapında yayınlanan gazete sayısı 39 olarak belirlendi. Yani bize göre bu olayı basın-ahlak ilkeleri çerçevesinde yansıtmayan gazete sayısı 39'dur.

Söz konusu gazetelerden 36'sı savunmasını verdi, 3'ü de savunma hakkından feragat etti."

'TERÖR ÖRGÜTÜ PROPOGANDASI'

Ertem, temel bakış açılarının, basın ahlak ilkelerindeki gibi terör örgütünü savunmamak veya propagandasını yapmamak olduğunu savundu.

Bu yönde haber yapıldığında kuruma cezai müeyyide uygulanması imkanı verildiğine dikkati çeken Ertem, şunları kaydetti:

"Biz de bu çerçevede bunu terör örgütünün propagandası mahiyetinde gördük. Savcımızın şehit edilmesi anının görüntüleri sosyal medyada da yayınlandı. İnternet ve sosyal medya için bir şey yapamıyoruz ama yazılı basında bununla alakalı fotoğrafları, terör örgütünün propagandası olarak değerlendirdik ve bazı gazetelere cezai işlem uygulanmasına dair karar verdik."

ARKADAŞINA GÖNDER
Savcı Kiraz'ın o fotoğrafını yayınlayan 39 gazeteye ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz