X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Öyle veya böyle silah bırakılacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Öyle veya böyle silah bırakılacak'

  • Giriş Tarihi: 16.7.2015
'Öyle veya böyle silah bırakılacak'
'Öyle veya böyle silah bırakılacak'

AK Parti'nin koalisyon turunda son durağı HDP ile görüşmesine çözüm süreci damga vurdu. Davutoğlu, "Öyle veya böyle silahsızlanma Türkiye'de gerçekleşecek" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin ilk turunda son olarak HDP'yi ziyaret etti. Görüşme sonrası açıklama yapan Davutoğlu şöyle konuştu:

ŞİDDETE KARŞI TAVIR SERGİLEYİN:
Barış esas ise meşru güçler dışında hiç kimse silahlı bir unsur olarak barışı tehdit edici olarak ülke topraklarında barınamaz. Gelin HDP olarak silahlı gruplara karşı silahlanmaya karşı şiddete karşı tavır sergileyin.

SİLAHLI GRUP ÇELİŞKİSİ:
Biz burada müzakere ederken konuşurken demokratik siyaset nezaket içinde konuşurken silahlı grupların Türkiye'nin değişik şehirlerinde dağlarında varlığı bir çelişki teşkil eder. Demirtaş'ın dünkü açıklamalarını da yakından takip ettim dostane şekilde görüşlerimizi ifade ettik.

HDP'YE SORUN:
Hala silahlı grup bulundurmanın mantığı ve anlamı nedir? Bu soruyu biz HDP'lilere soruyoruz. HDP'lilere oy veren vatandaşlarımıza da soruyoruz ve onlara da rica ediyoruz, lütfen oy verdiğiniz HDP'lilere bu soruları daha çok sorun.

200 AYDIN GÜNDEME GETİRMELİ:
(Demirtaş'ın "PKK silah bırakmalıdır" ifadesi) Doğru bir ifadedir. HDP'ye destek veren 200 aydının bu soruyu şimdi gündeme getirmesi lazım. Niye "barış ve demokrasi" derken silaha ihtiyaç hissediliyor?

SİLAHSIZLANMA GERÇEKLEŞECEK:
Biz gerekli tedbirleri almaya kararlıyız. Bu silahsızlanma Türkiye'de gerçekleşecek. Öyle veya böyle gerçekleşecek. Birlikte bunu gerçekleştirelim. Siz çağrıda bulunun ve Türkiye'de bütün silahlar teslim edilsin.ETKİNİZ YOKSA İMRALI'DA NE GÖRÜŞECEKSİNİZ?:
"Biz söyleriz ama onlar dinlemezler". Birincisi, dinleyene kadar söylemeye devam etmeniz lazım. İkincisi, etkiniz yoksa İmralı'da görüşmelere devam etmeniz halinde ortaya çıkacak netice nedir? Etkiniz yoksa, sürece nasıl katkı yapacaksınız, yani hangi yolla katkı yapacaksınız?

POZİSYONLARININ DEĞİŞTİĞİNİ GÖRDÜK:
Bir aylık süreçte HDP'nin pozisyonunun değiştiğini gördük. Görüşmede 'AK Parti'yle her şeyi görüşmeye hazırız' yaklaşımı içinde oldu. Bu yaklaşım içinde olmak doğrudur.

TEMAS İÇİN MUTABIK KALDIK:
Diyelim ki, CHP ile MHP ile görüşmeler sürüyor HDP'nin ne dediğini bilmek, yaklaşımını bilmek önemli. Arkadaşlarımızın temas halinde olmasında fayda mülahaza edildi.

#Sayfa#

'80 VEKİL VAR, TAVIR GÖSTERİN'
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koalisyon görüşmelerinde üçüncü ve son durağı HDP oldu. Davutoğlu, ortaklık teklifi ile gitmediği HDP'ye "demokrasi, adalet ve barış" dersi verdi. Davutoğlu, "demokrasi- silahla, barış-şiddetle, adalet-kamu düzenini tehditle olmaz" mesajı verdi. İmralı heyetinde yer alan Pervin Buldan, İdris Balüken ve Sırrı Süreyya Önder'in genel merkezin kapısında karşıladığı Davutoğlu, HDP'nin Ada'ya gitme talebine olumlu yanıt vermedi. Bunun yerine, "İmralı'nın çağrı yapmasını beklemeyin, 80 vekillik Meclis grubunuz var. Silaha karşı siz de tavrınızı gösterebilirsiniz" dedi. HDP kanadı ise AK Parti-CHP koalisyonundan yana olduğunu tekrarladı. Başbakan Davutoğlu'nun HDP ziyaretine, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Tarım Bakanı Mehdi Eker, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara ve Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu eşlik etti. HDP heyetinde de eşbaşkanlar Selahattin Demiertaş, Figen Yüksekdağ, HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken, Pervin Buldan, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile MYK üyesi Zeynep Karahan yer aldı. Görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmede, HDP'nin üç ana ilke başlığı altında talepleri, KCK'nın ateşkesi bitirme ve barajları hedef almaya yönelik açıklamaları da gündeme geldi. Başbakan Davutoğlu, "Demokrasiyle-silah, barışla-şiddet, adaletkamu düzenini tehdidin bir arada olamayacağı" mesajını verdi. HDP eş başkanları da "Demokrasi ne kadar yükselirse silah o kadar minimize olur" dedi. Başbakan Davutoğlu, HDP'ye gümüş tepsi içinde bayram çikolatası getirdi. HDP de, heyete Diyarbakır işi bakır fincan takımı hediye etti. Davutoğlu'nu Eşbakanlar Demirtaş, Yüksekdağ ve İmralı heyeti uğurladı.

'BİZ, YAPICI OLURUZ'
Ziyaret sonrası HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan ile Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder bir basın toplantısı düzenledi. Önder, "En çok oy alan iki siyasal partinin sadece günlük pratik meselelerine değil, ülkenin birçok yapısal meselesine, büyük bir anayasal çoğunluk zeminiyle cevap olabileceğini düşünüyoruz" dedi. Önder, "demokrasi", "adalet" ve "barış" olmak üzere üç temel başlıkta açıkladıkları ilkesel yaklaşımların benimsenmesi durumunda olası AK Parti-CHP koalisyonuna karşı yapıcı bir muhalefet sunacaklarını belirtti.