X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İlk günkü aşkla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İlk günkü aşkla

İlk günkü aşkla
İlk günkü aşkla

AK Parti, 5. Olağan Kongresi'ni "İlk günkü aşkla" konseptiyle yaptı. Davutoğlu, "Bu bir yenilenme kongremizdir. Cumhurbaşkanımızın 2001'de yaptığı konuşmadaki değerlerimiz bugün de tazedir" dedi

AK Parti'nin "İlk günkü aşkla" konseptiyle düzenlenen 5. Olağan Büyük Kongresi Ankara Arena'da gerçekleştirildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu tek listeyle çıktığı kongrede tekrar Genel Başkan seçildi. Kongrede kayıtlı bin 445 delegeden bin 360'ı oy kullandı. 7 oy geçersiz sayılırken Davutoğlu bin 353 oyun tamamını aldı. Davutoğlu'nun, Mekke'de hayatını kaybeden hacı adayları için Fatiha okuyarak başladığı konuşmasından satırbaşları şöyle:

ÜLKEYİ SAHİPSİZ ZANNETTİLER:
Geçen sene burada olağanüstü kongremizi yaparken sayın Cumhurbaşkanımızın hitabından sonra sözü aldığımda dedim ki, "Bu kongre veda değil, bir vefa kongresidir. 7 Haziran sonrasında yüzde 41 oyla demokrasi tarihinde alınabilecek en yüksek oyu alabilmemize rağmen tek başımıza iktidar mümkün olmadı. Türkiye'de bir yönetim boşluğu olacağı vehmine kapılanlar düğmeye bastılar. 20 Temmuz günü DAEŞ terör örgütü ve aynı gün PKK. Birisi Suruç'ta 32 kardeşimizi katletti, öbürü 1 askerimizi şehit etti. Zannettiler ki bu ülke sahipsiz. Bütün çakallar meydana çıktı, onun karşısında da Anadolu yiğitleri, AK Parti kadroları ayağa kalktı. "Biz bu milletin kaderini kimseye bırakmayız" dedik.
KAOSÇULARA EN AĞIR CEZA:
Ülkemizi kaosa sürüklemek için harekete geçenlere karşı "Türkiye'nin her köşesinde sadece ve sadece meşruiyet hakim olacak" dedik. Türkiye'nin her köşesinde kim vatandaşlarımızın sükununu bozmak, Türkiye'yi kaosa sürüklemek isterse onlara karşı en şiddetli ceza verilecek. O günden bugüne bunların Irak'ın kuzeyindeki ve yurt içindeki yuvalandıkları yerler TSK'nın operasyonları ile temizleniyor.

KURUCU DEĞERLERİMİZ TAZE:
Sayın Cumhurbaşkanımızın 2001'de yaptığı konuşmada yer alan değerlerimiz bugün de aynı şekilde tazedir. Nedir bu değerler? Bir, millet karşısında mütevazi olacaksınız, millete tepeden bakmayacaksınız, hiçbir şekilde milletten ayrı bir söz beyan etmeyeceksiniz. Bu kurucu değerler ortak akıl diyordu. Kurucu değerlerimizden hareketle yoksulluğa ve yolsuzluğa mücadele açtık. Bu kongremiz bir yenilenme kongremizdir. Sizler AK Parti'nin vicdanını temsil ediyorsunuz.

#Sayfa#

ECEVİT'E "EVET " BİZE "HAYIR " DEDİ:
Düşünün Sayın Ecevit'le başörtü yasağını teminat altına alan protokolle koalisyon kuran Sayın Bahçeli, döndü bize her aşamada "hayır" dedi. MHP'li kardeşlerime sesleniyorum. Sizler görüyorsunuz kimlerin ne yaptığını. Kimlerin terörle mücadele ettiğini, kimlerin de tezkere müzakereleri yaparken HDP ile birlikte aynı yönde davrandığını görüyorsunuz. 12 yıllık AK Parti hükümetleri tam bir inşa, ihya ve imar hükümetleridir. Hiçbir şekilde herhangi bir tarzda bu birikimi yok sayacak şekilde koalisyona giremezdik. CHP ile o derin görüş anlayışları nedeniyle hükümet kurmak mümkün olmadı. MHP ile daha oturur oturmaz, kanaat beyanına imkan vermeyecek şekilde "hayır" dedi. Biz şerler karşısında hayırlar için yola çıktık, onlar ise milletin menfaati ve çıkarı karşısında hayır diyerek yola çıktılar. İşte bütün bu yollar tıkanınca sayın Cumhurbaşkanı Türkiye'de seçime gitme kararı aldı.


TÜRK'ÜN DE KÜRT'ÜN DE TEK DEVLETİ VAR:
Diyorlar ki Kürtlerin devleti neresi? Türklerin de, Kürtlerin de Sünni ve Alevilerin de devleti Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir.

TEŞEKKÜR ETTİ "ÖZÜ KORUMA" SÖZÜ VERDİ

Başbakan Davutoğlu, kongredeki seçimlerin ardından salona gelerek kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Davutoğlu şunları söyledi:

ÖNEMLİ OLAN ORTAK RUH:
Türkiye'de birlik ve beraberliğin, huzurun ve kat edilecek yolun yegane adresi AK Parti'dir. Bir hareket için olmazsa olmaz hususların başında ortak atmosfer, ortak ruh gelir. Bugün AK Parti kongresinde böyle bir ortak ruh vardı.

VİCDAN HAREKETİYİZ:
Biz bugün şunu gösterdik. AK Parti var oldukça etle tırnak birbirinden ayrılmayacak. Doğuyu, batıdan, kuzeyi güneyden ayırmak mümkün olmayacak. Biz var oldukça bu ülkenin birliğini tehdit edecek hiçbir şeye izin vermeyiz. Bir hareketin ortak ruh kadar önemli bir başka hususiyeti ise ortak vicdandır. Vicdanını kaybedenler eğer güçlerini muhafaza etmeye çalışırlarsa o güç aldatıcı güç olur. Biz 13 yılda dünyanın her yerinde vicdanın sesi olduk.

AK PARTİ'NİN KUDRETİ TÜRKİYE'NİN KUDRETİDİR:
14 yıl içinde hangi yolları katetmişsek, bundan sonra da bu özü koruyacağız. 14 yıl bir siyasi parti için uzun bir dönemdir. Ama asırları kuşatan bir hareketin başlangıç noktasıysa daha yolun başındayız. 1 Kasım seçimleri sadece bir genel seçim olma mahiyetini yitirmiş, Türkiye'nin kaderini belirleme seçimi olma hüviyetini kazanmıştır. AK Parti'nin kudreti, birliği beraberliği Türkiye'nin kudretidir. Başka bir partinin bu özelliği yoktur.