X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mekke'deki facia göz göre göre geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mekke'deki facia göz göre göre geldi

  • Giriş Tarihi: 13.9.2015
Mekke'deki facia göz göre göre geldi
Mekke'deki facia göz göre göre geldi

30 yılın en şiddetli fırtınasının yaşandığı Mekke'de, hacı adaylarının üzerine vinç düşmesi, Kâbe çevresinde 4 yıldır bir türlü bitmeyen genişletme çalışmalarının güvenliğini sorgulattı. SABAH'a konuşan bir Türk işçi: Vinçlerin tehlike oluşturduğunu defalarca söyledik

Kutsal Topraklar'da yaşanan faciada vefat eden Türklerin sayısı 5'e yükseldi

Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde Müslüman aleminin kutsal mekanı Kâbe'nin bulunduğu Mescid-i Haram'da yaşanan vinç faciasında 5'i Türk 107 hacı adayı hayatını kaybetti, 238 hacı adayı da yaralandı. Şiddetli yağış nedeniyle Kâbe'nin etrafı göle dönerken, Mescid-i Haram'da can pazarı yaşandı. Dehşet anlarına SABAH muhabiri tanık oldu.

'BU YIL BİTECEKTİ AMA...'
Yaşanan facia, Kabe'de yaklaşık 4 yıl önce başlayan genişletme çalışmalarına dikkatleri çekti. 2015'te tamamlanacağı belirtilmesine rağmen bir türlü bitmeyen çalışmalarda kullanılan vinçler faciaya davetiye çıkarıyor. Kâbe ise yıllardır etrafını çevreleyen onlarca vincin gölgesinde duruyor. Vinçler, hac ibadeti için gelen milyonlarca hacı adayı için risk oluşturuyor. SABAH'a ismini vermeden konuşan bir Türk işçi, "Böyle bir facia bekliyorduk. Çünkü devrilen vinç paletler üzerinde duruyordu. Yere sabitleyen bir şey yok. Tehlike oluşturduğunu defalarca söyledik. Ama dinletemedik" dedi.

YAĞMURDAN KAÇARKEN...

Yaklaşık 2 milyon hacı adayının saf tuttuğu cuma namazının ardından hava bozmuştu. Şiddetli rüzgarla beraber Mekke'de kum fırtınası başladı. Saat 17.00 sıralarında ise yağmur yağmaya başladı. Fırtınayla birlikte aniden bastıran şiddetli yağış Mekke'de hayatı felç etti. Tavaf eden hacı adayları şiddetli yağmur sonrası Mescid-i Haram'ın kapalı alanlarına sığındı. Mekke semalarında şimşekler çakarken, hacı adayları da dualar ediyor, telbiye ve tekbirler getiriyordu. Bu sırada Kâbe'nin etrafını çevreleyen vinçlerden en büyüğüne yıldırım isabet etti. Vinç yıldırımın etkisiyle Kâbe'nin doğusundaki revakların üzerine devrildi. Alanda bulunan hacı adayları vincin altında kaldı. Olayda, 5'i Türk 107 hacı adayı yaşamını yitirirken, 238 kişi de yaralandı. Facianın ardından Mescid'i Haram'da can pazarı yaşandı. Yaralılar bölgeye gelen onlarca ambulansla hastanelere kaldırıldı. Kâbe'de bulunan hacı adayları büyük panik yaşadı. Namaz sonrası faciada yaşamını yitiren hacı adayları için cenaze namazı kılındı. Ölenlerin Mekke'de toprağa verileceği belirtildi.

#Sayfa#

MEKKE EMİRİ YERİNDE İNCELEDİ

Mekke Emiri ve aynı zamanda Suudi Arabistan Merkezi Hac Komitesi Başkanı Prens Halid El Faysal, facianın yaşandığı yerde incelemelerde bulunarak yetkililierden bilgi aldı.

TEKBİR GETİREREK KAÇARKEN EZİLDİLER
4 yıldır süren genişletme çalışmaları nedeniyle vinçlerle çevrili olan Kabe'de şiddetli fırtına sonrası yaşanan korkunç kazaya SABAH muhabiri Mesut Altun da tanık oldu. Altun vincin büyük bir gürültüyle devrildiğini, sonrasında binlerce kişinin tekbir getirerek kaçmaya başladığını, kaçamayanların vincin altında kaldığını söyledi.

10 HACI ADAYI TÜRK HÂLÂ HASTANEDE
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Organizasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre vinç faciasında, Suudi Arabistan morg kayıtlarına göre ölenlerin isimleri şöyle;
Kazım Ekrem
Kadir Gökmen
Ramazan Özmen
Şükrü Kocatepe ( REF-Tur ortaklarından ticari vizeyle geldi)
Trabzonlu hacı adayı Erol Karaağaçlı'nın ölüm haberi ise kendisiyle hacda olan eşi tarafından oğullarına bildirildi.
Kaza sonrası hastaneye getirilip taburcu olan 11 Türk hacı adayının isimleri ise şöyle:
MEHMET ALİ ÜNAL
NURETTİN GÜNAYDIN
MEHMET TÜRKMEN
İSA SARAÇ
SAFİYE YILDIZ
HASAN YOLDAŞ
HABIŞ BARLAK
YUSUF EMUL
KABİR DUREV
FATMA AKÇAY
AYŞE DURAN
Halen hastanede tedavi gören 10 Türk hacı adayının isimleri ise şöyle:
ALİ RIZA ÖZCAN
İBRAHİM YAMAÇ
MUSTAFA YURTSEVER
İRFAN OKULU
MUSTAFA BOLAT
RAMAZAN KANLIBAŞ
REMZİYE ÜREK
ZİYA ARIAY
ABDULLAH ÜRESİN
MEHMET ASLANTAŞ