X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Birlik ve beraberliğimize kasteden saldırıyı kınıyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Birlik ve beraberliğimize kasteden saldırıyı kınıyorum'

  • Giriş Tarihi: 11.10.2015
'Birlik ve beraberliğimize kasteden saldırıyı kınıyorum'
'Birlik ve beraberliğimize kasteden saldırıyı kınıyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki patlamaya ilişkin, "Kaynağı, söylemi, amacı, adı ne olursa olsun, her türlü terör eyleminin ve terör örgütünün karşısındayız, hep birlikte de karşısında olmak mecburiyetindeyiz" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki patlamayla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan terör saldırısını, büyük bir teessürle öğrendiğini aktararak, şunları kaydetti:

TERÖRÜN KARŞISINDA OLMALIYIZ:
Birlik ve beraberliğimize, ülkemizin huzuruna kasteden bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kaynağı, söylemi, amacı, adı ne olursa olsun, her türlü terör eyleminin ve terör örgütünün karşısındayız, hep birlikte de karşısında olmak mecburiyetindeyiz. Teröre en büyük desteği, terör eylemleri ve terör örgütleri karşısında çifte standartla hareket edenler vermektedir.

BARIŞA ÇİFTE BOMBA

ARALARINDA BİR FARK YOK:
Daha önce değişik yerlerde askerimize, polisimize, korucularımıza, kamu görevlilerimize ve masum vatandaşlarımıza karşı yapılan terör eylemleri ile Ankara Tren Garı'nda sivil vatandaşlarımızı hedef alan terör saldırısı arasında hiçbir fark yoktur. Millet olarak, özellikle de siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve medya olarak, bu saldırıların tümüne karşı, aynı duyarlılıkla, aynı samimiyetle, aynı insani ve ahlaki duruşla tavrımızı ortaya koymalıyız. Diğer terör eylemleri gibi Ankara Tren Garı'ndaki saldırı da birliği, beraberliği, kardeşliği ve geleceği hedef almakta.

PROGRAMLAR İPTAL

AMAÇ TOPLUMU BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK:
Bu saldırı karşısında göstereceğimiz dayanışma ve kararlılık, teröre vereceğimiz en büyük, en anlamlı cevap olacaktır. Ankara'daki saldırıyı gerçekleştirenlerin amacı, farklı toplum kesimlerini birbirine düşürebilmektir. Bu konuda herkesi sorumlu davranmaya, dikkatli hareket etmeye, terörün yanında değil karşısında yer almaya davet ediyorum. Devletimiz, tüm birimleriyle bu olayı aydınlatmak için çalışmaktadır; faillerin en kısa zamanda belirleneceğine ve adalete teslim edileceğine inanıyorum. Milletimizin huzurunu, ülkemizin güven ve istikrar ortamını bozmayı amaçlayanları kınıyorum. Bu saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

ÜÇÜZ PROVOKASYON

'TERÖRÜ ORTAK ŞEKİLDE LANETLEMEMİZ GEREKİYOR'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu saldırı haberinin ardından gazetecilere açıklama yaptı. "AB'ye üye olmak isteyen bir ülkenin teröre ve kana bulanması üzüntü vericidir" diyen Kılıçdaroğlu, " Türkiye böyle bir tabloyu hak etmiyor. İnancımız ne olursa olsun terörü ortak bir şekilde lanetlememiz gerekiyor. Çok özel bir suçlama yapmak istemiyorum ama bu ülke böyle mi yönetilmeli? Biz bunu hak etmeyen güzel bir ülkeyiz. Terörü bitirmek mi istiyorsun, bitirin kardeşim. Bizden bir şey mi istiyorsun, biz onu yapmaya bütün gücümüzle hazırız" dedi.

CHP KABUL ETTİ, MHP REDDETTİ!

"SURUÇ'TAN SONRA BU KEZ ANKARA'DA ORTAYA ÇIKTILAR
"
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli saldırıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Teröristlerin arkasında duran ve azmettiren güçlerin 20 Temmuz'da meydana gelen Suruç saldırısından sonra bu defa da "maşaları vasıtasıyla Ankara'da sahneye çıktıklarına" dikkati çeken Bahçeli, "Bu saldırı açıkça Türkiye'ye ve toplumsal birliğimize yapılmıştır. Hiç şüphesiz birlik ve beraberliğimiz, huzur ve güvenliğimiz caniler tarafından hedef tahtasına koyulmuştur. Canlı bombalar başkentimize kadar gelebilmeyi göze almışken, güvenlik ve istihbarat kurumlarının habersiz kalmaları sorgulanması gerekir. Bu ihmalkarlıktır" dedi.

YARALILARI ZİYARET ETTİ

'TÜRKİYE TOPLUMUNUN KENETLENMESİ GEREKİYOR'

Ankara'da meydana gelen patlama nedeniyle HDP Genel Merkezinde kriz masası oluşturuldu. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş olayla ilgili yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: "Bu saldırı devletin değil, milletin bütünlüğüne yapılmış bir saldırı. Direkt devlet millete saldırmıştır. Çok sayıda STK ve siyasi partinin 'barış olsun' diye, toplumun genel beklentisini dile getirmek üzere düzenlediği mitinge çok vahşice, barbarca, alçakça bir saldırı gerçekleşti. Bütün Türkiye toplumunun bu tür saldırılar karşısında, barış ve özgürlük mücadelesinde kenetlenmesi gerekiyor."

#Sayfa#

'BİRBİRİNİ SUÇLAMA DEĞİL YEKVÜCUT OLMA ZAMANI'
Çifte bombalı saldırıya ilişkin bakanlardan ve siyasilerden de tepki ve kınama açıklamaları geldi.
TBMM Başkanı İsmet Yılmaz: Terörün zarar verme potansiyeli var, kazanma şansı yok. Kazanamayacağını bildiği halde niçin devam eder? Çünkü dışarıdan güdümlüler.
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan: Zaman birbirini suçlama değil ortak hareket etme, yekvücut olma zamanıdır. Böyle bir günde seçimden, oydan, siyasi hesaptan bahsetmek, olayı siyasallaştırmak sorumsuzluktur.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik: Çok acımasız bir katliam girişimi. Tam seçim öncesi bu saldırının yapılması arkasındaki güçlerin neleri hedeflediğini gösteriyor.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: Seçim zamanı milletin huzurunu bozmak isteyenler bu tür terörist eylemleri yapıyorlar. Aynı filmi biz Diyarbakır'da görmüştük.
Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu: Alçakça, kahpece, kalleşçe bir saldırı. Bu saldırıyla görüyoruz ki bu bir Kürt-Türkmen savaşı değil.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi: Türkiye'nin birliğine, beraberliğine, huzuruna yapılmış bilinçli bir saldırıdır.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan: Nereden ve kimden gelirse gelsin tüm terör eylemlerini lanetliyorum.
AK Parti Milletvekili adayı Binali Yıldırım: Bu patlama birliğimize, kardeşliğimize yöneliktir, gün etle tırnak olma, provokasyonlardan uzak durup kenetlenme günüdür.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin: Seçimlerden önce bazı terör örgütleri, vatandaşların siyasi kanatlarına etki yapmak amacıyla bu tür eylemleri düzenliyorlar.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu: Saldırının amacı korkutmak değil, bir katliam yapmak.
AK Parti Milletvekili Orhan Miroğlu: Bu katliam girişimleri halkta hınç ve öfkeyi büyütmeyi amaçlıyor. Döktükleri kanda boğulacaklar.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç: Olayın arkasındaki karanlık odaklarının temel hedefinin Türkiye'nin huzuruna ve barışına yönelik olduğu açık. Bu bir sivil katliamdır.

ULUSLARARASI BASIN FLAŞ HABER OLARAK DUYURDU

Ankara'da dün meydana gelen patlama dünya basınında da geniş yankı buldu. Uluslararası haber ajansları ve internet siteleri, patlamayı flaş haber olarak duyurdu. Reuters, haberi "İki patlama, Kürt yanlısı ve solcu aktivistleri hedef aldı" diye verirken, New York Times, patlama için "Türkiye cumhuriyeti tarihinin en ölümcül saldırısı" dedi. Haberlerde saldırının 1 Kasım seçimlerine haftalar kala gerçekleşmesine dikkat çekildi.

#Sayfa#

HER KESİMDEN KARDEŞLİK VE BARIŞ MESAJLARI

Saldırıya STK'lar, sendikalar ve iş dünyası da tepki gösterdi.Türk-İş Genel Sekreteri Genel Başkanı Ergün Atalay, iş yerlerinde 3 gün yas ilan ettiklerini belirtti.
Genelkurmay Başkanlığı: Menfur terör saldırısını şiddetle kınar, milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: Bu tür menfur saldırılar karşısında kardeşlik beyanımızı tekrarlayarak, daha fazla kenetlenip, sıkıntıları aşacağız.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Barışı ve kardeşliği hedef, masumların canını alan terörün her türlüsünü kınıyoruz.
MÜSİAD Başkanı Nail Olpak: Şiddet ve kirli oyunla karşı karşıyayız. Ülkemizde ne zaman barşıtan bahsedilecek olsa, bombalar palatılıyor, provokasyonlar artıyor.
ATO Başkanı Salih Bezci: Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyen teröre inat, barıştan ve kardeşlikten vazgeçmeyeceğiz.
İTO Başkanı İbrahim Çağlar: Bir olacağız, onların oyununu bozacağız
KESK Başkanı Lami Özgen: Suruç'un on katı büyük. Tek kelimeyle vahşet.
TESK Başkanı Bendevi Palandöken: Teröre karşı kardeşliğimize sahip çıkalım.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu: Bu vahşi katliamı kurgulayan ve gerçekleştirenler insanlıktan zerrece nasibini almamış.

SANATÇILAR LANETLEDİ PROGRAMLAR İPTAL EDİLDİ

Sanatçılar, Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları oyunlarını iptal etti. Sanatçıların saldırıya tepkileri şöyle:
Türkan Şoray: Yine canımız yandı, terörü lanetliyorum!
Hülya Koçyiğit: Güzel memleketimizin, milletimizin birliğine kast eden, bu acıyı yaşatan karanlık elleri kınıyorum.
Erhan Yazıcıoğlu: Terör meraklısı pislikler, ölmek için yalvarırsınız inşallah.
Ferhat Göçer: Ülkemizin birliğini, beraberliğini, kardeşiliğini bozmak için insanlıktan uzak bir oyun oynanıyor.
Ahu Sungur: Hepimiz öldüğümüzde mi gelecek barış?! Kaç can daha gidecek?! Memleket kan gölüne döndü! Allah kahretsin vahşetten beslenenleri!
Hale Soygazi: Her gün bir kabusa uyanıyoruz. Bu kadar masum, savaşa karşı yapılan bir barış yürüyüşünü sabote edenleri lanetliyorum! Ülkemizin başı sağolsun!!
Selda Alkor: Güzelim ülkem ne hale geldi, canımız yana yana can kalmadı. Terörü en şiddetli hali ile lanetliyorum!!

#Sayfa#

OBAMA: HEP YANINIZDAYIZ


ABD Başkanı Barack Obama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak Ankara'daki terör saldırısı dolayısıyla taziyelerini iletti. Olayı şiddetle kınadıklarını belirten Obama, "Türkiye'nin acısını paylaşıyoruz. Terörle mücadelede Türkiye'nin yanında yer almaya devam edeceğiz" dedi.

TÜM DÜNYA SALDIRIYI KINADI

Ankara'daki menfur saldırı tüm dünyada tepki yarattı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak taziyelerini iletti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da Erdoğan'a taziye telgrafı gönderdi. İngiltere Başbakanı Davit Cameron da Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu arayarak başsağlığı diledi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon yaptığı açıklamada terör saldırısını kınadı, taziyelerini sundu. AB ise mesajında, "Türkiye ile bağlılığımız her zamankinden çok daha güçlü" dedi. Almanya, İngiltere, İspanya, Arnavutluk, Pakistan, Yunanistan dışişleri bakanlıkları, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, NATO Genel Sekreteri Jens Staltenberg da kınama mesajı yayımladı.

ÇİPRAS'TAN SAYGI DURUŞU

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, partisi SYRİZA'nın merkez komitesi toplantısında, Ankara'daki terör saldırısında ölenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.