X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Davutoğlu: Milletimize siper olacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Davutoğlu: Milletimize siper olacağız

  • Giriş Tarihi: 16.10.2015 15:47 Güncelleme Tarihi: 16.10.2015 18:38
Davutoğlu: Milletimize siper olacağız
Davutoğlu: Milletimize siper olacağız

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti Bursa mitinginde konuştu. Davutoğlu, "Terörün hedefi insanları korkutmaksa buradan söylüyorum her zaman milletimizle birlikte olup birinci safta olacağız. Hiçbir zaman ikinci safta olmayacağız, milletimize siper olacağız." ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Diyarbakır Ulu Camisi'ni Bursa Ulu Camisi'nden ayıramayacaklar, koparamayacaklar. Allah için tarih adına, millet adına söz veriyoruz. Bütün Bursalılar, bütün Diyarbakırlılar, Ulu Cami'yi dolduran o inançlı insanlar adına, 78 milyon adına Bursa'dan haykırıyoruz. Biriz, beraberiz, kardeşiz biz. Terör bizi yıldıramaz" dedi.

Davutoğlu, partisince Gökdere Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmaya tüm Bursa'yı selamlayarak başladı.

"Bu şehir tarihin en büyük medeniyetlerinden birinin doğduğu, inkişaf ettiği çınar gibi büyük bir şehirdir" diyen Davutoğlu, bu nedenle Bursa'ya "ulu şehir" dediğini vurguladı.

DAVUTOĞLU SON OY ORANINI AÇIKLADIDavutoğlu, "Bütün ulularımız Bursa'da. Vakarını Uludağ'dan, ruhunu ve estetiğini Ulu Cami'den, maneviyatını Emir Sultan'dan, Üftade Hazretleri'nden, devlet ahlakını ve inşa edici ruhunu Osman Gazi'den alan şehir, sana selam olsun. Ulu şehrin, Bursa'nın güzel evlatları, sizin şahsınızda bütün Evladı Fatihan'a, Balkanlar'a, Rumeli'ye, Tuna'ya selamlarımızı gönderiyorum" diye konuştu.

Bursa'nın tüm ilçelerini tek tek anarak selamlayan Başbakan Davutoğlu, "Bu yiğit, bu kutlu şehir bizim göz bebeğimizdir. Devletimizin başkenti, milletimizin ruhunun tecessüm ettiği şehirdir. Osman Gazi'ye, Orhan Gazi'ye, Murat Hüdavendigar'a, Yıldırım Beyazıt'a bütün Bursa adına, bütün milletimiz adına rahmetlerimizi, şükranlarımızı sunuyoruz. Somuncu Baba'ya, Molla Fenari'ye, Aziz Mahmut Hüdai'ye, Eşrefoğlu Rumi'ye, Süleyman Çelebi'ye selamlarımı arz ediyorum" dedi.

Davutoğlu, alanda bulunan gençlerin "Ak gençlik burada, hocasının yanında" şeklinde slogan atması üzerine, "Hocaları ise hocaların hocası, bütün hocaların mekanı, Üftade Hazretleri'nin, Emir Sultan'ın mekanı Bursa'da" ifadesini kullandı.

Bursa'nın tarih boyu ticaretin, sanayinin merkezi olduğunu, idealleri ve hedefleri bulunduğunu dile getiren Davutoğlu, "Allah Bursa'ya zeval vermesin, Allah Bursa'yı hep aziz eylesin, Allah Bursa'yı hep ulu, hep yüce eylesin. Bursa'nın yüceliğinden nasip almayı da bize nasip eylesin" şeklinde konuştu.

#Sayfa#

- "KARDEŞİ KARDEŞTEN ASLA KOPARAMAYACAKSINIZ"

Bugün Bursa'da herhangi bir seçim yapmak için bir araya gelmediklerini söyleyen Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün burada huzurumuzu, istikrarımızı, kardeşliğimizi bozmak isteyenlere inat, Türkiye'nin geleceğine inancımızı haykırmak için toplandık. Bunun için Bursa'yı seçtik çünkü Bursa bizim ruhumuzun, cesaretimizin, birliğimizin sembolüdür. Bugün burada can almayı, namertçe tuzak kurmayı, haince saldırmayı içlerine sindirebilen, insaf yoksunlarına karşı insanlığı savunmak için bir araya geldik. Bugün burada kötülüğe karşı iyiliğin, yalana karşı doğruluğun, namertliğe karşı mertliğin sesi olmak için bir araya geldik ve bugün burada Türkiye'ye, milletimize, kardeşliğimize kast edenlere karşı en gür şekilde 'kardeşi kardeşten asla koparamayacaksınız, asla bizleri ayıramayacaksınız' demeye geldik."

Cuma namazını Ulu Cami'de kıldığını ve vatandaşların uzun süre musafaha için beklediklerini hatırlatan Davutoğlu, "Emin olun ruhum daralsa sığınacağım yer Bursa Ulu Cami'dir, Diyarbakır Ulu Cami'dir" dedi.

Son bayram namazını Diyarbakır Ulu Camisi'nde, bugün de cuma namazını Bursa Ulu Camisi'nde kıldığını ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Peygamberler şehri Diyarbakır'dan size selamlar getirdim. Diyarbakır Ulu Cami'den Bursa Ulu Camii'ne selamlar getirdim. Her ikisinde de Mescid-i Aksa'nın, Mescid-i Nebevi'nin kokusunu alırız. Şimdi işte buradan hep beraber haykırıyoruz. Diyarbakır Ulu Camisi'ni Bursa Ulu Camisi'nden ayıramayacaklar, koparamayacaklar. Allah için tarih adına, millet adına söz veriyoruz. Bütün Bursalılar, bütün Diyarbakırlılar, Ulu Cami'yi dolduran o inançlı insanlar adına, 78 milyon adına Bursa'dan haykırıyoruz, biriz, beraberiz, kardeşiz biz. Terör bizi yıldıramaz."

Davutoğlu, konuşmasını sürdürürken "Meclis'te terörist istemiyoruz" şeklinde slogan atan vatandaşlara, "O zaman Bursalılar çok çalışacaksınız, 1 Kasım'a kadar çok çalışacaksınız. 1 Kasım'da siz karar vereceksiniz" karşılığını verdi.

"Ne olursa olsun bu millete hizmetten bizi alıkoyamazlar" diyen Davutoğlu, vatandaşların sloganları üzerine, "(Başbakan Ahmet, vatan sana emanet) diyorsunuz ya, millet de size emanet gençler, millet de size emanet" dedi.

#Sayfa#

- "MİLLETİMİZE SİPER OLACAĞIZ"

Ülke meselelerini meydanlarda vatandaşlara anlatmaktan vazgeçmeyeceklerini dile getiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Terörün hedefi insanları korkutmaksa işte burada söylüyorum; her zaman milletin önünde, milletin yanında, en ön safta olacağız, ikinci safa geçmeyeceğiz. Milletimize siper olacağız" ifadelerini kullandı.

Bazı vatandaşların tekbir getirmesi üzerine Davutoğlu, "Tekbir her yere yakışır da Ulu Cami'nin şehrine, başkentlerin başkentine bir başka yakışıyor" diye konuştu.

Konuşmasında terörle mücadeleye de değinen Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Teröristler günlük hayatımızın ritmini değiştirmeye çalışıyorlar, bizi korkutmaya, yıldırmaya çalışıyorlar. Kim, hangi şekilde gelirse gelsin bütün bu yıldırma çabalarına karşı biz hayatımızın, milletimizin, vatanımızın geleceği konusunda kimseye söz hakkı vermeyeceğiz. Günlük yaşamımızı olduğu gibi sürdürecek, teröristleri hiçbir zaman sevindirmeyeceğiz. Onun için bugün buradayım, yarın Kayseri'de, ertesi gün Kocaeli'nde daha sonra Trabzon'da, Diyarbakır'da, İstanbul'da, Ankara'da, Konya'da olacağım. İşte biz buradayız, bugün Bursa'dayız, başka bir gün Van'da, diğer bir gün Şanlıurfa'da... Keşke diğer partiler de meydandan çekilmeseler, çalışmalarını sürdürebilselerdi.

Biz buradayız, sizinle birlikte olmaya, omuz omuza durmaya devam edeceğiz. Türkiye'de birtakım tuzaklarla olağanüstü şartlar varmış intibahını vermek isteyenlere karşı her gün hep beraber günlük hayatımıza devam edecek, seçime kadar da inşallah gece gündüz çalışmayı, gayret göstermeyi sürdüreceğiz. Hem acımızı yaşayacağız hem tedbirimizi alacağız hem de bu ülke için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin istikrarını bozmaya çalışanlara ne bu meydanı, ne de vatan sathında herhangi bir meydanı boş bırakmayacağız."

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Seçim mühendisliği yaparak milletin karar alma iradesini ipotek altına almaya çalışıyorlar. Milletin özgür iradesiyle geleceğine karar vermesinin önününe geçmeye çalışıyorlar" dedi.

Davutoğlu, partisince Bursa Gökdere Meydanında düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran'da tek başına iktidar çıkmayınca terör ve fitne odaklarının harekete geçtiğini, 7 Haziran'dan bu yana oynanan oyunların görüldüğünü belirtti.

AK Parti'nin yönetimde olmayacağı bir Türkiye hedefiyle eski Türkiye'nin tüm aktörlerinin bir arada aynı anda sahneye çıktıklarını anlatan Davutoğlu, "Bunlar böyle zor zamanlarda puslu havalarda daima ortaya çıkar. Hep söylerim, çakallar puslu havayı sever. Bursalı yiğitler aydınlık geleceği yürürler. Yapıları bozmak, işleyeni durdurmak, Türkiye'nin ilerlemesine engel olmak için hareket geçerler" diye konuştu.

Olayların seçim sonuçlarının etkilemek için gerçekleştirildiğini ifade eden Davutoğlu, "Seçim mühendisliği yaparak milletin karar alma iradesini ipotek altına almaya çalışıyorlar. Milletin özgür iradesiyle geleceğine karar vermesinin önününe geçmeye çalışıyorlar. Şunu bilsinler ki Türkiye artık onların serbestçe at oynattıkları eski Türkiye değil. Meydanı asla onlara bırakmayız. Bu ülkeyi hedeflerinden uzaklaştırmalarına, milletin boynunu yere eğdirmelerine asla izin vermeyiz. Bu millet gerekirse bağrına taş basar ama çıktığı yoldan asla geri dönmez, istikametini asla terk etmez" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran'dan bu yana çok acılar yaşandığını anımsatarak, şunları söyledi:

"Hala yaşıyoruz. Terör odaklarının vahşi yüzlerini bir kere daha gösterdiği bu dönemde birçok insanımızı teröre kurban verdik, milletçe yaralandık, yüreğimiz dağlandı. Askerlerimiz, polislerimiz insana hizmet gayretiyle ülkemizin çeşitli bölgelerinde görev yapmakta olan insanlarımız alçakça şehit edildiler. Terör, sokaktaki insanları, işinde, gücünde, geçim derdinde olan, evine götürmek için çalışan insanlarımızı, canlarımızı bizden aldı. Yetmedi, cumartesi günü Ankara'da yine 99 insanımızın canına kıydı. Büyük bir katliam yaptı. Acımız derin Bursalılar. Gönüllerimiz yaralı, kaybımız büyük. Terör onlarca canımızı, kardeşimizi bizden ayırdı. Allah hepsine rahmet eylesin. Milletimize sabır versin."

Ankara'daki patlamada yaralananların bir çoğunun hastanelerde tedavi gördüğünü belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu taziye şu veya bu partinin, şu veya bu siyasi grubun taziyesi değil, hepimizin, milletimizin taziyesidir. Bu acı şu veya bu kesimin değil hepimizin acısıdır. Kimse bu kandan siyaset devşirmeye, insanların acısından siyasi rant çıkarmaya kalkışmasın. Bugün vicdanlı, erdemli ve insan olma, ortak acıya sahip çıkma günüdür. Terörün ortaya koyduğu bu insanlık dışı manzaralar karşısında 78 milyon insanımız yaralandı, derinden sarsıldı. Bu ülkede asırladır dostça, kardeşçe yaşayan, bu ülke için ortak bir iradeyle çalışıp didinen insanlarımız bu düşmanlığı, vahşeti görüyor. Bu vahşet kültürünün bizim değerler dünyamızda yeri yoktur."

#Sayfa#

-"CANA KIYAN, MASUMİYET KAST EDEN, İNSANIN HAKKINI VE HUKUKUNU ÇİĞNEYEN BİZDEN DEĞİLDİR"

Meydandakilerin "Kahrolsun PKK" sloganları atması üzerinde Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"PKK kahrolsun, DEAŞ kahrolsun, DHKP-C, bütün terör örgütleri kahrolsun. Canlarımızı bizden alan kim varsa hepsi kahrolsun. Bunlar, bu terör örgütleri, 7 Haziran'dan itibaren adeta bir yerden emir almışcasına saldırıya geçtiler ve Türkiye'yi hedef seçtiler. Cana kıyan, masumiyete kast eden, insanın hakkını ve hukukunu çiğneyen bizden değildir. Biz hep beraber bu vahşetin ve katliamın karşısındayız. Biz bir cana kıyanın insanlığa kıymış gibi olduğunu, bir kişiyi öldürenin bütün insanlığı öldürmüş olduğunu söyleyen bir inanca mensubuz. Bizim için Allah'ın yarattığı her can azizdir. Biz biliyoruz ki Türkiye bütün bu değerleriyle bütün bu farklılıklarıyla, bütün bu çeşitliliğiyle birlikte Türkiye'dir. Türkiye'nin bu değerlerini ilelebet yaşatmaya kararlıyız."

-"BİZ KİM TERÖR YAPIYORSA ONA KARŞI DURDUK"

Bu ülke için hayal kurarken, Türkiye'nin tüm değerleriyle beraber yükseleceği bir gelecek için hayal kurduklarını anlatan Davutoğlu, hiçbir ferdi diğerinden ayırt etmediklerini, herkesi bir ve kardeş bildiklerini kaydetti.

Her bir insanın derdine, acısına, ihtiyacına, beklentisine ve duasına aynı samimi gayretle çare olmaya çalıştıklarını ifade eden Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hiç bir başarı, hiç menfaat, hiç bir kazanç insanımızın canından daha değerli değil. Kim en ufak bir menfaat için bir insanın hayatıyla oynuyorsa biz onu lanetliyoruz. Kendi menfaatleri için bu ülkeye kastedenleri, dış güçlerin menfaati için bu ülkenin huzuruna, istikrarına insanlarımızın kardeşliğine pusu kuranları lanetliyoruz. Kimden gelirse gelsin, ne amaçla yapılıyor olursa olsun her türlü terör odağını lanetliyoruz. DEAŞ'ı, PKK'yı, DHKP-C'yi MLKP'yi alfabenin hangi harfini kullanıyor olurlarsa olsunlar, bütün bu cinayet odaklarını tek tek ve topluca lanetliyoruz."

Bütün bu terör odaklarının arkasındaki mihrakları lanetlediklerini vurgulayan Davutoğlu, "Terörü lanetlemekle kalmıyor, terörün tam karşısında bütün farklılıklarımızla bütün renklerimizle birbirimize kenetleniyor, bir oluyoruz. Eti tırnaktan ayıramazlar. Türk'ü Kürt'ten, Kürt'ü Türk'ten, Sünni'yi Alevi'den, Alevi'yi Sünni'den ayıramadılar, ayıramayacaklar" diye konuştu.

Teröre kimden gelirse gelsin karşı durduklarını ifade eden Başbakan Davutoğlu, şöyle dedi:

"(Senin teröristin kötü, benim ki iyi) diyen anlayışları asla kabul etmiyoruz. Terör terördür, iyisi kötüsü olmaz. Kim aksini söylüyorsa bu yaptığı iki yüzlülüktür, teröre alet olmak, teröriste destek vermektir. Duyuyorsunuz, birileri 'DEAŞ kötüdür, PKK iyidir' diyor. Birileri, birini lanetlerken, diğerine sessiz kalıyor. Biz, hepsine birlikte karşı çıkıyoruz ve tüm terör odakların tek tek ve topluca lanetliyoruz. Milletimiz, terörle mücadele edenleriyle, teröre gizli veya açık destek verenleri de tüm açıklığıyla görüyor."

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin kendi problemleriyle, kardeşin kardeşi kırdığı bir ülke haline gelmesini ve dış dünyaya kapatmak isteyenlerin terör örgütlerini teşvik ettiklerini belirterek, "Bu güçler, bu haince planlarını, Türkiye'nin istikrarlı yükselişi devam ettiği sürece, devam ettirecekler. Biz bu kirli oyunları, tıpkı bu meydandan dünyaya haykırdığımız gibi birlik içinde olarak, birbirimize daha da kenetlenerek, bozacağız" dedi.

Davutoğlu, partisinin Bursa Gökdere meydanında gerçekleştirilen mitinginde yaptığı konuşmada, terör örgütlerinin tuzaklarına karşı, Uludağ gibi dimdik duracaklarını belirtti.

Türkiye'nin uzun yıllardır bu terör belasıyla mücadele ettiğini vurgulayan Davutoğlu, "Hiç durmadan gece gündüz bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Yarım asırdır farklı terör örgütlerine PKK'ya DHKP-C'ye El Kaide'ye DEAŞ'a binlerce kurban verdik" diye konuştu.

#Sayfa#

Başbakan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen, sadece kendi problemleriyle, kendi içinde, kardeşin kardeşi kırdığı bir ülke haline gelmesini isteyen, Türkiye'yi dış dünyaya kapatmak isteyenler, işte onlar bu karanlık, bu kirli terör örgütlerini teşvik ediyor. Bu güçler, bu haince planlarını, Türkiye'nin istikrarlı yükselişi devam ettiği sürece, devam ettirecekler. Biz bu kirli oyunları, tıpkı bu meydandan dünyaya haykırdığımız gibi birlik içinde olarak, birbirimize daha da kenetlenerek, bozacağız. Bütün oyunları bozacak, Türkiye'nin aydınlık geleceğine birlikte yürüyeceğiz. Terör eylemleri yaparak, bu milletin kardeşliğine ihanet ederek, hiç kimse bu ülkeyi teslim alamaz."

Türkiye'nin AK Parti hükümetleriyle bu ülkenin geçmişten gelen bütün yanlışlarını düzeltmek, kanayan bütün yaralarını sarmak için en güçlü iradeyi gösterdiklerine dikkati çeken Davutoğlu, çözüm iradelerini ortaya koyduklarını anlattı.

Kardeşi kardeşe kırdıran, düşmanlıkların sona ermesi için büyük bir kararlılıkla yola devam ettiklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, "Biz bu iradeyi ortaya koyduk ve bu irademizde de asla ve asla bir adım dahi geri gitmeyeceğiz. Terörü temizleyerek, toplumsal barışı bir daha geri alınamaz biçimde tesis etmek için gece gündüz mücadelemizi sürdürüyoruz" diye konuştu.

Miting alanındakilerin "tekbir" getirmesi üzerine sözlerine ara veren Davutoğlu, "İşte meydanlar konuşuyor. Bursa'da nasıl bu tekbir aşkla dile getiriliyorsa Diyarbakır'da Van'da, Şanlıurfa'da getiriliyor Edirne'de de. Bu tekbirleri aşkla söyleyen bu ulu topluluğun içinde Türkiye'nin doğusundan da batısından da kuzeyinden de güneyinden de kardeşlerimiz var. Allah bu tekbirleri bu semadan, kardeşliğimizi de yüreğimizden hiç eksik etmesin" değerlendirmesinde bulundu.

"Bu kirli ittifakın hedefi Türkiye'dir. Türkiye'deki kardeşlik iklimidir" diyen Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletimizin huzuru ve güveni, ülkemizin istikrarıdır. Hedef demokrasimizdir. Hedef, insan hakları ve özgürlükleridir, hedef bütün olarak Türkiye'dir. Türkiye'nin son 13 yılda elde ettiği kazanımlardır, hedef. Bizim büyüme irademizdir. Bu terör odakları bunlara meydan okuyor. İşte biz ileri demokrasiyi, AK Partiyi kurduğumuz 2001 yılından bu yana en temel yol haritamızdır, hep demokrasiyi, hep ileri demokrasiyi savunduk. Demokrasiden, hak ve özgürlüklerden, adalet terazisinden, en önemlisi kardeşliğimizden hiç bir zaman taviz vermeyeceğiz."

-"KIYAMETE KADAR KARDEŞ KALACAĞIZ"

Ezan okunması üzerine konuşmasına bir süre ara veren Davutoğlu, daha sonra şunları anlattı:

"Allah ezanı bu semalardan hiç eksik etmesin. Bu semalardaki bu ezanı kardeşliğimizin sembolü eylesin. İşte değerli kardeşlerim terör; hepimizi, kardeşliğimizi ve bu Ezan-ı Muhammediye de birleşen ortak dünyamızı, ortak ruhumuzu yıkmaya çalışıyor. Ama biz bu ezanı muhammedi, bu ülkenin semalarında böyle aiziz bir şekilde yükseldikçe hep kardeş kalacağız, hep kardeş olacağız, kıyamete kadar kardeş kalacağız."

Sözleri vatandaşların sloganlarıyla kesilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Gençler, vatana hepimizin canı feda, bu ülkeye hepimizin canı feda" diye yanıt verdi.

Terörün sadece Türkiye'nin değil bugün bütün dünyanın karşı karşıya kaldığı bir tehdit halini aldığını aktaran Davutoğlu, bu saldırılarda yüzlerce sivil masum insanın hedef alındığını ve canından olduğunu, bir çok insanın da yaralandığını kaydetti.

Davutoğlu, "Terör örgütleri özellikle sivil kalabalıkları hedef alarak, etkilerini artırmanın yollarını arıyor" dedi.

- "BÜTÜN BU TERÖRE KARŞI DURACAK OLAN, MİLLETİN KARDEŞLİĞİDİR"

Teröre karşı yıllardır her zeminde çağrı yaptıklarını ve ortak bir bilinç oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Şu acı bir gerçek ki işine geldiğinde terörü görmezden gelen hatta kendi menfaatleri doğrultusunda teröre destek veren yönetimler var. Türkiye'yi hedef alan terörist saldırının arkasında da bölge üzerinde hesabı olan bir takım güçlerin desteği, himayesi var. Biz bu destek ve himayelere karşı dimdik duracak mıyız? Teröre karşı onu destekleyen odaklara karşı 'inadına birlik, inadına kardeşlik' diyecek miyiz? Çevre ülkelerdeki yangını Türkiye'ye sıçratmaya çalışanlara karşı yüreğimizdeki aşk ateşini yakmaya devam edecek miyiz? İşte budur, milletin muhabbetidir bütün bu teröre karşı duracak olan, milletin kardeşliğidir."

Türkiye'nin bölgedeki bütün sıkıntılara rağmen istikrarını korumasının, bölge üzerinde hesabı olan bazı güçleri rahatsız ettiğine değinen Davutoğlu, "Elinde hiç bir mesnedi, dayanağı olmadan iftira üstüne iftira atanlar, yalan söyleyenler, provokasyon yapanlar var" diye konuştu.

Terörün yaslandığı fikir veya düşünce nedeniyle asla hoş görülemeyeceğini bildiren Başbakan Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Milletin birliğini beraberliğini katletmek isteyen kim olursa olsun, ona karşı duracağız. Daha ortada hiç bir delil yokken yüreğimiz o yaralılarla, o hayatını kaybedenlerle çarpıyor iken 'katil devlet' diye devleti suçlayan, milletin bir kesimini diğerine karşı tahrik etmek isteyenlere de bu millet cevabını verir. Yüreğinde insan sevgisi olan hiç kimse bir terör örgütüne, bir organize suç şebekesine bir cinayet örgütüne sempati duyamaz. Terör örgütleri arasında da asla fark gözetilemez. 'A terör örgütü, B kötü, B ve C terör örgütü şununla bununla savaşıyor' diye ona iyi örgüt denmez. Bugün Suriye'de PYD'ye, PKK ile iş birliği yapan, PYD'ye yardım gönderenlere de buradan sesleniyorum; bizim için DEAŞ ne kadar adi ve alçak bir terör örgütü ise PKK ve onun bağlantıları da aynı ölçüde adi, aynı ölçüde cani, aynı ölçüde katildir. Türkiye'nin birliğine Türkiye'nin kardeşliğine saldırı nereden gelirse gelsin, o saldırıyı yapanları bulundukları yerde gerektiğinde cezalandırır ve milletimizin kanının hesabını sorarız."

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Terörü lanetleyemeyenler, devleti lanetleme seansına başladılar. Terör örgütüne 'lanet olsun' diyemeyenler devleti, ülkeyi lanetlemeye başladılar" dedi.

Davutoğlu, partisince Bursa Gökdere Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin hiçbir zaman herhangi bir terör örgütünü, terör anlayışını desteklemediğini, hepsinin karşısında durduğunu ve terör örgütleriyle mücadele ettiğini vurguladı.

Bir terör örgütünün söylemlerini kullanan siyasi parti liderlerinin, Türkiye'yi terör örgütüne destek vermekle suçlayabildiğine işaret eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Barıştan, kardeşlikten, birlikten, candan bahsedenler saldırılar olur olmaz, hiçbir şey netlik kazanmamışken, henüz cankurtaranlar olay mahalline koşma telaşındayken, saldırı birkaç dakika önce gerçekleşmişken halkı galeyana getirecek şekilde beyanatlar veriyor, davranıyor. Cumhurbaşkanımız'ı katil, hükümeti katil, hatta bizleri seri katil ilan etme alçaklığına tevessül ediyorlar. Seri katil, Diyarbakır'da bir çorbacıda çorba içen Osman Beyi, ona hizmet eden Şeyhmus'u katledenlerdir. Biz ise muhabbetin, kalpleri kalplere bağlayan seri muhabbetin sözcüleriyiz."

Ankara'daki terör saldırısı sonrası birilerinin kendilerini "katillikle" suçlarken, kendilerinin 3 gün yas ilan ettiğini hatırlatan Davutoğlu, hayatını kaybedenlerin hepsini kardeş olarak gördüklerini, 'şu ya da bu partiden' diye ayırmadıklarını belirtti. Batman AK Parti teşkilatı mensubunun da oğluyla birlikte hayatını kaybettiğini söyleyen Davutoğlu, vefat edenleri ideolojilerine, partilerine, bölgelerine göre değerlendirmediklerini, yaralıların hepsini hastanelere yetiştirmenin çabası içinde olduklarını kaydetti.

- "TERÖRÜ LANETLEYEMEYENLER, DEVLETİ LANETLEMEYE BAŞLADI"

Hayatını kaybedenlerin defin işlemleri için de gece gündüz çalıştıklarını anlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Terörü lanetleyemeyenler, devleti lanetleme seansına başladılar. Terör örgütüne 'lanet olsun' diyemeyenler devleti, ülkeyi lanetlemeye başladılar. Bir siyasi parti lideri, toparlayıcı olması gerekirken adeta kargaşa çıkarmak maksadıyla, kışkırtıcı açıklamalar yaptı. Biz acıyı paylaşmaya çalışırken bazı odaklar acıyı çalmaya çalışıyor. Bazı siyasiler böyle bir zamanda maalesef acılardan siyasi rant elde etmeye çalışıyorlar. Acıları paylaşmak yerine, özellikle de hanım kardeşlerimizin yüreğinde hissettikleri o acıları paylaşmak yerine bu acılardan birtakım menfaatler elde etmeye çalışıyor. Türkiye'de büyük bir kargaşa yaşandığı görüntüsü verilmeye çalışılıyor. Garip bir şekilde bu mesnetsiz ve kışkırtıcı yaklaşımlar medyadan, sosyal medyadan da destek bulabiliyor. Dünyanın değişik yerlerinde böyle bir durumda bir araya gelinirken, bizde bir araya gelenleri ayırmaya çalışanlar olduğunu görüyoruz. Bu tür yaklaşımların Türkiye'nin istikrarına katkı sağlamadığı açık. Bu spekülasyonların bir kısmı planlı ve maksatlıdır, bir kısmı da maalesef ön yargıların ve gafletin ürünleridir."

7 Haziran'dan bu yana terörle etkin bir mücadele yürüttüklerini ifade eden Başbakan Davutoğlu, Ankara'daki acı olayın ardından hem yaralıları hastaneye yetiştirdiklerini hem de olayın aydınlatılması için çalışma yürüttüklerini belirtti.

Araştırmalar neticesinde 2 canlı bomba ile ilgili somut sonuçlara ulaştıklarını ve bu kişilerle ilişkili olduğu düşünülen 10 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Davutoğlu, olayla ilgili araştırmanın devam ettiğini ve ortaya çıkacak her sonucu en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarını kaydetti.

- "TERÖRE KARŞI BİRLİKTE HAREKET ETME GÜNÜDÜR"

Bütün siyasi parti liderlerine çağrıda bulunan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün teröre karşı herkesin kararlı ve birlik içinde hareket etmesi gereken gündür. Gün bugündür, gün kardeşlik günüdür, gün barış günüdür. Gün demokrasi günüdür, gün muhabbetlerimizi birleştirme, muhabbetimize karşı harekete geçenleri lanetleme günüdür. Siyasi partilerin, ülkemizin istikrarı, insanlarımızın can güvenliği, birliği ve kardeşliği noktasında hassasiyet göstermesi gereken gündür. Özellikle parti liderlerini konuşurken sorumlu davranmaya davet ediyorum. Herhangi bir suçlamayla ilgili olarak elinde delil olan varsa delilini ortaya koysun, gereğini yapalım ama ne olur asla spekülasyon yapılmasın, spekülasyonlarla ülkenin huzuru bozulmasın. Buradan bir kere daha çağrı yapıyorum. Gelin teröre karşı hep birlikte hareket edelim. Hep birlikte 'teröre karşı deklarasyon yapalım' dedik, gelmediler, 'görüşelim' dedik, gelmediler ama bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Birlik ve beraberlik konusunda ortak bir dille konuşalım ve terörü mahkum edelim."

Başbakan Davutoğlu, teröre karşı baştan beri aynı tavrı ve tutumu sürdürdüklerini ifade etti. Kimden gelirse gelsin her türlü terörü lanetlediklerini, her türlü teröre, 'Kanlı bir cinayettir, zalimliktir, insanlığa ihanettir' dediklerini ve demeye de devam ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, teröre göz kırpanların, teröristi hoş görenlerin insanlığın vicdanında mutlaka mahkum olacaklarını dile getirdi.

Cana kasteden her teröristin er ya da geç adalete hesap vereceğini ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Biliyoruz ki terörün hedefi birliğimiz, dirliğimiz, insani değerlerimiz, dostluğumuz ve kardeşliğimizdir. Terörün hedefi vicdanımızdır, terörün hedefi milletimizdir, terörün hedefi Türkiye'dir. Onun için de milletimizin vicdanından hareketle Türkiye'yi korumanın tam vaktidir. Aziz Bursalılar, değerli kardeşlerim, canlarımıza kasteden, barışa ve huzura bomba atan alçaklar, belli ki yüreklerimizi büyük bir acıya boğarak Türkiye'nin hukuk ve adalet yolunda demokratik yürüyüşünü durdurmak istiyorlar."

1 Kasım'da yeniden "Haydi bismillah" diyeceklerini söyleyen Davutoğlu, bu ülkenin sahipsiz olmadığını, milletle el ele ülkenin istikrarına, geleceğine sahip çıkacaklarını bildirdi.

Hükümet ve devlet olarak bütün güçleri ve dikkatleriyle işlerinin başında olduklarını aktaran Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hiç kimse asla ve asla bizden en ufak bir yönetim boşluğu, en ufak bir irade yoksunluğunu beklemesin. Türkiye öz güveniyle, atılım gücüyle, demokrasi yolundaki kararlılığı ve sağlam ekonomik düzeniyle dimdik ayaktadır" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, miting alanındakilere kardeşliği pekiştirmeye hazır olup olmadıklarını sordu. Meydandan gelen coşkulu karşılık üzerine Davutoğlu, "Bu gür sesi duymak için, bu gür sesi Türkiye'ye duyurmak için bir haftalık aradan sonra Bursa'dan 'teröre karşı birlik' mitingleri başlattık" dedi.

Davutoğlu, çatışmalar ve kargaşa ile sarsılan bütün coğrafyanın, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkaslar'ın yegane istikrar adasının Türkiye olduğunu vurguladı. 1 Kasım'da geçici hükümetin yerine güçlü ve yeni bir hükümet kuracaklarına dikkati çeken Davutoğlu, "Biz inanıyoruz ki milletimiz bir kere daha ve tekrar bu işi doğru kadrolara emanet edecek" diye konuştu.