X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tahir Elçi hakkındaki iddianame kabul edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tahir Elçi hakkındaki iddianame kabul edildi

  • Giriş Tarihi: 6.11.2015 00:30
Tahir Elçi hakkındaki iddianame kabul edildi
Tahir Elçi hakkındaki iddianame kabul edildi

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili İdris Kurt, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle iddianame hazırladı. iddianamede, PKK'nın, eylemleri şiddet içerdiği için terör örgütü olarak tanımlanması gerektiği belirtilerek, ''Hakların elde edilmesi için mutlaka hukuki ve meşru bir yol vardır. Dolayısıyla şiddete başvurmak hiçbir şekilde meşru değildir" denildi.

Şüpheli Elçi'nin hukukçu olduğu aktarılan iddianamede, "Bir hukukçu olarak, neyin suç olup olmadığını bilmesi gerekir. Bulunduğu toplumsal kurum itibarıyla sarf edeceği sözlerin toplumdaki etkisini hesaplaması gerekiyor" ifadesi kullanıldı.

İddianamede, şüpheli Elçi'nin ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. İddianame, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

İddianameyi inceleyen mahkeme, bugün kabul edilmesine karar verdi. Elçi, terör suçlarına bakan Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.