X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Türkiye’nin adı bile Türkmenler için umut"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"Türkiye’nin adı bile Türkmenler için umut"

  • Giriş Tarihi: 27.11.2015 22:30
"Türkiye’nin adı bile Türkmenler için umut"
Türkiye’nin adı bile Türkmenler için umut

A Haber’de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programına Katılan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye Türkmen cephesinde yaşanan son gelişmeleri anlattı.

Türkiye'nin adının bile Suriye'de yaşayan Türkmenler için umut olmaya yettiğini söyleyen Abdurrahman Mustafa, Türkiye'nin geçmiş Türk imparatorluklarının mirasını taşıyan devlet bilincinde olduğunu belirtti.

Türkiye'de ve uluslarası kamuoyunda çokça tartışılan DAEŞ petrolünü kimin aldığı konusuna da değinen Abdurrahman Mustafa, DAEŞ petrolünün alım işlerinin de satım işlerinin de Esad rejimi tarafından yapıldığını ve bunu bütün Suriye'nin bildiğini söyledi. Bazı bölgelerde PYD'nin DAEŞ petrol kuyularını işlettiğini ekledi.

"Türkiye'nin adı bile Türkmenler için umut"

"DAEŞ PETROLÜNÜ ESAD VE PYD ALIYOR"
Bunu gidin herhangi bir Suriyeliye sorarsanız sorun DAEŞ'in petrolünün Esad'ın petrol kuyularının işletmecisi DAEŞ'tir baştan beri, ya PYD'dir ya DAEŞ'tir yani. Haseke bölgesinde PYD'dir, Deyrizor-Meyadin'de de DAEŞ'tir yani bu işletmeciliğini yapıyor. İki gündür sanki çok büyük bir habermiş gibi görüyorum medyada. Bunu biz hepimiz biliyoruz çok da önemsemiyorduk. Bugün Esad nereden petrol alıyor? Petrol kuyularını savunmak için ne mücadele verdi Esad güçleri, işletmesini devretti sadece.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN İSMİ BİLE BİZİ MOTİVE EDİYOR"
İnanıyoruz davamıza, Türkmen milleti de hiç endişelenmesin hiç zaten yalnız hissetmediler kendilerini. Koskoca imparatorluklardan gelen bir Türkiye Cumhuriyeti, imparatorlukların varisi bir Türkiye Cumhuriyeti devleti vardır. Türkiye Cumhuriyeti devleti her zaman Suriye Türkmenlerini bu savaşta, bu kanlı savaşta motive etmiştir, ismi bile motive etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ismi bile bizim oradaki adını onur ve özgürlük koyduğumuz mücadelede bizi motive etmiştir.