X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk Nobelleri sahiplerini buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türk Nobelleri sahiplerini buldu

  • Giriş Tarihi: 15.12.2015
Türk Nobelleri sahiplerini buldu
Türk Nobelleri sahiplerini buldu

İlk kez bu yıl Cumhurbaşkanlığı himayesinde verilen TÜBA ödülleri sahiplerini buldu. Erdoğan: Şayet bugün kendi uydumuz, kendi teknolojimiz olmasaydı, nefes alamazdık

'Türk Nobelleri' olarak bilinen 11'inci Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), Uluslararası Akademi Ödülleri, Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP), Bilimsel Telif ve Çeviri Eser (TEÇEP) ödülleri ilk kez bu sene Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül alan bilim insanlarını tebrik ederek, "Marifet iltifata tabidir" sözünü hatırlattı. Her vesileyle bilime ve bilim insanlarına yönelik desteği, teşviki artırarak devam ettireceklerini dile getiren Erdoğan şunları kaydetti:

YÜZEYSELLİKTEN KURTULMALIYIZ:
Her fırsatta ifade ettiğim gibi artık günümüzdeki öğretmen- öğrenci ilişkisinin yüzeyselliğinden kurtulmak zorundayız. Muallim-talebe kavramlarının ifade ettiği kadim ve derin eğitim-öğretim müktesebatımızı yeniden canlandırmamız gerektiğine inanıyorum. Yeni Türkiye'yi bilimin, araştırmanın, geliştirmenin, inovasyonun aydınlığında inşa edeceğiz. İnşallah bilim insanlarımızın desteğiyle bu konuda kısa sürede önemli mesafe kat edeceğimizi ümit ediyorum. Ben tüm bilim insanlarımıza inanıyorum, güveniyorum

"ALLAH ERDOĞAN'DAN RAZI OLSUN"


PROF. SANCAR EN GÜZEL ÖRNEK:
Düşünün Mardin Savur'da doğmuş. Tüm eğitimini ülkemizde almış, bu coğrafyayla ünsiyetini hiçbir zaman kesmemiş, kaybetmemiş bir kardeşimiz Nobel'e layık görülüyor. Şunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız; Türkiye'nin sorumluluğu sadece kendisine, kendi vatandaşlarına karşı değildir. Biz, bir yönüyle 300 milyonluk Türk dünyasına, bir yönüyle 1.7 milyarlık İslam alemine, bir yönüyle de 7 milyar insanın tamamına karşı sorumlulukları olan bir ülke ve milletiz. Bizim böyle bir ruh kökümüz var.

Türk Nobelleri sahiplerini buldu

MAZLUMA EL UZATACAK GÜÇTE OLMALIYIZ:
100 yıldır ayrı kaldığımız coğrafyalarda yaşayan kardeşlerimiz Türk gönül elçilerini gördüklerinde 'Bir gün geleceğini biliyorduk' diyorlar. Bu ülkenin ve milletin yolunu gözleyen çok insan var.

BUGÜN NEFES ALAMAZDIK:
Şayet biz bugün kendi uydularımıza, kendi yazılımlarımıza, kendi teknolojimize sahip olmasaydık, inanın bana yaşadığımız şu hassas dönemde adım atamazdık, nefes alamazdık.

2023 HEDEFLERİ NİHAİ NOKTA DEĞİL:
Bugün geldiğimiz yer önemli olabilir. Ama asla yeterli değildir. Daha fazlasına ihtiyacımız var. 2023 hedefleri bizim için nihai nokta değil, sadece bir ara duraktır, ara istasyondur. Şimdiden, 2023 sonrasını da düşünmeye, tartışmaya planlamaya başlamalıyız. 2053 ve 2071 vizyonumuzu bu çerçevede şimdiden konuşmaya, tasarlamaya başlamalıyız. Belki biz onu görmeyeceğiz, o günleri yaşamayacağız ama evlatlarımız, torunlarımız o günü inşallah yaşayacaklardır. İnşallah bir gün bunların hepsini de başaracağımıza inanıyorum. Benim buna imanım, inancım var. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi kardeşliğimizi koruyup güçlendirelim. Diğer engelleri aşmak inanın bana bizim için çok daha kolay. İşte 13 yıl önce neredeydik, bugün neredeyiz.

KRİZ ÇIĞIRTKANLARINA İNAT BÜYÜMEYİ SÜRDÜRÜYORUZ:
İşte Türkiye bu yılın üçüncü çeyreğindeki yüzde 4'lük büyüme oranıyla ilk 9 ayda yüzde 3.4'lük bir ortalama büyüme düzeyine ulaştı. Dikkat ediniz, 2015'teki bu büyüme hızına, gerçekleştirdiğimiz iki seçime, içeride de dışarıda da yaşadığımız bunca badireye rağmen ulaştık. İçerideki ve dışarıda kriz çığırtkanlarına inat, istikrarlı şekildeki büyümemizi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

#Sayfa#

TÜRKİYE'NİN PRESTİJ ÖDÜLLERİ
'Türk Nobeli' olarak bilinen bilim ödülleri 3 ayrı kategoride toplam 60 bilim insanına verildi. 3'ü Uluslararası Akademi, 38'i Genç Bilim İnsanı Ödülü, Bilimsel Telif ve Çeviri Eser alanında 19 bilim insanı olmak üzere toplam 60 bilim insanı ödüllendirildi.

ÖDÜLLERİ ERDOĞAN VERDİ
Sosyal ve beşeri bilimler kategorisinde İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Genç, Fen ve mühendislik bilimleri kategorisinde Linz Johannes Kepler Üniversitesi (Avusturya) Öğretim Üyesi Niyazi Serdar Sarıçiftçi, Sağlık ve yaşam bilimleri kategorisinde Toronto Üniversitesi (Kanada) Öğretim Üyesi ve Ağa Han Üniversitesi (Pakistan) Kadın ve Çocuk Sağlığı Mükemmeliyet Merkezi Direktörü Zulfikar Ahmed Bhutta ödüllerini Erdoğan'dan aldı.

ULUSLARARASI AKADEMİ ÖDÜLÜNÜ KAZANANLAR

Uluslararası Akademi Ödülü'nü alan 3 isim birbirinden önemli çalışmalara imza attı. Prof. Mehmet Genç, tarih alanında, Prof. Sarıçiftçi fizik dalında, Prof. Buhatta ise sağlık alanında ödüle layık görüldü.

PROF. MEHMET GENÇ:
Uzun yıllar Washington Üniversitesi'nde Müslüman Toplumlar ve Uygarlık Merkezi'nde Misafir Öğretim üyesi olarak çalışan Prof. Genç, 1973'ten itibaren Osmanlı İktisat Tarihi alanında millî ve milletlerarası birçok seminer ve toplantıda tebliğler sundu. Osmanlı İmparatorluğu'nda Devlet ve Ekonomi adlı kitabıyla tanınan Prof. Genç, Osmanlı Maliyesi: Kurumlar ve Bütçeler başlıklı eseri yayımlandı. Genç, ayrıca bu yıl Cumhurbaşkanlığı 2015 Kültür Sanat Büyük Ödülünü de aldı.

PROF. NİYAZİ SERDAR SAR IÇİFTÇİ:
Konya doğumlu Prof. Sarıçiftçi, Avusturya, Almanya, ve ABD'nin önde gelen üniversitelerinde fizik alanında akademik çalışmalar yaptı. İletken polimerler ve güneş pilleri üzerine çalışan Prof. Sarıçifti, doçentlik unvanını Türkiye'den alırken, Avusturya'nın en prestijli Bilim Ödülünü aldı. Sarıçifti halen Avusturya'da profesör olarak görev yapıyor.

PROF. ZULFİGAR AHMAD BHUTTA:
ABD, İngiltere ve Kanada'da değişik üniversitelerde görev yapan Prof. Buhatta, çocuk sağlığı alanında özellikle yeni-doğan, enfeksiyon hastalıkları ve beslenme konularında, farklı ülkelerde hem hizmet sunumunda, hem araştırmada, hem de Dünya Sağlık Örgütü gibi küresel politika belirleyici kuruluşlarda çalıştı. Prof. Bhutta, Halen, Küresel Çocuk Sağlığı ve Politikası Başkanlığı'nı yürütülüyor.