X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Cumhurbaşkanı Erdoğan Necip Fazıl ödül töreninde konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Necip Fazıl ödül töreninde konuştu

  • Giriş Tarihi: 25.12.2015 20:15 Güncelleme Tarihi: 25.12.2015 23:17
Cumhurbaşkanı Erdoğan Necip Fazıl ödül töreninde konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan Necip Fazıl ödül töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2'cisi düzenlenen Necip Fazıl ödül törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu gecede ödül alanlara ödüllerini dağıttı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Star Gazetesi Necip Fazıl Ödülleri Töreni'ne katıldı.

Bu yıl ikincisi takdim edilen Necip Fazıl Ödülleri'nin yayın hayatı, edebiyat ve fikir dünyası için hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, üstat Necip Fazıl Kısakürek'i bugün bir kez daha rahmetle, minnetle, özlemle yad ettiğini söyledi. Erdoğan, "Rabbim ondan razı olsun, şefkatiyle, merhametiyle bizleri kuşatsın" diye konuştu.

Erdoğan, geçen sene yaptığı konuşmada, bu ödüllerin geleneksel hale gelmesini istediğini beyan ettiğini hatırlatarak, bu törenle hayalinin adım adım vücut bulduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kısakürek'in aziz hatırasına sahip çıkan Star Medya Grubu'na, Ethem Sancak, Murat Sancak ve Nuh Albayrak'a şükranlarını sunan, organizasyonda emeği geçenleri de tebrik eden Erdoğan, bu ödüllerin ülkenin en prestijli etkinliklerinden biri olarak yurtdışına da açılacağına, uluslararası bir boyut kazanacağına inandığını vurguladı.

Ödül jürisinde yer alanlara da emekleri, katkıları ve titiz çalışmaları için teşekkür eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kudema yani eskiler ne güzel söylemiş. 'Ehli hünerin kadrini bilmek de büyük bir hünerdir'. Evet, hüner sahibi olmak, iyi bir yazar, ufuk açan bir fikir adamı, seçkin bir sanatçı, büyük bir zanaatkar olmak gerçekten önemlidir. Bu vasıflar başlı başına bir değerdir. İşte bunun kadar önemli olan bir husus da bu hünerin kıymetini idrak etmek, onların eserlerine hak ettiği değeri verebilmektir. Ben Necip Fazıl Ödülleri'nin ülkemizin fikir, sanat ve edebiyat hayatındaki hüner sahiplerinin tanınmasına, taltif edilmesine, kıymetlerinin anlaşılmasına vesile olduğuna inanıyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende, 5 farklı dalda 5 kıymetli şair, yazar, hikayeci, mütefekkir ve ilim adamının ödüllendirileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Şiir alanında, 'Kaybettiğimiz neyse Rabbim, verdiğin şiirler geri getirsin bize' diyerek, Kaşgar yolunda bir karınca misali modern dünyada yitirdiklerimizin, ötelediklerimizin, unuttuklarımızın peşine düşen şair Cevdet Karal kardeşimi tebrik ediyorum. Tercüme alanında, şiirle felsefenin buluştuğu Goethe'nin Doğu-Batı Divanı başta olmak üzere Alman fikir ve edebi hayatının eserlerini dilimize kazandıran Senail Özkan'ı kutluyorum.

Kendisinin, üstadın ifadesiyle ak saçlı annemizin dili gibi aziz, saf, temiz ve yetkin bir Türkçe ile dilimize aktardığı eserleri 'söz bir yelpazedir' anlayışıyla kuşaklar boyu sürecek bir hazine olarak kültür hayatımızdaki yerini almıştır. Fikir, araştırma alanında kadim ilim ve irfan geleneğimize ait hazinenin tozunu silip yeniden ihya etmenin, felsefeyi, aşkı, hikmeti milletimizin yoluna sermenin gayreti içinde olan bir fikir emekçisini görüyoruz. Kendi ifadesiyle 'bir müzmin felsefe talebesi' olan Prof. Dr. İlhan Kutluer'i yürekten tebrik ediyorum."

Hikaye alanındaki ödüle, zarafetini yitirmiş hayatlar ile incelikle örülmüş hayatların, parçalanan gönüller ile parçalanan coğrafyaların öyküsünü anlatan, insana ayna tutan bir Sibel Eraslan'ın layık görülmesini gayet yerinde bulduğunu anlatan Erdoğan, "Benim mesleğim savunmak" diyerek insanı, vicdanı, bu milleti var kılan değerleri savunan, en zor zamanlarda bile hak ve hukuk mücadelesinden vazgeçmeyen Eraslan'ı kutladığını söyledi.

Erdoğan, "Necip Fazıl Saygı Ödülü'nün de yaşamanın ikilemlerden, zor sorulardan ibaret, kendini bilmekten maksadın kul olmanın idrakine varmak olduğunu ifade eden, üstadın yol ve dava arkadaşı Rasim Özdenören'e verilmesi kadar isabetli bir tercih olamaz" diyerek, tüm ömrünü "gül" yetiştirmeye adayan Özdenören'e 9 Aralık'ta Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü takdim ettiklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Orada da ifade etmiştim, Özdenören sadece bizim neslimizin değil, nesillerin ağabeyidir. Şu anda Nuri Pakdil ağabeyim de aynısını söylüyor. Kendisine bir daha Allah'tan uzun, hayırlı ve başarılarla, yeni eserlerle dolu bir ömür niyaz ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

#Sayfa#

"MEDENİYETİMİZ, SÖZ VE YAZI MEDENİYETİDİR"

Tarih boyunca kurulan büyük devletlerin arkasında akil devlet adamları, basiretli siyasetçiler kadar mütefekkirler ve alimlerin de bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim medeniyetimiz esasen bir söz ve yazı medeniyetidir. Bizim tarihimizde büyük devlet adamlarıyla gönül dünyamızın manevi önderleri, her biri bizim için adeta kutup yıldızı olan arifler, hep yan yana, omuz omuza olmuşlardır. Şöyle tarihimize bir göz atalım. Büyük Selçuklu'nun inşasında Alpaslan'ın cesareti, Melikşah'ın kabiliyetinin yanında Nizamülmülk'ün adaletini, dirayetini de görürsünüz. Anadolu Selçukluları, Süleyman Şah'ın, Kılıçarslan'ın kahramanlıklarının yanında Mevlana Celaleddin Rumi'nin aşkının, Vecdi'nin de eseridir. Osmanlı çınarının, Osman Gazi'nin, Orhan Gazi'nin, Fatih'in, Yavuz'un, Kanuni'nin siyasi dehasıyla beraber Şeyh Edebali'nin, Yunus Emre'nin, Akşemseddin'in hikmet pınarından da sulandığını görürsünüz.

Büyük devletler, toprakları geniş, orduları kalabalık, hazinesi zengin olduğu için büyük değillerdir, bunların hepsi de gelip geçicidir. Büyük devletler asıl ilme, bilgiye, edebiyata, sanata, şiire, mimariye, fikir hayatına yaptıkları katkılarla bu sıfatı kazanırlar. Bir devlet, sınırları içinde adaleti, barışı, huzuru, sevgiyi tesis edebildiği, topraktan ziyade gönülleri fethedebildiği ölçüde büyük olur."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temelinde sevgi, ilim, irfan ve fikir, daha da önemlisi vicdan ve merhamet olmayan bir devletin fiziki gücü ne kadar fazla olursa olsun büyük devlet sayılamayacağını söyledi.

Tarihin "belli bir dönem zulümle, kanla, savaşla geniş topraklar işgal etmiş ancak kısa zaman sonra saman alevi gibi sönmüş devletler kabristanı" olduğunu anlatan Erdoğan, "Çünkü zulüm payidar olmaz. Bizi tarihteki diğer devletlerden, medeniyetlerden ayıran asıl fark işte budur. Bizim farkımız; işgal değil ihya, yağma değil fetihtir. Farkımız budur. Bizim farkımız, göçmen kuşlara dahi sığınacak bir yuva kuran inceliktir. Fakirleri incitmemek için sokağın köşesine sadaka taşını yerleştiren zarafettir. Bizim farkımız Yunus'tur, Mevlana'dır, Hacı Bayram Veli'dir."

#Sayfa#

Star Gazetesi Necip Fazıl Ödülleri Töreni'nde Erdoğan, Yunus Emre, Fuzuli, Nedim, Mehmet Akif Ersoy ve Necip Fazıl Kısakürek'i sadece şair olarak görmenin büyük yanlış olduğunu, şairlerin birer söz ustası olduğu kadar aynı zamanda sahip oldukları medeniyet tasavvuruyla ve eserleriyle Anadolu topraklarının özü, kökü ve ruhu olduğunu anlattı.

Kısakürek'in farklı bir insan olduğunu kaydeden Erdoğan, "Kendisiyle teşriki mesai yapma, yol yürüme şerefine nail olduğum üstat Necip Fazıl, işte bu geleneğin yakın tarihimizdeki en önemli temsilcilerinden biridir. Bir jübilesinde takdimini yapacak kişiyi tespit ederken, bizi dinlediğinde görevi fakire yüklediği zaman, kendisiyle dertleştiğim anı unutmam mümkün değildi ve o jübilesi hakikaten çok yakından tanışma imkanını, fırsatını o zamanlar bana vermişti" diye konuştu.

Onun mücadele ve cesaretini kelimelere dökmenin zor olduğunu ifade eden, Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

"Üstat, her şeyden önce en zor zamanda şanlı bir geçmişin, daha da önemlisi bir medeniyet tasavvurunun çiğnenmesine tek başına karşı çıkmış gerçek bir cengaverdir. O, tanzimat sonrasında sahip olduğumuz fenninden ziyade kültürüyle Batı'ya bilinçsiz, körü körüne yönelişlerin karşısında kale gibi duran, kök ve cevherin müdafasını yapan bir şahsiyettir. Türkiye'deki düşünce ortamının kendi ifadesiyle ilim ve fikir yoksunu çapulcuların egemenliği altına girişinden duyduğu rahatsızlığı çetin bir mücadeleye dönüştürmüştür. Onun sadece belli düşüncelere, belli ideolojilere hayat hakkı tanındığı bir dönemde sesini yükseltmesi, 'ben de varım' demesi nasıl bir sağlam yürek taşıdığının en açık göstergesidir. Necip Fazıl, ihtilal içinde bir ihtilal, bir direniş olarak ortaya çıkar. 'Ben söylemezsem kimse söylemez, ben yazmazsam kimse yazmaz, ben yapmazsam kimse yapmaz' düşüncesiyle edebiyatın, kültürün, sanatın her alanında eserler vermiştir. Üstat onuru, saygıyı, güzeli ve estetiği sadece dışarıda arayanlara vatan coğrafyasını tohum halinde bir çekirdek olarak gördüğü Anadolu'yu ve tarihimizi işaret etmiştir. Onun oyunları, tiyatro eserleri medeniyetin, tarihin, bu milleti var kılan değerlerin savunulduğu bir mücadele arenasıdır. Üstadın tabiriyle Allah ve ahlak demenin yasak olduğu yıllarda, kendini iman ve İslam atlasıyla bir nevi ilmihal, çöle inen nurla siyer yazmak zorunda hissetmiştir. Onun kavgası, makbul olmanın, değer verilmenin, kabul görmenin kendi milletinin değerlerini yok saymaktan tahkir etmekten geçtiğini sananlarlaydı."

Erdoğan, "bir nesil için adeta fikir dokuma tezgahı olan" Büyük Doğu dergisinin 15 kez kapatıldığını ifade ederek, "Necip Fazıl bir çile şairidir. Fikir çilesi, dava çilesi çeken bir modern zaman dervişidir aynı zamanda. O kalabalıklar içinde yalnızdır. Hani diyor ya 'Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak' Mesele bu..." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir gün Abdülhakim Arvasi hazretlerine şöyle sorar, 'İmamı Gazali'nin buhranı mı daha büyüktü benimki mi?' Cevap kısa ve nettir; 'Seninki...' Bu asla bir kibirlenme, böbürlenme değildir, bilakis çekilen fikir çilesinin gönül sancısının büyüklüğünün ifadesidir. Onun hayatı hiçbir zaman dikensiz bir gül bahçesi olmadı. Ömrü boyunca fikir Mehmetçikleri yetiştirmek için çalıştı, ter döktü, mücadele etti. Her zaman basit olanın kolaycılığına karşı ulvi olanın zorluğunu, rahata ve konfora karşı meşakkati ve çileyi seçti" diye konuştu.

Kısakürek'in 8 kez hapse girdiğini de belirten Erdoğan, "Rasim Özdenören ağabeyimizin ifadesiyle o bu dünyaya adeta bir kefalet ödemek için gelmiş, boynunda taşıdığı mahkumiyet kararıyla bu dünyaya gözlerini yumarken de bu dünyadan alacaklı göçmüştür. Ne diyor Üstat, 'Bir namazım bir duan bir de eski seccadem. Hepsi hepsi bu kadar işte benim sermayem' " dedi.

Sezai Karakoç'un Necip Fazıl için yazdığı "Evet, bir kahraman düştü toprağa. Bir kez daha bin kez daha yeşerip boy atacak bir tohum olarak" dizelerini seslendiren Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Evet, Necip Fazıl'ın kitapları, yazıları, şiirleri kadar hayatı da bir eserdir. Hepimizin bilhassa da gençlerimizin üstadı tekrar tekrar okumaya anlamaya, onu idrak etmeye ihtiyacı var. Onu elbette tabulaştırmadan ve putlaştırmadan ama hatırasına gerekli hürmeti göstererek ağabeyimiz, yol arkadaşımız olduğunu unutmayarak kendisini anlamaya çalışmalıyız. Zira onun eserleri ve mücadelesi bizim olduğu kadar gençlerimizin ve gelecek nesillerin de yolunu aydınlatacak kıymettedir, güçtedir. Şunu asla unutmayalım; Üstat Türkiye eksenli düşüncenin Türkiye merkezli ideal siyaset tasavvurunun yılmaz savunucusu olmuştur. Yaşadığı dönemde şahit olduğu değişimler, muzdarip olduğu hayal kırıklıkları onu bu arayışından asla vazgeçirmemiştir. Necip Fazıl'ı sadece retoriğe boğmak, onun bu arayışına sırt çevirmektir. Gelenekten kopmadan geleceği inşa görevi bizim ve buradaki kıymetli münevverlerimizin, mütefekkirlerimizin en başta gelen sorumluluğudur. Ben bu tür programları işte bu yönde atılmış çok önemli, çok kıymetli adımlar olarak görüyorum. Bir kez daha Necip Fazıl Kısakürek ödüllerini alan edebiyat, sanat, ilim insanlarımızı gönülden tebrik ediyorum. Star Medya Grubu'nu bu güzel organizasyonu için kutluyorum. "

#Sayfa#

Haliç Kongre Merkezi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törende, ödüller sahiplerine takdim edildi.

Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ES Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak ve çok sayıda davetli katıldı.

Necip Fazıl Kısakürek'in hayatını anlatan filmin gösterildiği törende konuşan Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Necip Fazıl Ödülleri'nin ilkine de çiçeği burnunda bir Star mensubu olarak katıldığını belirterek, "1980 öncesi İstanbul'da okumuş biri olarak, milli değerlerimizi savunmada Necip Fazıl'ın önemini yakınen bilenlerdenim. Bu ödüller, Necip Fazıl'ın ruhunun gelecek nesillere taşınması anlamına geliyor. Bugün, bu ödüllerin çok daha fazla anlamlı hale geldiğini düşünüyorum. Milli manevi değerlerimiz daha önceki yıllara oranla daha fazla saldırı altında, PKK ve FETÖ terör örgütleri Erdoğan düşmanlığı koalisyonu ile Türkiye düşmanlığı yapmaktadırlar. Bu hengameden çıkmak için büyük düşünceye ihtiyaç var, bu güç kaynaklarından birisi de Necip Fazıl'dır" diye konuştu.

Törende, Recep Tayyip Erdoğan'ın seslendirdiği, Necip Fazıl Kısakürek'in "Zindandan Mehmet'e mektup" şiirinden bir bölüm dinletildi.

ÖDÜL TÖRENİ

"Necip Fazıl Saygı Ödülü"ne layık görülen Rasim Özdenören'e ödülünü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan takdim etti.

Erdoğan ödül töreni sırasında Yazar Nuri Pakdil'i de sahneye çağırdı. Pakdil, Erdoğan'ın kendisinden ünlü selamlamasını yapmasını istediğini ifade ederek, "Anti-emperyalist, anti-kapitalist, anti-sosyalist, anti-nazist en önemlisi de anti-firavunist bir bilinçle sizleri selamlıyorum" dedi.

Hikaye ödülünü kazanan Sibel Eraslan'a ödülünü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, fikir-araştırma ödülünü kazanan İlhan Kutluer'e ödülünü, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, tercüme ödülünü kazanan Senail Özkan'a ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve şiir ödülünü kazanan Cevdet Karal'a ödülünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verdi.

"Necip Fazıl Saygı Ödülü"nü kazanan Rasim Özdenören'in, elli yılı aşkın bir süredir kültür ve sanat hayatında fikir, edebiyat eserleriyle önemli yer edindiği, Türk Edebiyatı'na katkılar sunduğu vurgulandı.

Cevdet Karal'ın, modern Türk şiirinin temsilcisi olduğu, Türkçe'yi ustalıkla kullandığı, aynı zamanda kendi kuşağını poetik açıdan temsil eden önemli şairlerden biri olarak "Necip Fazıl Şiir Ödülü"ne layık görüldüğü belirtildi.

"Necip Fazıl Hikaye Ödülü"nü kazanan Sibel Eraslan'ın, hikaye türünde ortaya koyduğu eserlerde insan yaşamında gözardı edilen incelikleri etkili bir dille anlattığı ve Türkçe'nin anlatı imkanlarına yeni kapılar araladığı için ödüle layık görüldüğü açıklandı.

Geothe, Hammel ve Annemaire Schimmel gibi önemli şair ve yazarların eserlerini Almanca'dan çeviren Senail Özkan'nın özellikle Geothe'nin Türkçe'de tam tercümesi bulunmayan Doğu-Batı Divanı'nı başarılı bir şekilde çevirerek Türkçe'ye kazandırdığı için "Necip Fazıl Tercüme Ödülü"nü kazandığı kaydedildi.

İslam düşüncesini modern Batı düşüncesiyle birlikte işlediği ve yorumladığı için İlhan Kutluer'e "Necip Fazıl Fikir-Araştırma Ödülü" verildiği belirtildi.

Bu arada, seçici kurul, Beşir Ayvazoğlu, Hicabi Kırlangıç, M. Fatih Andı, Osman Konuk ve Turan Karataş'tan oluştu.

Program sonunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ödül alanlarla toplu fotoğraf çektirdi.