X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Radikal'in yalanı ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Radikal'in yalanı ortaya çıktı

  • Giriş Tarihi: 10.2.2016 10:13 Güncelleme Tarihi: 10.2.2016 10:53
Radikal'in yalanı ortaya çıktı
Radikal'in yalanı ortaya çıktı

Doğan Gurubu’na bağlı Radikal.com.tr, Hrant Dink dosyasına bakan mahkemenin çalışanlarının bir CD’yi kırdıklarını iddia etti, gerçek çok başka çıktı.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasına ilişkin davanın "örgütlü suç" olduğu iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bakmasına karar vermişti. Ayrıca İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Hrant Dink suikastı ana davasının da 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görülmesine ve iki davanın birleştirilmesine hükmetmişti.

Yargıtay'ın bu kararı sonrası dava dosyası, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Posta yoluyla gönderilen dosya, 26 Ocak'ta mahkemeye ulaştı. Radikal'e göre 70 klasörden oluşan dosyalar çuvallarla taşındığı sırada Ogün Samast'in Samsun'da yakalanmasına ilişkin bir CD yere düştü ve kırıldı. Oysa gerçeğin çok başka olduğu anlaşıldı. Olayla ilgili hazırlanan tutanakta, çuvallardan birisinin içinden beyaz zarf çıktığı, beyaz zarfın hangi klasörden çuvalın içine düştüğü bilinmediği, zarf çuvaldan çıkarılıp açıldığında içindeki CD'nin 3 yerinden kırık olduğunun görüldüğü kaydedildi. Yani Radikal'in ortaya attığı gibi mahkeme çakışanlarının CD'yi yere düşürüp kırması söz konusu değildi.