Sur'da çatışma! 20 PKK'lı kıstırıldı

Giriş Tarihi: 29.2.2016 15:22 Güncelleme Tarihi: 29.2.2016 16:18
Sur'da çatışma! 20 PKK'lı kıstırıldı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyon, hassasiyetle yürütülüyor.

Güvenlik güçlerinin çalışmaları büyük titizlikle sürdürmesinin yanı sıra bölgenin labirenti andıran dar sokaklardan oluşması, operasyonun tamamlanmasını geciktiriyor.

Sur'da Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği, polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Adem Erdur'un şehit edildiği saldırının ardından Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarınca yürütülen "Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu" tamamlanma aşamasına geldi.

20 PKK'LI KISTIRILDI
İlçede 243 teröristin etkisiz hale getirildiği ve 245 el yapımı patlayıcının imha edildiği operasyonda sona yaklaşılırken, teröristler Hasırlı ve Savaş mahallerinde bir bölümünde sıkıştırıldı. Yaklaşık 20 teröristin bulunduğu tahmin edilen iki mahallede teröristlerle sık sık sıcak temas sağlanıyor.

Operasyonun, söz konusu bölgedeki yaklaşık 80 evde yapılacak kontrol ile 6 mahalledeki patlayıcıların infilak ettirilmesinin ardından sona ermesi bekleniyor.

Güvenlik güçlerinin sivil hassasiyetiyle yürüttüğü çalışmalar, bölgenin labirenti andıran dar sokaklardan oluşması ve evlerin bitişik durumda bulunması, operasyonun tamamlanmasını geciktiriyor.

SİVİLLER İÇİN KORİDOR AÇILDI

Vatandaşların can güvenliği ve güvenli şekilde tahliyesi için her türlü önlemi alan TSK ve emniyet unsurları, vatandaşların güvenliği için operasyonları hassasiyetle yürütüyor.

Bu amaçla sokağa çıkma yasağı ilan edilen mahallelerde sivillerin tahliyesi edilebilmesi ve bölgedeki terör örgütü mensuplarının teslim olması için zırhı araçlardan yapılan anonslar eşliğinde 17, 18, 19 ve 23 Şubat'ta 16.00 ile 17.00 saatleri arasında güvenlik güçlerince operasyona ara verilerek koridor açıldı. Buna karşın sadece biri yaralı 6 kişi tahliye edildi, 3 terörist de teslim oldu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Sur'da çatışma! 20 PKK'lı kıstırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz