X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Başsavcılık: 'Polis orantılı güç kullandı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Başsavcılık: 'Polis orantılı güç kullandı'

  • Giriş Tarihi: 7.3.2016 22:29 Güncelleme Tarihi: 7.3.2016 23:20
Başsavcılık: 'Polis orantılı güç kullandı'
Başsavcılık: 'Polis orantılı güç kullandı'

önündeki olaylara ilişkin açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, polisin orantılı güç kullandığını ve yaşanan yaralanmaların ise kaçış esnasında düşme sonucu meydana geldiğini bildirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı imzasıyla yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2014/39856 sayılı dosyası ile yapılan soruşturmada, Feza Gazetecilik A.Ş. bünyesinde bulunan nin yöneticilerinin /PDY terör örgütü lideri tarafından belirlendiği ve örgüt lideri Fetullah Gülen'in emir ve talimatları ile hareket, daha önceki tarihlerde yürütülen bazı usulsüz soruşturmaların Zaman Gazetesinde planlanarak başlatıldığı, gazetenin tirajının olduğundan daha fazla gösterilerek Basın İlan Kurumu'ndan haksız kazanç sağladığı, FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında kayyım atanan Bugün ve Millet gazetelerinin yasaya aykırı olarak isimlerinin başına 'Özgür" ibaresi eklenerek, Özgür Bugün ve Özgür Millet adı ile Zaman Gazetesi matbaasında basıldığı Feza Gazetecilik A.Ş.'nin FETÖ/PDY terör örgütü ile irtibatlı olduğu ve örgüt lideri Fetullah Gülen'in talimatlarını şifreli olarak yayınladığı yönünde deliller bulunması nedeniyle, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği'nin 04/03/2016 tarih ve 2016/1433 Değişik İş sayılı kararı ile Feza Gazetecilik A.Ş.'ye Ceza Mahkemesi Kanununun 133. Maddesi uyarınca yönetim yetkilerinin tümüyle kayyıma verilmek üzere, kayyum atanmasına karar verilmiştir" denildi.

10 SORUDA ZAMAN'A KAYYUM GERÇEĞİ

"ORANTILI MÜDAHALE YAPILDI, YARALANMALAR DÜŞME SONUCU YAŞANDI"

Zaman Gazetesi önündeki müdahalelere orantısız güç kullanıldığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığı ve düşme sonucu hafif yaralanmaların yaşandığı ifade edilerek, "Kayyumların karar tebligatlarını alıp, görevi devralmak üzere Feza Gazetecilik A.Ş. binasına gittiklerinde, gazete önünde yaşlı kişilerin ve özelikle tesettürlü bayanların şirket yönetimi tarafından bina önünde toplanmalarının sağlanıp, bina girişindeki kapıların zincirlenerek kayyımların içeri girmesini engelledikleri, bu nedenle kolluk görevlileri tarafından Polis, Vazife ve Selahiyet Kanunundaki yetkiler kullanılarak kayyımların görevlerini devralmalarının sağlandığı, yine ertesi gün aynı mahalde toplanan kalabalığın dağılması için kolluk görevlilerince defaatle yapılan uyarıya uyulmaması üzerine, kalabalığın üzerine su sıkılarak ve orantılı bir güç kullanılmak suretiyle dağıtıldığı, bu esnada kazan bazı şahısların düşme neticesinde hafif yaralanmalar olduğu, kolluk kuvvetlerinin orantısız bir güç kullanarak cebir uyguladıklarına dair bir delilin ve yakınmanın bu aşamada mevcut olmadığı. kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.