X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Merkel'den tarihi itiraf!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'den tarihi itiraf!

  • Giriş Tarihi: 7.3.2016 14:50 Güncelleme Tarihi: 7.3.2016 15:04
Merkel'den tarihi itiraf!
Merkel'den tarihi itiraf!

Almanya Başbakanı Angela , sığınmacı krizinin çözümü için AB ile Türkiye arasında işbirliğinin kilit önem taşıdığını, 28 üye ülkenin katıldığı zirvede zorlu müzakereler beklediğini söyledi.

, Türkiye-AB Zirvesi'nin yapılacağı AB Konseyi binasına gelişinde, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"UMARIM BURADA İLERİYE DÖNÜK"

AB üyesi 28 ülke ile Türkiye'yi bir araya getiren zirveye büyük önem verdiğini vurgulayan Merkel, "Bugünkü AB Konseyi toplantısının, en önemli konsey toplantılarından birisi olacağını düşünüyorum. Umarım burada ileriye dönük bir adım daha atabileceğiz" dedi.

Zirvede, AB-Türkiye Ortak Eylem Planı çerçevesinde, sığınmacı akınına yol açan asıl sorunları çözmeyi ve Türkiye'deki sığınmacıların durumunu iyileştirmeyi ele alacaklarını belirten Merkel, ayrıca AB'nin dış sınırlarını daha etkili şekilde korumayı ve insan kaçakçılığıyla mücadeleyi görüşeceklerini kaydetti.


"BİRKAÇ SAAT DAHA SÜRECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUM"

Merkel, "Umarım belirlediğimiz hedefler doğrultusunda bugün bir adım daha ilerleyebileceğiz ama bunun için önümüzde zorlu müzakereler var. Sonuca ulaşmamızın birkaç saat daha süreceğini tahmin ediyorum" diye konuştu.

Bazı AB ülkeleri tarafından alınan tek taraflı önlemleri eleştiren Merkel, sığınmacı krizine sürdürülebilir bir çözüm bulunması için AB ülkelerinin ortak hareket etmesi gerektiğine dikkati çekti.

"TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ MÜMKÜN"

Merkel, AB ülkeleri arasında serbest dolaşıma imkan veren Schengen sisteminin devam edebilmesi için dış sınırların güvenliğinin sağlanması gerektiğini ve Ege'de bunun ancak Türkiye ile işbirliği içinde sağlanabileceğini bildirdi.

Merkel, "AB üyesi ülkeler olarak geçen konsey toplantısında da söylemiştik: Yasa dışı göç ile mücadele etmek istiyoruz. Bu da ancak Türkiye ile işbirliği ile mümkün" ifadelerini kullandı.