X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Koynunuzda beslediğiniz yılan bir gün sizi de sokar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Koynunuzda beslediğiniz yılan bir gün sizi de sokar'

  • Giriş Tarihi: 19.3.2016
'Koynunuzda beslediğiniz yılan bir gün sizi de sokar'
'Koynunuzda beslediğiniz yılan bir gün sizi de sokar'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa ülkeleri aymazlık içinde. Dürüst ve samimi değiller. Adeta mayın tarlasında dans ediyorlar. Koyunlarında yılan besliyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Çanakkale 18 Mart Stadı'nda dün düzenlenen törene katıldı. Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmadan satırbaşları şöyle:

2023 HEDEFLERİ:
Bölgemizde ve üzerimizde oynanan oyunları bozacak olan en büyük kozumuz 2023 hedeflerimizdir. Bu rotadan sapmazsak Çanakkale 2015 köprüsünü de İstanbul'da 3. havalimanını da yaparız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yılan besliyorsunuz. O yılan gün gelir sizi de sokar"

ŞAFAK SEZER'DEN ERDOĞAN'A ÖVGÜ DOLU SÖZLER

TERÖR DENEN MUSİBET:
Dün "Çanakkale geçilmez" diyerek üzerimizde oynanan oyunları bozmuş, "Ya istiklal ya ölüm" diyerek, kararlılığımızı ortaya koymuştuk, bugün de yeni Türkiye'yi işte bu sütunlar üzerine inşa edecek, 21. yüzyılın büyük ve güçlü ülkesi haline getireceğiz. Millet olarak karşımıza mertçe çıkan kim olursa olsun, ne kadar güçlü olursa olsun, yılmayız, korkmayız, mücadeleden kaçmayız. Ama terör denen ve karşımıza en alçak, en sinsi, en insanlık dışı yöntemlerle çıkan musibet işimizi gerçekten zorlaştırıyor.

'ERDOĞAN İLE İSLAM ÜMMETİ ESKİ GÜCÜNE YAKLAŞTI'

MANKURTLAR:
Terör örgütlerinin maşa olarak kullandıkları, rahmetli Cengiz Aytmatov'dan ilham alarak 'mankurt' olarak nitelendirdiğim bu aşağılık varlıkların, hainlikleri karşısında öfkeye kapılmamak mümkün değil. Bölgede ve ülkede faaliyet gösteren ne kadar terör örgütü varsa hepsi Türkiye'ye karşı birleşti. Başta Batı ülkeleri olmak üzere pek çok devlet bu örgütler karşısında ilkeli bir tavır ortaya koyamadı.

MAYIN TARLASINDA DANS:
Belçika Brüksel'de bugün toplantı var. Toplantının yapıldığı binanın hemen arkasında, bölücü terör örgütü PKK'yı terör örgütü olarak ilan eden AB'nin tüm ülkeleri, onların paçavrasını dalgalandırmak suretiyle çadır kurmalarına izin verebiliyor. Bunlar dürüst değil. Bugün bayrağı indirmişler, posterleri kaldırmışlar, kimi aldatıyorsunuz. Dürüst olun. Bunun adı teröre teslim olmaktır.İşte Ankara'da patlayan bombanın, şehrin göbeğinde terör örgütü yandaşlarına şov yapma imkanının sağlandığı Brüksel'de veya Avrupa'nın herhangi bir şehrinde patlamaması için hiçbir sebep yok. Bu açık gerçeğe rağmen Avrupa ülkelerinin hala aymazlık içinde hareket ediyor olmaları, mayın tarlasında dans etmek gibidir. Ne zaman mayına basacağınızı asla bilemezsiniz. Ama bunun kaçınılmaz bir son olduğu ortada.

BESLEDİĞİNİZ YILAN:
Terör örgütlerine doğrudan veya dolaylı kucak açan ülkelere sesleniyorum. Koynunuzda yılan besliyorsunuz. Beslediğiniz o yılan her an sizi de sokabilir. Türkiye'de patlayan bombaları, televizyon ekranlarından seyretmek size bir şey ifade ediyor olmayabilir. Aynı bombalar sizin şehirlerinizde patlamaya başladığında, bizim ne hissettiğimizi mutlaka anlayacaksınız ama o zaman her şey için çok geç olacak. Kendi ülkenizi hedef aldığında asla tahammül edemeyeceğiniz faaliyetleri, sırf Türkiye'ye yönelik olduğu için desteklemekten vazgeçin. Ülkenizde bir bombalı saldırı olduğunda ve sizin bir milletvekiliniz o intihar eylemcinin taziyesine gittiğinde ona karşı neler yapabileceğinizi çok iyi biliyorum. Aynı şekilde ülkenizde akademisyen, gazeteci, sivil toplum temsilcisi sıfatı taşıyanlar ülkenizin birliğine, bütünlüğüne yönelik eylem yapan terör örgütüne destek verdiğinde, sizin tavrınızın ne olacağını da gayet iyi kestirebiliriz. Türkiye bugüne kadar benzer bir tehdide maruz kalan veya kalacak olan Batılı ülkelerden çok daha demokrat, çok daha hukuk devleti ilkelerine uygun bir terörle mücadele pratiği ortaya koyuyor.

DEVLETİN BEKASI:
Avrupa ülkelerinden biraz empati yapmalarını bekliyoruz. Türkiye'deki terörle mücadele yöntemleri, benzer durumlarda Fransa, İngiltere, Amerika gibi ülkelerin yapacakları uygulamalardan çok daha insaflı, temel hak ve özgürlüklere çok daha uygun. AB'nin, diğer uluslararası kurumların eleştirilerine bakarken gerçekten adilse kulak veririz, değilse kusura bakmasınlar. Söz konusu ülkemizin ve milletimizin bekası olduğunda yapılması gerekeni yaparız. Bizim tarihimizde kıyım, katliam yoktur.


BAYRAKTAR'I HASTANEDE ZİYARET ETTİ
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçirdiği kalp krizinin ardından ameliyat olan iş adamı Özdemir Bayraktar'ı da dün akşam tedavi gördüğü hastanede ziyaret ederek sağlık durumu hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'la geçen hafta sonu nişan töreni yapılması planlanan Selçuk Bayraktar'ın babası iş adamı Özdemir Bayraktar, kalp krizi geçirmesi üzerine hastaneye kaldırılmıştı.

BİR AVUÇ MÜLTECİYE YER BULAMADILAR

"Türkiye 3 milyonu aşkın sığınmacıya yer açtı. Bir avuç mülteciye yer bulamayıp Avrupa'nın ortasında bu mazlumları utanç verici şartlara mahkûm edenler önce dönüp kendilerine baksınlar. Bizler Çanakkale'deki kahramanların evlatları olarak onların şanına, şerefine, mücadelesine gölge düşürecek en küçük bir yanlışın içinde olmayız."

PUZZLE BİRLEŞTİ: BİZ BİRLİKTE TÜRKİYE'YİZ

18 Mart Stadyumu'nda gerçekleşen törene Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve bakanlar İsmet Yılmaz, Binali Yıldırım, Sema Ramazanoğlu, Akif Çağatay Kılıç, Bülent Tüfenkci ve Mahir Ünal katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın ardından konuşmalar yapıldı. Öğrencilerin şiirler okumasının ardından sahada çizilen Türkiye haritası üzerine ellerindeki puzzle parçalarını birleştirerek "Biz Birlikte Türkiye'yiz" yazdı. Boş bırakılan Çanakkale bölümünü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan yerine yerleştirdi. Erdoğan öğrencilerle fotoğraf çektirdi. Törende Türk Silahları Kuvvetleri Mehteran Birliği bir gösteri düzenledi.

HEPSİNİN HEVESİ KURSAĞINDA KALDI

"Bugün 6-7-8 Ekim'de Kürt kardeşimi sokağa dökenler, Kürt'ü, Kürt kardeşimi öldüren, öldürtenler kimler, Mehmetçiğimin, polisimin karşısına çıkanlar kimler? Peki bunlara alkış tutanlar kimler, bunlara destek verenler kimler? Millet olmak kolay değil ama illet olmak kolay. Onlar için (Çanakkale'de) tek hedef vardı, İstanbul'du. İstanbul'u verebilir miydik? İstanbul'un üzerinde çok hevesi olanlar var ama hepsinin hevesleri kursaklarında kaldı. Bugün de içeride ve dışarıda milletimizi köşeye sıkıştırmak için her türlü oyunu oynayanları aynı akıbet bekliyor. Şehitlerimiz var. 300'ü aşkın şehit verdik. Ama gördüğünüz gibi şu anda bütün operasyonlarda 2 bini aşkın da... Evet kendileri bu noktada kaybolup gittiler."

ÇANAKKALE SÖMÜRGELERE İLHAM OLDU

"Bir asır önce Çanakkale'de destan yazan tüm kahramanları, şehitleri, gazileri rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal'i rahmetle yad ediyorum. Çanakkale'de Muş'tan, Bitlis'ten, Van'dan, gelen de vardı, Anadolu'nun dört bir yanından olduğu gibi ta Üsküp'ten, ta Bosna'dan gelen de vardı. Kardeşlerim, onun için o bir varoluş mücadelesiydi. Pek çok sömürge ülkesi Çanakkale'den ve daha sonra Kurtuluş Savaşımızdan aldıkları cesaretle, ilhamla bağımsızlıklarına giden yola girmişlerdir.

PAÇAVRALARI BAYRAK DİYE SUNANLAR

"Bölge bugün tarihi bir yol ayrımında. Bu önemli süreçte gözler bir kez daha Türkiye'ye yöneldi, ümitler de bir kez daha Türkiye'ye bağlandı. Biz bir ölür, bin diriliriz, bunu böyle biliriz. Onun için 'Tek millet, tek bayrak' diyoruz. Bayrağımızın dışında bir bayrak tanımıyoruz, paçavraları bu milletin evladına bayrak diye sunanlara karşı, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır' diyoruz."