X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Avrupa cezasız bırakmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Avrupa cezasız bırakmıyor

  • Giriş Tarihi: 17.4.2016
Avrupa cezasız bırakmıyor
Avrupa cezasız bırakmıyor

'de iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurularak cezasız bırakılmaya çalışılan cumhurbaşkanına hakaret suçu 16 Avrupa ülkesinde özel bir düzenleme olarak yer alıyor. Türkiye'de cumhurbaşkanına hakaret eden kişi 4 yıla kadar hapisle cezalandırılıyıor. Suçun alenen işlenmesi halinde 4 yıl 8 aya kadar çıkabiliyor. Dava açılması Adalet Bakanının iznine bağlanıyor. Avrupa ülkelerindeki durum şöyle:

ALMANYA: Ceza Kanunu'nda cumhurbaşkanına hakaret "Demokratik Hukuk Devletinin Tehlikeye Düşürülmesi" kısmında ele alınıyor. Cezanın üst sınırı 5 yıl. Böhmermann aynı suçu ülkesinin Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'a karşı işleseydi, soruşturma iznini Gauck verecekti.

İNGİLTERE: Suçun herhangi bir kişiye karşı işlenmesiyle seçilmiş ya da atanmış kamu görevlisine veya Kraliçe'ye karşı işlenmesinde ayrım yapılmıyor.

FRANSA: 2013'te suça ilişkin özel düzenleme kaldırıldı. Parlamento üyelerine karşı hakareti düzenleyen kanun maddesi uygulanıyor. Basın Özgürlüğü Kanunu'na göre cezası veriliyor.

İSPANYA: Kralın sadece kendisine değil, ölmüş anne - baba ve tüm akrabalarına kadar kime hakaret edilirse 1 yıla kadar ceza isteniyor.

İTALYA: 5 yıla kadar hapis isteniyor.

POLONYA: 3 yıla kadar hapis cezası.

BELÇİKA: Kral'a hakaretin cezası 6 aydan 3 yıla kadar hapis. ve siyasi haklarından men cezası verilebiliyor.

HOLLANDA: Kral'a hakaretin cezası 5 yıla kadar hapis ve 19 bin 500 euro. Eşi ve veliahtına hakaret ise 4 yıla kadar hapis ve 19 bin 500 euro para cezası gerektiriyor.