'ta nineler 1 Milyon TL'lik ihbar üne koştu

Giriş Tarihi: 9.5.2016 07:06 Güncelleme Tarihi: 9.5.2016 07:12
Muş'ta nineler 1 Milyon TL'lik ihbar ödülüne koştu

PKK’lı terörist Cemil ’i “Ben ihbar ettim” diyen 3 nine, karakola başvurup ‘1 milyon TL’lik’ ü istedi.

'un bir köyünde yaşlı bir nine, 13 Nisan'da PKK'nın sözde Garzan eyalet sorumlusu Cemil ve 3 silahlı teröristi Bitlis ile Muş arasındaki dağlık alanda dolaşırken gördü. Kimliği belirsiz kadın, evine dönerken gördüğü jandarma ekiplerine, "Eli silahlı insanlar dağlarda dolaşıyor, terörist olabilir" dedi. İhbarın ardından düzenlenen operasyonla başına 1 milyon TL konulan ve İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan 'yeşil liste'de bulunan Cemil Ateş'le birlikte 2 kişi öldürülürken, 2 kişi de yaralı yakalandı. Ancak ihbarı yapan köylü nine, ödül için valilik, jandarma ya da polise başvurmadı.

NİNELER İHBARIN YERİNİ VE SAATİNİ BİLEMEDİ

Habertürk'te yayınlanan haberi okuyan ve Bitlis ile Muş bölgesindeki 3 farklı köyde oturan 3 köylü, ihbarı kendilerinin yaptığını belirterek güvenlik güçlerine başvurdu. Nineler, torunları ve oğullarıyla 2 ayrı karakola giderek, "Başına 1 milyon TL ödül konulan teröristi ben gördüm, ben ihbar ettim. Para ödülünü almak için geldim" dedi.

YALAN SÖYLEDİKLERİ ORTAYA ÇIKTI

Değişik tarihlerde müracaat eden ninelerle görüşen güvenlik güçleri, ihbarın yerini, saatini ve bölgesini ninelerden söylemesini istedi. Ekiplerin sorularına çelişkili cevap veren ninelerin, ihbarı yapan kişi olmadığı ortaya çıktı. 1 milyon TL'lik ödülü almak için ninelerini yanlarında götüren çakma ihbarcıların yalan söylediğinin anlaşılmasının ardından, resmi olarak valilikleri başvurmaları istendi. Ancak hiçbir köylünün valiliğe başvurmadığı öğrenildi.

Diyarbakır'ın Lice kırsalında 2 Mayıs'ta etkisiz hale getirilen ve İçişleri Bakanlığı'nca başına 1.5 milyon TL ödül konulup 'mavi liste'yle aranan PKK'lı terörist Ekrem Güney'in bölgedeki bir vatandaş tarafından ihbar edilmesi sonrası operasyonla öldürüldüğü belirtildi.

Haberturk

ARKADAŞINA GÖNDER
Muş'ta nineler 1 Milyon TL'lik ihbar ödülüne koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz