X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erdoğan'ın ziyareti Afrika basınında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erdoğan'ın ziyareti Afrika basınında

  • Giriş Tarihi: 3.6.2016 17:43
Erdoğan'ın ziyareti Afrika basınında
Erdoğan'ın ziyareti Afrika basınında

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'den siyasetçi ve iş adamıyla Uganda ve 'ya yaptığı ziyaret Afrika basınında geniş yer buldu. Uganda'nın Daily Monitor Gazetesi, Erdoğan'ın, Birleşmiş Milletlere yönelik eleştirilerini sayfalarına taşıdı. Standard Media House ve Daily Nation gazeteleri de Kenya ve 'nin karşılıklı ticaret hacmini artırmak için anlattıklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'den siyasetçi ve iş adamıyla birlikte Uganda ve 'ya yaptığı ziyaret Afrika basınında geniş yer buldu. Gazetelerin birçoğu Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili haberleri manşetten yayımladı. Uganda'nın Daily Monitor Gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Birleşmiş Milletlere (BM) yönelik eleştirilerini sayfalarına taşıdı.

Erdoğan'ın, "Dünya 5'ten büyüktür" sözlerine dikkati çeken gazete, Cumhurbaşkanın, "Birinci Dünya Savaşı'nın şartları içinde oluşan bu yapının devam etmesi kabul edilemez. Bu daimi üyelerinin içinde dikkat edilirse, Afrika'dan bir ülke yok. Halkı Müslüman olan bir ülke yok ve kıtaların bu kadar dengesizce şekillendiği bir yapı, dünyada adalet dağıtamaz." ifadelerine yer verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, CNBC-E AFRİKA'YA KONUŞTU

ERDOĞAN'IN SOMALİ'NİN BÜTÇESİNİ AZALTAN BM'YE TEPKİ GÖSTERMESİ

Daily Monitor gazetesi, Somali'nin bütçesini azaltan Birleşmiş Milletlere tepki gösteren Erdoğan'ın, "Terörün tehdit ettiği böyle bir ülkeyi bu noktada kendi başına bırakmak çok büyük yanlış olur. Birleşmiş Milletler nasıl adım atarsa atsın, biz Somali'yi yalnız bırakmamakta kararlıyız." sözlerini de okuyucularına aktardı.

Uganda'nın İngilizce yayın yapan Newvision Gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temaslarına sayfalarında geniş yer ayırdı. Gazete, Erdoğan'ın Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni'ye yönelik, "'deki bir arkadaşınız olarak size desteklemek için burada olacağız." ifadelerini okuyucularıyla paylaştı. Gazete, Erdoğan'ın Türkiye'nin gelişmesine sağladığı katkıya da vurgu yaptı.

Günlük yayınlanan The Standard Media House ve Daily Nation gazeteleri de Kenya ve Türkiye'nin karşılıklı ticaret hacmini artırmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anlattıklarını duyurdu. Kenya'da yayın yapan bir başka ulusal gazete olan Star Gazetesi, Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği basın toplantısındaki sözlerine geniş yer verdi.

ERDOĞAN SOMALİ CUMHURBAŞKANI'NA TAVSİYE: DOSTLARINIZI ARTIRIN DÜŞMANLARINIZI AZALTIN

İKİ ÜLKE ARASINDA YAPILAN ANLAŞMALAR

Yayınlanan haberde Kenyatta'nın, şunlar kaydedildi:

"İkili görüşmelerimizde iki ülke arasındaki ticaret hacminin kabul edilemez derecede düşük olduğu konusunda hemfikiriz. Ve bu rakamın çok daha yüksek seviyelere çıkması konusunda kararlıyız." Star, iki ülke arasında tercihli ticaret anlaşması imzalanması konusunda varılan karşılıklı anlaşmaya da işaret etti. Afrika'nın tümüne yayın yapan Allafrica haber sitesi ise Kenyatta'nın ikili ticareti artırmaya yönelik görüşmelerde Türk iş adamlarını Kenya'da özellikle yenilenebilir enerji, altyapı yatırımları, tarımsal işleme, sulama, petrol, madencilik gibi sektörlerin yanı sıra Sudan, Kenya ve Etiyopya'yı birbirine bağlayacak demiryolu projesi olacak, LAPSSET'te yer almaya çağırdığını haberleştirdi.

ERDOĞAN VE MUSEVENİ ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ