X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Midyat ve Erciş il oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Midyat ve Erciş il oluyor

  • Giriş Tarihi: 27.6.2016 10:41 Güncelleme Tarihi: 27.6.2016 11:33
Midyat ve Erciş il oluyor
Midyat ve Erciş il oluyor

Doğu ve Güneydoğu, yeniden yapılanma ile baştan aşağı değişecek. Erciş ’dan, Midyat da Mardin’den ayrılarak il yapılacak. Midyat ve Erciş'in il olması halinde, HDP'li belediyelerin yönetiminde olan Mardin ve Van, Büyükşehir Belediyesi ünvanlarını kaybedecek.

Hükümetin, Güneydoğu'da vatandaşı terörden kurtaracak kapsamlı planı, sadece teröre destek veren HDP'li belediyelerle ilgili alınacak tedbirlerle sınırlı olmayacak. Çok kapsamlı yeni yapılanma, bölgeyi baştan aşağı değiştirecek. Star gazetesinin haberine göre, ve il merkezlerinin, idari olarak Cizre ve Yüksekova'ya taşınarak isimlerinin değiştirilmesinin yanında, Erciş'in 'dan, Midyat'ın da Mardin'den ayrılarak il yapılması planlanıyor. Bölgedeki yerleşim yerlerine eski isimlerinin geri verilmesi de planın bir parçasını oluşturuyor. Şırnak'ın adının, eski ismi olan "Şehr-i Nuh" isminden yola çıkılarak "Nuh" olarak değiştirilmesi tartışılıyor.

TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRMELİ

Bölgeyi baştan aşağı dönüştürerek, terörden arındırılmış bölgenin, kalkınmasını sağlamaya dönük planın en önemli parçasını Van ve Mardin'den birer yeni il çıkartılması oluşturuyor. Kapanmadan Meclis'e sevk edilmesi beklenen düzenlemeyle Erciş Van'dan, Midyat da Mardin'den ayrılarak, Midyat ve Erçiş olarak iki yeni ilin kurulması planlanıyor.

DESTEK KESİLECEK

Terörle mücadeleyi sekteye uğratan önemli etkenlerden biri olan, HDP'li belediyelerin yarattığı sorunların da bu şekilde bir nebze azaltılması hedefleniyor. Van ve Mardin'den, yeni illerin çıkması, bu iki ilin de büyükşehir sıfatını kaybetmesine yol açacak. Böylelikle HDP'li iki ilin HDP'li belediyelerinin, "büyükşehir" yasası imkanlarını kötüye kullanarak tüm il imkanlarıyla terör örgütüne desteği sürdürmesinin önüne geçilecek.

TAŞIMA İÇİN İKİ FORMÜL

Düzenlemeyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzun süre önce dile getirdiği Şırnak'ın il merkezinin idari olarak Cizre'ye, Hakkari'nin de Yüksekova'ya taşınması gerçekleştirilecek. Bu taşıma işleminin nasıl yapılacağıyla ilgili çalışmalarda iki formül üzerinde duruluyor. Doğrudan doğruya, yasayla Cizre ve Yüksekova'nın il yapılıp, Şırnak ve Hakkari'nin de ilçeye dönüştürülmesi, böylece illerin isimlerinin de Yüksekova ve Cizre olarak değiştirilmesi tartışılıyor.

BİNALİ YILDIRIM'DAN TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

İkinci formül ise illerin sadece idari olarak merkezlerinin değiştirilmesi yönünde. Bu formül de, idareye ilişkin yasal düzenlemeyle gerçekleştirilebiliyor. Bu formülün uygulanması halinde getirilecek düzenlemede, Şırnak'ın il merkezinin Cizre olacağı ve yönetim birimlerinin Cizre'de yer alacağı, ilin merkez ilçesinin Cizre olacağı belirtilecek. Aynı şekilde Hakkari'de de il merkezi idari birimleri, Yüksekova'ya kaydırılacak. Yüksekova, merkez ilçe olacak. Böylesi düzenleme yapılması durumunda illerin isimleri yine Hakkari ve Şırnak olarak kalmış, ancak yönetim merkezleri değiştirilmiş olacak.Çalışmada, bölgedeki yerleşim birimlerinin eski isimlerinin yeniden verilmesi de tartışılıyor. Çözüm sürecinin başlarında Hükümetin, silahların bırakılmasına yönelik takvimin planlandığı şekilde işlemesi durumunda yapmayı düşündüğü uygulamanın, terörden arındırılmış yeni dönemde hayata geçirilmesi planlanıyor.

ŞIRNAK'A 'NUH' İSMİ

Çoğunluğu 12 Eylül dönemi olmak üzere çeşitli tarihlerde değiştirilmiş olan yer isimlerinin, tekrar verilmesi söz konusu olabilecek. Şırnak'ın adının, eski ismi olan "Şehr-i Nuh" isminden yola çıkılarak "Nuh" olarak değiştirilmesi tartışılıyor.

KURTULMUŞ: BİR GAZETENİN BEYANI İLE HAREKET EDEMEYİZ

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bugün toplanan Bakanlar Kurulu'nun ardından yaptığı açıklamada basın mensuplarının Midyad ve Erciş ile ilgili sorusuna cevap verdi. Kurtulmuş konuyla ilgili olarak "Böyle bir konu gündeme gelmedi. Bir gazetenin beyanından hareket edemeyiz. Ciddi bir iş yapıyoruz, devlet yönetiyoruz." dedi.

HAKKARİ'DE TERÖRLE MÜCADELE