Lice'de terörün finans kaynağı uyuşturucuya büyük darbe

Giriş Tarihi: 29.6.2016 13:38
Lice'de terörün finans kaynağı uyuşturucuya büyük darbe

Lice'de terör örgütü PKK ve finans kaynağı uyuşturucuya yönelik operasyonlarda, son 6 günde ele geçirilen 31 milyon 371 bin kök Hint keneviri ve 3 ton 618 kilogram toz esrar imha edildi.

'ın Lice ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca düzenlenen terör örgütü PKK'ya yönelik müşterek operasyonda terör örgütü PKK'nın finans kaynağı uyuşturucuya büyük darbe vuruldu.

Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla Lice ilçesi ve civar bölgelerde icra edilen "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" kararlılıkla sürüyor.

Dağlık ve ormanlık alanda, aralarında örgütün sözde üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen teröristleri etkisiz hale getirmek, bölgede örgüt mensuplarınca kullanılan sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve örgütün finans kaynağı olan yasa dışı uyuşturucu ekim alanlarını imha etmek amacıyla başlatılan operasyon başarıyla yürütülüyor. Bu kapsamda, bölgede güvenlik güçlerince belirlenen arazilerdeki kenevirlerin imha çalışmaları devam ediyor.

LİCE'DE SON 5 YILDA 126 TON ESRAR

Güvenlik güçleri, gelir sağlamak adına özellikle gençleri zehirleyen terör örgütüne ve finans kaynağına son yıllarda büyük darbe vurdu. İlçede 2011-2015 yıllarında yapılan operasyonlarda 44 milyon 483 bin kök Hint keneviri ve 126 ton 750 kilogram toz esrar ele geçirildi.

TERÖRİSTLER, ORMANLIK ALANLARI ATEŞE VEREREK KAÇIYOR

Söz konusu operasyonların ardından finans kaynağı kuruyan terör örgütü PKK'nın, 2015 yılı için yandaşlarına "uyuşturucu üretimi yapmak" amacıyla ücretsiz kenevir tohumu dağıttığı, yandaşlarına "Uyuşturucu bizim gelir kaynağımız. Bu tohumları yetiştirin." talimatı verdiği öğrenildi.

Operasyonlarla köşeye sıkışan terör örgütü mensupları ve yandaşlarının, bazı bölgelerde bidonlarla toprağa gömdükleri toz esrarları çıkaramadıkları tespit edildi. Zulalanan uyuşturucuların sevkiyatı için fırsat kollayan teröristler, kararlı şekilde devam eden operasyon kapsamında bölgede bulunan güvenlik güçlerinin ilerleyişini engellemek için ormanlık alanları ateşe vererek kaçıyor.

ESRAR EKİLİ ARAZİLERE VERİLEN TARIM DESTEĞİ FAİZİYLE GERİ ALINACAK

Operasyon kapsamında 6 günde, arazilerde ekili 31 milyon 371 bin kök Hint keneviri ve 3 ton 618 kilogram toz esrar imha edildi.

Gıda, ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de devletten "tarım desteği" adı altında teşvik alarak, arazilerine kenevir ektiği belirlenen çiftçiler hakkında suç duyurusunda bulunacak, üreticilerin teşvikle aldıkları mazot, gübre ve ürün desteği iptal edilecek, sağlanan destekler geçmişe dönük yasal faiziyle geri ödetilecek.

CANLI KALKAN ALDATMACASI

Terör örgütü PKK'nın köşeye sıkıştığı her dönem güvenlik güçlerine sivillerle "canlı kalkan" yöntemini uyguladığı görülüyor. Güvenlik güçleri bu konuda da gerekli tedbirleri aldı.

Operasyonla gelir zayiatı yaşayan terör örgütü, zaman tarlaların yakıldığı ve köylerdeki evlerin karakola dönüştürüldüğü yalanını ortaya atarak, sivilleri "canlı kalkan" olarak kullanmak istiyor. Yetkililerce iddiaların asılsız olduğu bildirilirken, operasyon süresince söz konusu çağrıya uyarak bölgeye gelenler bölgeden uzaklaştırıldı.

Lice'de 2013 yılında bölgedeki uyuşturucu operasyonları sırasında kalekol yapımını bahane ederek canlı kalkan yapılmak istenen grup, güvenlik güçlerine saldırmış, olaylarda bir kişi hayatını kaybetmiş, 9 kişi yaralanmış, 50'nin üzerinde şüpheli gözaltına alınmıştı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Lice'de terörün finans kaynağı uyuşturucuya büyük darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz