X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mersin'de akademisyenlerin "terör örgütü propagandası" davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'de akademisyenlerin "terör örgütü propagandası" davası

  • Giriş Tarihi: 13.7.2016 02:01 Güncelleme Tarihi: 13.7.2016 02:02
Mersin'de akademisyenlerin "terör örgütü propagandası" davası
Mersin'de akademisyenlerin terör örgütü propagandası davası

Sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamalarıyla haklarında 7,5 yıla kadar hapis cezası istenen 4 akademisyenin yargılanmasına başlandı

'de, sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamalarıyla haklarında 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 4 akademisyenin yargılanmasına başlandı.

BAZI SANIKLAR KATILMADI

Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuksuz yargılanan sanıklar Yrd. Doç. Mustafa Şener, Yrd. Doç. Selim Çakmaklı ve Yrd. Doç. Mertcan hazır bulunurken, sanıklardan araştırma görevlisi Esin Gülsen katılmadı.

SANIK AVUKATLARI MÜVEKKİLLERİN BERATİNİ İSTEDİ

Kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından ifade veren 3 sanık, üzerlerine atılı "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamalarını reddetti. Sanık avukatları da müvekkillerinin beraatini istedi.

50 AKADEMİSYEN İMZASINI GERİ ÇEKTİ

Sanıkları dinleyen mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Duruşma sonrasında Mersin Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yapan sanıklardan Şener, davanın başından itibaren hukuksuz olduğunu iddia ederek, "Burada sayın yargıçların, özgürlükleri koruyucu yönde hareket etmelerini beklerdik. Bu duruşmada olmadı ama en azından bundan sonraki duruşmalarda beraat kararını alırız ve en azından bu özgürlüklerin genişletilmesi konusunda küçük bir katkımız olur, bu dava da buna vesile olur." dedi.

YÖK TUTUKLANAN AKADEMİSYEN HAKKINDA SORUŞTURMA İSTEDİ

Çakmaklı ise " İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin hazırladığı bildiriye imza attıktan sonra hedef haline getirildiklerini ileri sürdü.

Sosyal medyadaki paylaşımları üzerine haklarında dava açıldığını, bunların ifade özgürlüğü olduğunu savunan Çakmaklı, kendilerini desteklemeye gelen avukat, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu üyelerine teşekkür etti.

Mercan da hukuki dayanağı olmayan bir iddianameyle yargılandıklarını öne sürerek, şöyle konuştu:

"Bizler akademisyeniz. Evet, barış istedik, her zaman da bunu isteyeceğiz. Bundan vazgeçeceğimizi düşünen varsa bize bin tane daha dava açsın. Barışın dışında hiç bir şeyi savunmayacağız. Bu ülkede bize yakıştırmaya çalıştırdıklarını terör propagandasını bizim yapmadığımız nettir, açıktır. Biz her türlü, en büyük odaklardan gelen teröre karşıyız. Bizler halkın bir kesimini diğer kesimine veya başka bir kesime kışkırtacak insanlar değiliz."