X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gülen'in haki cübbesi orduya sinyalmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gülen'in haki cübbesi orduya sinyalmiş

  • Giriş Tarihi: 30.7.2016 12:52 Güncelleme Tarihi: 30.7.2016 12:57
Gülen'in haki cübbesi orduya sinyalmiş
Gülen'in haki cübbesi orduya sinyalmiş

'li gazete Wall Street Journal, Fetullah Gülen'in müritlerine darbe girişimi sinyalini aylar önce verdiğini ortaya çıkardı.

'nin en çok satan gazetesi Wall Street Journal'ın üst düzey Türk istihbarat kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Fetullah Gülen ordudaki müritlerine darbe girişimi sinyalini aylar önce vermişti.

İşte Joe Parkinson ve Adam Entous imzalı Wall Street Journal haberindeki başlıca iddialar:

GÜLEN'İN HAKİ CÜBBEYLE VAAZ VERMESİ

21 Mart 2016'da Gülen haki bir cüppeyle vaaz verdi. Bu videoyu analiz eden eden MİT uzmanları bunun ordudaki FETÖ'cülere bir mesaj olabileceğini değerlendirdi. Ancak darbeyle ilgili bir mesaj olabileceği düşünülemedi.

FETÖ'NÜN ÜNİVERSİTELERİNDE OKUYAN ÖĞRENCİLER HANGİ ÜNİVERSİTELERE YERLEŞTİRİLECEKLER?

BYLOCK İLE YAZIŞIYORLARDI

Üst düzey Türk istihbarat yetkililerine göre FETÖ 2014 yılında ByLock adlı kriptolu mesajlaşma uygulamasını kullanmaya başladı. MİT bunu geçen kış keşfetti ve milyonlarca mesajın şifresini çözmeye başladı.

ÇÖZÜLEN ŞİFREYLE 40 BİN KİŞİ TESPİT EDİLDİ!

Bu sayede MİT, FETÖ üyesi olabilecekleri değerlendirilen 40 bin kişiyi tespit etti. Bunlardan 600'ü üst düzey askeri yetkililerdi. Ancak Türk istihbarat kaynaklarına göre bu mesajlarda bir darbe planına rastlanamadı.

MİT kriptosunu kırdığı ByLock mesajlarını bahar aylarının başında bakanlıklarla paylaştı. Böylece FETÖ üyeleri kriptonun kırıldığını öğrendiler. Bu nedenle ByLock yerine başka bir uygulama kullanmaya başladılar.