Erdoğan ile görüşen Çipras: Darbelere karışanların ’da yeri yok

Giriş Tarihi: 22.9.2016 11:12 Güncelleme Tarihi: 22.9.2016 11:27
Erdoğan ile görüşen Çipras: Darbelere karışanların Yunanistan’da yeri yok

Birleşmiş Milletler Genel Kurul Görüşmelerine katılan Çipras, ikili görüşmeleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü.  Yaklaşık iki saat süren görüşmelerde sığınmacı-göçmen konusuyla ilgili AB -Türkiye arasındaki anlaşma, Kıbrıs sorunu ve ’a sığınan sekiz Türk askerinin iadesi konuları ele alındı. Çipra, "Darbelere karışanların ’da yeri yoktur" dedi.

Hükümet çevresi tarafından samimi ve olumlu olarak nitelendirilen görüşmelerde sürüncemede kalan konuların diyalog ve anlaşmayla çözülmelerinin gerekli olduğuna fikir birliğinde bulunulduğu açıklandı. Nautemboriki gazetesine göre Aleksis Çipras darbe girişimine değinirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Sizi iyi gördüğüme sevindim. Türkiye için zor bir deneyimdi. Bizim bu konuda tutumumuz açıktır. hükümeti ve halkı daima seçimle iktidara gelen bir hükümetin yanındadır." dedi.

"DARBELERE KARIŞANLARIN YUNANİSTAN'DA YERİ YOKTUR"

Erdoğan sekiz Türk askerinin iadesi konusuna değinince Çipras bu meselenin Uluslararası Hukuku'nun öngördüğü biçimde çözüleceğini belirtti ve darbe girişimlerini kötülerken "Darbelere karışanların 'da yeri yoktur" dedi. Kıbrıs sorununu konu eden Çipras, bulunacak çözümün bütün Kıbrıslıların emniyetini sağlayacak biçimde olması gerektiğini söyledi. Ayrıca Yunanistan'ın sürekli tekrarladığı gibi Türk askerlerinin adadan çekilmelerini talep etti. İki lider, İzmir'de alınan kararların doğrultusunda iki ülkenin işbirliğinde bulunmalarının her iki taraf için de yararlı olacağının altını çizdi. İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi, ayrıca İstanbul-Selanik tren bağlantısının ve İzmir-Selanik deniz bağlantısının gerçekleştirilmesi konularını görüştüler.

ÇİPRAS: TÜRKİYE GÖÇMEN MUTABAKATINDA SÖZÜNÜ TUTTU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YUNANİSTAN BAŞBAKANI ÇİPRAS İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan ile görüşen Çipras: Darbelere karışanların Yunanistan’da yeri yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz