X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Teröristin ailesine tazminat davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Teröristin ailesine tazminat davası

  • Giriş Tarihi: 15.10.2016
Teröristin ailesine tazminat davası
Teröristin ailesine tazminat davası

Emniyeti, bir i yaraladıktan sonra öldürülen DHKP-C’li teröristin ailesine tazminat davası açtı. Yaralı polise ödenen 16 bin 875 liralık tazminat aileden istendi

İl Emniyet Müdürlüğü'ne geçen yıl yapılan saldırıda öldürülen yasadışı örgüt üyesi Elif Sultan Kalsen'in ailesine tazminat davası açıldı. İstanbul Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü'nce, saldırıda yaralanan memuruna 16 bin 875 lira ödeme yapıldığı ve polisin yaralanmasına Kalsen'in sebebiyet verdiği belirtilerek bu paranın ailesi tarafından ödenmesi istendi.

ÇATIŞMADA ÖLÜ ELE GEÇİRİLDİ
İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün ı Dilek Değirmen'in açtığı davaya göre; 1 Nisan 2015 günü saat 17.56'da yasadışı örgüt üyesi Kalsen tarafından Vatan Yerleşkesi ön nizamiyesine silahlı bombalı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda iki polis yaralanırken Kalsen ölü olarak ele geçirildi. Saldırıyı gerçekleştiren Kalsen'in daha önce Taksim'deki polis noktasına silahlı saldırıyı da düzenlediği bu saldırıdan sonra kaçtığı belirtildi. Kalsen'in başından vurduğu polis memuru Tayfun D.'ye Adli Tıp Kurumu'ndan rapor verildi. Raporda polis memurundaki yaralanmanın hayati fonksiyonlarını etkileyecek şekilde ağır olduğu belirtildi. Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun gereğince polis memuruna raporda belirtilen yaralanma derecesine göre 16 bin 875 lira tutarında nakdi tazminat ödendi.

MİRASÇILARI ÖDESİN
Emniyet Müdürlüğü adına tazminat davası açan avukat Dilek Değirmen, dava dilekçesinde başkasına zarar veren kişinin bu zararı gidermekle yükümlü olduğunu anlattı. Avukat, Kalsen'in mirasçılarının bu borçtan sorumlu olduğunu belirtti. Dava dilekçesinde "Hukuka aykırı bir şekilde polis memurunun yaralanmasına sebebiyet veren fail Elif Sultan Kalsen'in neden olduğu bombalı saldırı olayında polis memuruna ödenen 16 bin 875 lira nakdi tazminatın, ödeme tarihi olan 27 Haziran 2016 tarihi itibarıyla yasal faiziyle birlikte davalılardan tahsilin istiyoruz" dedi.