X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TSK Suriye'de terör örgütlerini vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

TSK 'de terör örgütlerini vurdu

  • Giriş Tarihi: 26.10.2016 09:15 Güncelleme Tarihi: 26.10.2016 09:47
TSK Suriye'de terör örgütlerini vurdu
TSK Suriye'de terör örgütlerini vurdu

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, 99 DEAŞ ve 18 PKK/PYD hedefi altına alınarak teröristler baskı altına alındı ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakıldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan bilgilendirmeye göre, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla başlatılan "Fırat Kalkanı Harekatı" 64. gününde devam ediyor.

TİLTANAH'TA BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL SAĞLANDI

Harekat kapsamında, Mare bölgesinde, muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grubunca, karadan ve havadan sağlanan yoğun desteği ile Aktarin'in güneyindeki Tall Nayif, Tall Kaladjah, Kassar ve Tiltanah'ta büyük ölçüde kontrol sağlandı. Tam kontrol sağlama gayretleri ile mayın ve el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetleri ise sürdürülüyor. Rejim unsurlarına ait bir helikopter tarafından, Tall Nayif'de bulunan muhalif unsurlara yönelik varil bombalı hava saldırısı neticesinde 2 muhalif şehit oldu, 5 muhalif yaralandı.

2 MUHALİF ŞEHİT OLDU

DEAŞ tarafından, Aktarin'in güneydoğusundaki Ak Burhan bölgesinde bombalı araç saldırısı sonucu 2 muhalif şehit oldu, 21 muhalif yaralandı, 7 araç kullanılamaz duruma geldi. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 163 meskun mahalde, yaklaşık bin 300 kilometrekarede kontrol sağlandı.

99 DEAŞ VE 18 PYD/PKK HEDEFİNE ATEŞ EDİLDİ

Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 99 DEAŞ ve 18 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak PKK/PYD ve DEAŞ mensupları baskı altına alındı ve manevra kabiliyetinden yoksun bırakıldı. Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından hava harekatı icra edilmedi ancak uçaklar ani çıkacak hedeflere yönelik "yerde bekler" şekilde görevlendirildi.

31 MAYIN VE BİN 346 EL YAPIMI PATLAYICI KONTROLLÜ OLARAK ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Koalisyon güçleri tarafından, Susiyan'da tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik hava harekatı sonucunda, 2 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilirken, bir araç ve bir bina imha edildi. DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri 10 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha etti. Harekatın başından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 31 mayın ve bin 346 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.