X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Fikret Börü: Oğlumun katili Demirtaş’tır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Fikret Börü: Oğlumun katili Demirtaş’tır

  • Giriş Tarihi: 8.11.2016 09:16 Güncelleme Tarihi: 8.11.2016 09:26
Fikret Börü: Oğlumun katili Demirtaş’tır
Fikret Börü: Oğlumun katili Demirtaş’tır

Tutuklanan HDP Eş Başkanı Demirtaş’ın çağrısıyla düzenledikleri gösteride, Yasin Börü ve arkadaşlarını katleden PKK’lılar hakim karşısındaydı. Börü’nün babası Fikret Börü, oğlunun ölümünde Demirtaş’ın azmettirici olduğunu söyledi.

Bir kısım medya dün DEAŞ'ın Ankara Garı saldırısının duruşmasına odaklandı. Ancak aynı saatlerde onun kadar büyük bir katliam olan 6-8 Ekim olaylarında PKK'lıların kurban eti dağıtırken hunharca öldürdüğü 17 yaşındaki Yasin Börü ve arkadaşlarının katilleri de hakim karşısındaydı. Diyarbakır'da, 6-8 Ekim 2014'te Kobani bahanesiyle düzenlenen gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'u katleden 19'u tutuklu 41 sanığın yargılanmasına Ankara 2. Ağır ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

SANIKLAR MAĞDUR AİLELERİ PROVOK ETTİ

Haklarında beşer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenilen sanıklar duruşmada olaylarda hayatını kaybeden muhafazakâr Kürt gençlerin ailelerini adeta provoke etti.

Sanıklarından Mecnun Akkoyun, 'Ben T.C devletini tanımıyorum, mahkemenizi tanımıyorum, adaletinizi tanımıyorum. Bizim eş başkanlarımız orada tutuklanıyor, ben burada Kürt olduğum için yargılanıyorum" ifadesini kullandı. Akkoyun, bu sözleri üzerine salondan atıldı.

"OĞLUM ONLARIN TALİMATIYLA KATLEDİLDİYSE, DEMİRTAŞ DA YÜKSEKDAĞ DA KATİLDİR"

Fikret Börü, sanık Akkoyun'un sözlerine "Oğlum Yasin de 17 yaşında bir Kürt'tü. Siz burada onu öldürdüğünüz için yargılanıyorsunuz" diye yanıt verdi. Fikret Börü, mahkemeden HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın 6-8 Ekim olaylarında PKK'lıları harekete geçirerek oğlunun ölümüne sebebiyet vermekten yargılanmasını ve davaların birleştirilmesini' talep etti. Börü, olayların fitilini ateşleyen sokak çağrısı sebebiyle tutuklanan Demirtaş'ın azmettirici ve PKK'lıların da tetikçi olarak yargılanmasını istedi. Fikret Börü, "Oğlum onların talimatıyla katledildiyse, Demirtaş da Yüksekdağ da katildir" dedi.