X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 18 bin kişilik mülteci kampı inşa ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

18 bin kişilik mülteci kampı inşa ediliyor

  • Giriş Tarihi: 14.11.2016 07:21 Güncelleme Tarihi: 14.11.2016 07:22
18 bin kişilik mülteci kampı inşa ediliyor
18 bin kişilik mülteci kampı inşa ediliyor

Irak'ın Musul kentine bağlı El-Kayyara nahiyesinde 18 bin kişilik yeni bir mülteci kampının inşasına başlandığı bildirildi.

Göç ve Göçmenler Bakanı Yardımcısı Casim el-Atiyye, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından inşa edilen Kayyara'daki yeni kampın 18 bin kişinin barınacağı 3 bin çadırdan oluşacağını söyledi. Kampın inşasının ne zaman biteceğiyle ilgili bilgi vermeyen Atiyye bakanlığın, Musul yakınlarındaki kampları genişleterek göçmenlere barınacak yer temin etmeye çalıştığını kaydetti.

Göç ve Göçmenler Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, operasyonun başladığı 17 Ekim'den bu yana 47 bin kişinin Musul'dan göç ettiğini duyurmuştu.

Öte yandan, Musul'un güneyinde DEAŞ'tan kurtarılan Hammam el-Alil nahiyesinde temel insani hizmetlerin verilememesi nedeniyle bir insani dramın yaşanmasından endişe edildiği belirtildi.

Musul Kaymakamı Hüseyin Ali Hacim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, nahiyede, elektrik, su ve sağlık gibi temel hizmetlerin durduğunu ve bu durumun uzun süre devam etmesi durumunda bir insani dramın yaşanacağını söyledi.

Irak güçlerinin 5 Kasım'da Hammam el-Alil'i ele geçirdiği duyurulmuştu.