Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleneksel göç kervanı kutlandı

Giriş Tarihi: 17.4.2013

Kışı Mersin kıyılarında geçiren Sarıkeçili Yörükleri, yaylalara çıkmadan önce geleneksel göç kervanını bu sene barış yılı olarak kutladı

Kış mevsimini Mersin'in ilçelerinde sahile yakın kesimlerde geçiren Sarıkeçili Yörükleri, yazı geçirecekleri Konya ve Karaman yaylalarına gitmeden önce Büyükeceli beldesinde geleneksel 8. Göç Kervanı etkinliği düzenledi. Keçilerini ormanlık alanlarda otlatma haklarının geri verilmesi dolayısıyla Yörükler kutlamayı barış etkinliği olarak gerçekleştirdi.

YÖRÜK OYUNLARI

Etkinlik kapsamında ise Yörük çadırları kurulup, çeşitli yarışmalar düzenlenip, Arap ekibi ve yöresel kıyafet giyen Yörükler tarafından gösteriler yapıldı. Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Pervin Çoban Savran, 8. Göç Kervanı etkinliğini, orman işletmeleriyle barış etkinliği olarak düzenlediklerini söyledi.

YOLCULUK BAŞLADI
Sarıkeçililer Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Bayram Gök ise, her türlü zorluğu sırtlayarak, geçim kaynakları olan at, eşek ve keçileriyle sahiller ve yaylalar arasında mekik dokuyan Yörüklerin zorlu yolculuğunun yeniden başladığını kaydetti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Geleneksel göç kervanı kutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz