X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gaziantep'te engelsiz ulaşım dönemi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gaziantep'te engelsiz ulaşım dönemi başladı

  • Giriş Tarihi: 25.7.2013

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin 96 yeni otobüsü en çok engellileri sevindirdi. Engelli vatandaşlar, rampalı otobüslere rahatlıkla binecek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan 96 yeni otobüs engellilerin sosyal yaşama kolayca katılmalarına olanak sağlıyor. Tamamında engelli rampası bulunan otobüslerin ayrıca içinde de engelli koltuğu ve kemeri de yer alıyor. Otobüslerde, tekerlekli sandalye ve koltuk değneği kullanan engelli vatandaşlar için de katlanabilir koltuk imkanı bulunuyor.

ESKİDEN SEYAHAT

Manuel tipi engelli rampası ile hizmet veren otobüsler kentin her bölgesinde aktif çalışıyor. Demokrasi Meydanı'ndaki otobüs durağında engelli rampasını rahatlıkla kullanarak binen engelli Tülay İletişim, "Bir engelli olarak daha önce birçok sıkıntı yaşıyordum. Ancak şimdi bu engelli rampalardan rahatlıkla yararlanabiliyorum. Kendi başıma da yaralanıyorum, yardım alarak da yararlanıyorum. Benim gibi tüm engelli kardeşlerimizin otobüs ile seyahati başlı başına bir sorundu. Şimdi bu sorunu yaşamayacağımızı ümit ediyorum" dedi.

ÇOĞU DOĞALGAZLA ÇALIŞIYOR
Gaziantep'te ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak olan 96 yeni otobüsün 50 tanesi 12 metrelik solo tipi doğalgazlı, 36 tanesinin ise 9 metrelik dizel, 10 tanesi ise 18 metrelik doğalgazlı araçlardan oluşuyor. Bu araçlarda vardiya sistemi ile 250 şoför görev yapıyor.