Nedenlerin azaltılması erken tanı kadar önemli

Giriş Tarihi: 7.2.2014

Yakındoğu Üniversitesi (YDÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu, kanserle savaşta, nedenlerin azaltılmasının, en az erken tanı ve tedavi kadar önemli olduğunu söyledi

Yakındoğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Meltem Nalça Andrieu, Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, kanserle savaşta kanser nedenlerinin azaltılmasının en az erken tanı ve tedavi kadar önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Andrieu, Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kanser görülme sıklığının giderek arttığını belirterek önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tüm dünyada kanserin ölüm sebepleri arasında birinci sıraya çıkacağını söyledi.

BAŞARILI SONUÇLAR ALINIYOR

Prof. Dr. Andrieu, kendi kliniklerinde kadınlarda en sık meme kanserini, erkeklerde ise akciğer ve prostat kanserini gördüklerini ifade ederek, özellikle meme ve prostat kanserlerinin yaşlı nüfusun artmasıyla orantılı olarak arttığını, ancak her ikisinde de erken tanı ve modern tedavi teknikleri ile çok başarılı sonuçlar alınabildiğini belirtti. Kanser tedavisinde asıl sorunun çok belirgin olmayan bulgular nedeniyle geç tanı konan akciğer, mesane ve mide kanseri gibi kanserlerde ortaya çıktığını; bu tip kanserlere neden olan faktörleri önleyerek kanser oluşmadan önüne geçmenin gerektiğini kaydetti.
ARKADAŞINA GÖNDER
Nedenlerin azaltılması erken tanı kadar önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz