X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yollardaki gizli ölüm tehlikesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yollardaki gizli ölüm tehlikesi

  • Giriş Tarihi: 7.5.2014

Şehir içinde bilinçsizce yapılan rögar kapakları sürücülere zor anlar yaşatıyor. Kazaya açık davetiye çıkaran sorunun çözülmesi için vatandaşlar belediyeleri göreve çağırdı

TESK Yönetim Kurulu üyesi, Adana ESOB ve Taksici, Kamyoncu, Kamyonetçi, Nakliyeci ve Nakliyat Komisyoncuları (TKKNNEO) Başkanı Kazım Barışık, bilinçsizce yapılan rögar kapaklarının sürücüler için gizli bir tehlike olduğunu ve kazalara açık davetiye çıkardığını belirterek belediyelerin şehir içi yolları yaparken bu soruna dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

ARAÇLARA BÜYÜK ZARAR

Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinde olmaması ve yol yapılırken buna dikkat edilmemesinin, sürücülerin araç yönetimini tehlikeye düşürdüğüne dikkat çeken Başkan Barışık, bu rögar kapakları üzerinden geçmek zorunda kalan araçların lastiklerinin patladığını, jantlarının hasar gördüğünü, ön düzen ve süspansiyon sisteminin kullanılmaz hale geldiğini açıkladı.

GECELERİ DAHA TEHLİKELİ

Bu sorunun neden olduğu tehlikenin geceleri daha da arttığını ifade eden Barışık, "2013 yılında yapılan araştırma ve istatistiklerden elde edilen verilere göre, rögar kapağı ve benzeri cisimlerle meydana gelen kaza sayısı 9 bin 234. Bu tarz cisimlerin etkisiyle yoldan çıkarak meydana gelen kaza sayısı ise 13 bin 234'dür" dedi.

YOL KUSURLARI ARASINDA SAYILIYOR
Yol kaplaması seviyesinden yüksek veya alçak olan rögar kapaklarının yol kusurları kapsamında kabul edildiğini anımsatan Barışık, "Rögar kapaklarına bağlı olarak kaza yapan kişiler hukuki ve cezai müeyyidelerin uygulanması için haklarını mutlaka aramalıdır. Rögar kapaklarının yol kaplama seviyesinden düşük veya yüksek olması sürücüler için büyük masraflar açmaktadır" diye konuştu.

YETKİLİLER ÖZEN GÖSTERMELİ
Yeni kazalara meydan vermemek için sorunlu yerlerin bir an önce düzeltilmesini isteyen Barışık, "Rögar kapaklarının yol kaplaması seviyesinde olması için, sorumlu olan kuruluşların özen göstermeleri ve bu konuda titiz davranmaları gerekmektedir. Ayrıca kamuoyu bu konuda baskı grupları oluşturarak ilgilileri ve yetkilileri zorlamalıdır" şeklinde konuştu.