'Turistleri yalnızca otobüste görüyoruz'

Giriş Tarihi: 29.5.2014

Akdeniz Oyunları'nın ardından turizm potansiyelinin de gün geçtikçe önem kazandığı Mersin için, turizmci Hamit İzol, "Her şey dahil sistemi buraya da gelirse turisti ancak otobüste görürüz" diyor

Geçtiğimiz yıl yapılan 17. Akdeniz Oyunları, Mersin'in turizm potansiyelini de yeniden gündeme taşıdı. Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Başkanı Hamit İzol, "Türkiye'nin en uzun sahil şeridine sahip olmasına rağmen turizm yatırımları konusunda hak ettiğini alamayan Mersin'de, uluslararası bilinirliğin artmasıyla birlikte turizm yatırımlarının da çoğalacağına inanıyorum" dedi.

TALİHİ DEĞİŞECEK

Kentin her zaman konuk alabilecek bir yapısı olduğuna değinen İzol, "Kentimiz doğası, denizi, güneşi, kışı ve tarihiyle her zaman uğranması gereken bir şehir. Bugüne kadar şanssızlığımız, havaalanı olmayışı, Antalya karayolunun çok zorlu olması, otellerin, spor kenti olmasına rağmen tesislerin olmayışı, charter seferlerinin yapılmamasıydı. Ancak son birkaç yılda yapılan yatırımlar şanssızlığımızı kıracak" diye konuştu.

YATIRIMLAR GELECEK

Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun göreve gelmesinin ardından Mersin'de yatırımlar konusunda bir ivme yakalandığını belirten İzol, "Tarsus Kazanlı projesinin altyapısı sona yaklaştı. İlimiz sınırlarında uluslararası havalimanının temeli de atıldı. Akdeniz Oyunları için müthiş tesisler yapıldı. Tüm bu olumlu gelişmeler, rafa kaldırılan turizm yatırımlarının da yeniden gündeme alınmasını sağladı" şeklinde konuştu.

ORTADOĞU TURİSTİ

Mersin'in Avrupalı turistin yanında Ortadoğu'ya da yönelmesi gerektiğini vurgulayan İzol şunları söyledi: Suriye Lübnan ve Ürdün'den gelen güçlü bir kesim vardı. Savaş nedeniyle burası durdu. Irak'la temaslarda bulunduk. Özellikle Kuzey Irak'ta Türkiye çok seviliyor. Sağlık, deniz, güneş ve inanç turizmi açısından bu bölgeyle güçlü ilişkiler kurabilir, turist çekebiliriz. Ama ulaşım sorunu bir türlü aşılamadı.

20 BİN YATAK VAR

THY ile özel şirketlerin Erbil-Adana seferi yapması için girişimlerde bulunduklarını hatırlatan Hamit İzol, "Irak hükümetinin kolaylık sağlaması için devletin burada ağırlığını koyması gerekiyor. Kentte 6 bine yakın nitelikli, 20 bin yatak var. Yatırımlar tamamlanır, iptal edilen uçak seferleri de tekrar başlarsa tesisler turistlere yetmeyecek, yeni projeler hayata geçirilecektir. Ne kadar çok tesis o kadar çok turist demek" ifadelerini kullandı.

ÜLKE KAZANMIYOR

Antalya ve Ege'deki gibi her şey dahil sisteminin Mersin için kayıp olacağını savunan İzol şöyle konuştu: Turist havaalanında iniyor, otobüslere binip otele yerleşiyor. Ayrılacağı gün de aynı şekilde gidiyor. Diğer ülkeler bizim kadar turist almamasına rağmen Türkiye'den fazla kazanıyor. Çünkü her şey dahil sistemde insanlar otelin dışına çıkmıyor, şehri gezip para harcamıyor. Küçük esnaf bundan yararlanmıyor, ören yerleri tanıtılamıyor. Şehir turisti sadece otobüsle geçerken görebiliyor.

YARIM PANSİYON OLMALI

Antalya'nın yatak sayısı nedeniyle bu sistemden vazgeçemeyeceğini ifade eden İzol, doğal olarak servis, yiyecek ve içecekte kalitesinin de düştüğünü iddia ediyor. İzol, "Tüm bunları üst üste koyunca her şey dahil sisteminin bize göre olmadığı ortaya çıkıyor. Ülke kazancı açısından, her şey dahil yerine yarım pansiyon sistemi daha avantajlı olacaktır. Kazanç ve tanıtım için sloganımız, 'yarım pansiyon, tam memnuniyet' olmalı" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
'Turistleri yalnızca otobüste görüyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz