X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Tarihi bina müze olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Tarihi bina müze olacak

  • Giriş Tarihi: 13.7.2014

Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, Yörük kültürü eserlerini toplayan Kargıpınarı Yöresel Kültür Sanat Derneği'nin müzeye dönüştürüleceğini söyledi

Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, Kargıpınarı Yöresel Kültür Sanat Derneği'nde Yörük kültürüne ait değerlerin bulunduğunu belirterek, "Bu değerlere sahip çıkılmalı" dedi. Derneğin 'Mehmet Doğan Yörük Müzesi' haline getirileceğini söyleyen Kabahasanoğlu, "Burada, Yörük çadırından devesine varana kadar kültürün her parçasına sahip çıkılmış. Dernek Başkanı Mehmet Doğan, bu değerlere sahip çıktığı için adının sürekli yaşatılması gerekiyor. Biz bunun için elimizden geleni yapacağız" dedi.

DESTEK VERECEĞİZ

Kültürlerin korunmasının çok önemli olduğunu ifade eden Kabahasanoğlu, derneği modern bir müze haline getireceklerini belirterek, "Buraya gelen insanlar yakın bir gelecekte binaya uğradığı vakit buranın modern müzecilik anlayışı içinde düzenlenmesiyle çok keyifli bir mekanı görme şansları olacaktır. Mersin gezilmekle bitmeyecek kadar zengin bir potansiyele sahip, öğrenmekle bitmeyecek kadar derin bir kültüre sahip bir kent" dedi.