Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknopark sanayi yolcusu

Giriş Tarihi: 10.9.2014
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), bilimsel çalışmaların pratiğe kolay uygulanması amacıyla, bünyelerinde oluşturacakları Teknopark'ı organize sanayi bölgesine kurmaya karar verdi. İş dünyasının, teknoparklara gelirken zaman kaybı yaşadığı yönündeki şikayetleri dikkate alan üniversite yönetimi, "Sanayiye gidiyoruz" sloganıyla çalışma hazırladı. Bu kapsamda çalışmalarını hızlandıran HKÜ, şimdiye kadar üniversite bünyelerinde kurulan teknopark projesini organize sanayi bölgesinde hayata geçirecek.

ÖRNEK OLACAK
HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Türkiye'nin, teknoparklardan yeterince faydalanamadığını savundu. Bu sorunu giderebilmek için sanayicilerle bir araya geldiklerini anlatan Yılmaz, "Görüşmelerde sanayicilerimizden üniversite içinde faaliyet gösteren teknoparklara gidip gelme konusunda şikayet aldık. Bundan dolayı, 'sanayici gelemiyorsa biz neden onların yanına gitmiyoruz' diye düşündük ve bu konuda proje geliştirmeye karar verdik" dedi. Projeyi model olarak Gaziantep'te hayata geçireceklerini anlatan Yılmaz, "Bu noktada görüşmeleri sürdürdüğümüz Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi ile protokol aşamasına gelindi. Başarılı olacağına inandığımız çalışmanın birçok şehre de örnek olacağına inanıyorum" dedi.

DAHA AKTİF HALE GELECEK
Yılmaz, sanayicilerin, bünyelerinde kurulan Teknopark sayesinde bilimsel çalışmalarda daha aktif hale geleceğini vurguladı. Projenin üniversite öğrencileri açısından da önemli olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti: "İş adamlarımız, fabrikalarından çıkıp hemen yanlarındaki merkezde ar-ge faaliyetlerini yerinde görme imkanı bulacak. Üretim alanındaki mühendislerle ar-ge üretim safhasında aktif görev alabilecek. Öte yandan teknoparktaki öğrencilerimiz sanayinin içerisinde yer alacak. Organize sanayi bölgesinde faaliyet gösterecek teknopark hem öğrenciye hem de sanayiciye katkı sağlayacak. Bunun da sanayi-üniversite işbirliğini daha da güçlendireceğini düşünüyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknopark sanayi yolcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz