Siyasi ilişkilerimiz mükemmel

Giriş Tarihi: 21.9.2014

Mersin'de Türkiye-Makedonya İş ve Yatırım Forumu'na katılan Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Nikola Gruevski, "Türkiye ile siyasi ilişkilerimiz mükemmel bir seviyede" dedi

Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Nikola Gruevski, Türkiye'nin uluslararası camiada Makedonya'yı her zaman desteklediğini belirterek, "Türkiye, Makedonya'nın 9. büyük ekonomi ortağı konumundadır. Bu tür buluşmalar sayesinde Türkiye ile ilişkilerimiz mükemmel seviyede. Fakat bununla yetinmeyeceğiz. Son yıllarda önemli reformları hayata geçirdik. İşbirliğimizi daha üst seviyelere çıkaracağız" dedi.

"BAĞLARIMIZ ÇOK YAKIN"
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleşen, Türkiye-Makedonya İş ve Yatırım Forumu'na, Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Nikola Gruevski, Mersin Valisi hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz katıldı. Başkan Burhanettin Kocamaz, Türkiye'nin Makedonya ile çok yakın kültürel, tarihi ve sosyal bağları bulunduğunu belirtti. "Hiçbir dini ve etnik ayrım gözetmeksizin, her Makedonyalıyı yüzlerce yıllık ortak tarihimizden gelen bir anlayışla kardeşimiz olarak görüyor, kabul ediyoruz" diyen Başkan Kocamaz, "Biz, işte bu anlayışla Makedonya'yı anayasal ismiyle ve milli kimliğiyle tanıyan ilk ülke olduk. Makedonya'nın istikrarı ve gelişmesi, bizim için en az kendi ülkemiz, kendi şehrimiz kadar önemlidir" diye konuştu.

SÖZ SAHİBİ OLMALI

Mersin'in, ticaret, sanayi, tarım ve turizm gibi, bölgedeki yatırımların önemli dinamiklerinin tamamında söz sahibi, öncü bir şehir olduğunu belirten Burhanettin Kocamaz, "Akdeniz Bölgesi ve Ortadoğu pazarlarının en önemli merkezi olan Mersin'in, Makedonya merkezli olarak Balkanlar ve Doğu Avrupa pazarlarında da, yatırımcıları ve ürünleriyle söz sahibi olmasını arzu ediyoruz" şeklinde konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Siyasi ilişkilerimiz mükemmel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz